Stiri Alte sporturi

Alte sporturi / Go / 13 Dec. 2010

Cristian Pop şi Adelina Sora, campionii României la Go în 2010

Cristian Pop

Cristian Pop (7 dan) a câÅŸtigat finala Campionatului NaÅ£ional de Seniori, care a avut loc în perioada 3-5 decembrie la BucureÅŸti. Pe locul 2 s-a clasat DragoÅŸ Băjenaru (6 dan), campionul din 2009, iar pe 3 Cornel Burzo (6 dan).

Stiri / Alte sporturi / 13 Noi. 2010

Echipa feminină de spadă a României – aur la CM din Franţa

Romania, campioana mondiala
Foto APimages.com

România este noua campioană mondială la spadă, după ce a depăşit cu 35-26 Germania în marea finală a competiÅ£iei. Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Alexandru ÅŸi Loredana Iordăchioiu au avut o comportare de excepÅ£ie, depăşind rând pe rând Ucraina (45-35), FranÅ£a (45-40), Coreea de Sud (45-31) ÅŸi în fine Germania

Alte sporturi / Judo / 02 Noi. 2010

Andreea Chiţu - victorie în Cupa Europeană de la Boras (Suedia)

Andreea ChiÅ£u a câÅŸtigat Cupa Europeană pentru seniori de la Boras (Suedia), la categoria 57 kg. Sportiva română a obÅ£inut cinci victorii, în semifinale trecând de Hannah Brueck (Germania), iar în finală de Carla Grol (Olanda).

Stiri / Alte sporturi / 02 Noi. 2010

Echipajul feminin de 8+1, calificare fără emoţii în finală

Karapiro, Noua Zeelanda

Echipajul feminin de 8+1 s-a calificat fără emoÅ£ii în finala Campionatului Mondial de Canotaj de la Karapiro (Noua Zeelandă). Roxana Cogianu, Ionela Zaharia, Maria Diana Bursuc, Nicoleta Albu, Ioana Crăciun, Adelina Cojocariu, Camelia LupaÅŸcu, Eniko Mironcic ÅŸi Teodora Stoica

Alte sporturi / Go / 27 Oct. 2010

Cornel Burzo - 4 victorii la Korea Prime Minister Cup

Cornel Burzo

Week-end-ul trecut a avut loc la Changwon (Coreea de Sud) competiÅ£ia Korea Prime Minister Cup. România a fost reprezentată de Cornel Burzo, care a câÅŸtigat 4 din cele 7 partide disputate. În urma acestor rezultate, jucătorul român a ocupat locul 21.

Alte sporturi / Go / 26 Oct. 2010

Shusaku Târgu Mureş a câştigat C.N. de Go pe echipe

Echipa Shusaku din Târgu MureÅŸ, condusă de cel mai puternic jucător român, Cătălin Ţăranu (5P), a câÅŸtigat Campionatul NaÅ£ional de Go pe echipe, care a avut loc în perioada 23-24.10.2010 la BraÅŸov. Echipa mureÅŸeană a obÅ£inut 5 victorii din tot atâtea posibile

Alte sporturi / Gimnastică / 25 Oct. 2010

Aur pentru România! Ana Porgras - noua campioană mondială la bârnă

Ana Porgras continuă dinastia campioanelor. Aur la bârnă

Ana Porgras este noua campioană mondială la bârnă, după o evoluÅ£ie foarte bună, elegantă, fără ratare, care a fost notată de brigada de arbitri cu 15,366. O evoluÅ£ie care este cu atât mai meritorie cu cât survine unei accidentări foarte recente,

Alte sporturi / Tenis de masă / 25 Oct. 2010

Rezultatele primei etape în campionatele naţionale de tenis de masă

Rezultate înregistrate în prima etapă a Superligii masculine ÅŸi a Superligii feminine de tenis de masă

Alte sporturi / Gimnastică / 23 Oct. 2010

China, aur în întrecerea masculină la Rotterdam

China şi-a apărat cu succes titlul de la Stuttgart

China a câÅŸtigat finala concursului masculin pe echipe, reuÅŸind astfel să îÅŸi apere titlul cucerit în urmă cu 3 ani, la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Stuttgart. Pe podium au mai urcat Japonia ÅŸi Germania, în această ordine,

Alte sporturi / Tenis de masă / 22 Oct. 2010

LPS Farul Constanţa şi CS ACTT Bucureşti - câştigătoarele Cupei României la tenis de masă

Campioana României, LPS Farul ConstanÅ£a, a realizat eventul, impunându-se ÅŸi în Cupa României la tenis de masă, competiÅ£ie rezervată senioarelor. În clasamentul final, jucătoarele de la malul Pontului Euxin au fost urmate de Tehnopres IaÅŸi ÅŸi HidroconstrucÅ£ia Slatina.

Alte sporturi / Gimnastică / 20 Oct. 2010

România - locul al patrulea în finala pe echipe

Ana Porgras

România a ocupat poziÅ£ia a patra în finala Campionatului mondial de gimnastică de la Rotterdam, cu un total de 173,096 puncte. Podiumul a fost ocupat de Rusia (175,397 puncte), Statele Unite ale Americii (175,196) ÅŸi China (174,781), în această ordine, rusoaicele confirmând astfel evoluÅ£ia excelentă din calificări, cu Aliya Mustafina vârf de lance.

Băieţii au ratat de puţin calificarea în finală, Flavius Koczi - calificat în 3 finale

Flavius Koczi, cel mai în formă gimnast român în calificări

România a ratat la mustaţă calificarea în finala probei masculine pe echipe, clasându-se pe poziÅ£ia a 9-a, în urma Chinei, Japoniei, Statelor Unite ale Americii, Marii Britanii, Germaniei, Rusiei, Coreei de Sud ÅŸi FranÅ£ei.

Alte sporturi / Gimnastică / 18 Oct. 2010

Gimnastele, la înălţime: calificări la toate aparatele. Astăzi începe şi concursul masculin

Sandra Izbaşa, favorită la sol

În ciuda problemelor cu care s-a confruntat în ultimii ani, gimnastica românească reuÅŸeÅŸte să se menÅ£ină în topul gimnasticii mondiale ÅŸi să ne ofere din nou motive de mândrie naÅ£ională.

România - calificare fără emoţii în finala feminină pe echipe

Foto Tanya Schoenmaker

România s-a calificat cu a patra notă din concurs în finala pe echipe, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Rotterdam (Olanda). NaÅ£ionala ţării noastre a acumulat 228,495 puncte ÅŸi a fost devansată cu peste 5 puncte de Rusia, campioana europeană, SUA ÅŸi China – campioana ÅŸi vicecampioana mondială, însă handicapul de puncte acumulat în calificări nu va fi luat în calcul în finala care va avea loc miercuri, 20 octombrie.

Alte sporturi / Go / 07 Oct. 2010

Cătălin Ţăranu - victorie în Openul Internaţional de la Istanbul

Cătălin Ţăranu (7 Dan) a câÅŸtigat cea de-a zecea ediÅ£ie a Concursului Open InternaÅ£ional de Go de la Istanbul, care s-a desfăşurat în perioada 2-3 octombrie 2010. PoziÅ£ia secundă a fost împărÅ£ită de doi jucători români – DragoÅŸ Băjenaru (6 Dan) ÅŸi Cristian Pop (7 Dan) - ÅŸi un reprezentant al gazdelor, Giray Erdi (2 Dan), imediat în urma acestora situându-se Mihai Milu (3 Dan).

Alte sporturi / Go / 05 Oct. 2010

2010 Romanian Masters - Cătălin Ţăranu primul câştigător al turneului

Între 26 ÅŸi 29 august 2010, opt cavaleri ai goului românesc s-au întrecut pentru câÅŸtigarea titlului de „Maestru de Go”, un turneu organizat după modelul titlurilor istorice japoneze. CompetiÅ£ia, aflată la prima ediÅ£ie, a avut loc la IaÅŸi ÅŸi a fost sponsorizată de omul de afaceri Orest Robciuc, unul dintre jucătorii de nivel dan de la începuturile goului în România.

Alte sporturi / Judo / 20 Sep. 2010

Diana Kovacs – vicecampioană europeană

Diana KOVACS a cucerit medalia de argint la categoria 44kg în cadrul Campionatul European de Judo – U20. După un prim tur liber, Diana a trecut de  Myriem Samraouy  din FranÅ£a ÅŸi de Angelina Bombara din Italia, dar a pierdut în finală la golden score în faÅ£a sârboaicei Julijana Savic, în urma unui meci foarte echilibrat. Este pentru a doua consecutiv (după Erevan – 2009) în care Diana urcă

Alte sporturi / Judo / 12 Sep. 2010

Alina Dumitru, o nouă medalie la Campionatul Mondial

Alina Dumitru a obÅ£inut medalia de bronz la campionatul Mondial din Japonia, după o victorie în partida decisivă cu Jung-Yeon Chung, din Coreea de Sud. Este a treia medalie mondială de bronz din carieră pentru Alina,

Alte sporturi / Gimnastică / 24 Sep. 2010

Dinamo – în topul gimnasticii româneşti

Dinamo BucureÅŸti s-a clasat pe primul loc în competiÅ£ia masculină pe echipe, în cadrul Campionatului NaÅ£ional de Gimnastică al MaeÅŸtrilor de la ReÅŸiÅ£a.  Echipa dinamovistă, care a acumulat 261, 050 de puncte, a fost compusă din Flavius Koczi, Adrian Bucur, Robert Stănescu ÅŸi Andrei Ursache. Marian Drăgulescu, gimnastul numărul 1 al României, nu a putut concura, fiind accidentat, însă supremaÅ£ia echipei dinamoviste nu