Fotbal Cupa României

Fotbal / Cupa României / 11 Noi. 2010

Rapid - Steaua 0:1. Calificare norocoasă marca Tătăruşanu

Steaua este cea de-a patra echipă calificată în semifinalele Cupei României, după ce a învins Rapidul chiar pe GiuleÅŸti, cu 1-0. Feroviarii au dominat copios (în special repriza secundă), însă au avut un ghinion teribil, lovindu-se de un TătăruÅŸanu în zi mare,

CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0:1. Nae Manea - la a doua victorie de prestigiu

Nicolae Manea a dat din nou lovitura

Gloria BistriÅ£a a reuÅŸit marea surpriză a sferturilor, eliminând deÅ£inătoarea ultimelor 3 Cupe ale României, CFR Cluj, chiar în fieful acesteia. După victoria contra Stelei, proaspătul antrenor al Gloriei mai face o victimă de calibru ÅŸi mai are de trecut un singur hop până la marea finală.

FC BraÅŸov ÅŸi Dinamo BucureÅŸti - primele semifinaliste

FC BraÅŸov ÅŸi Dinamo sunt primele 2 semifinaliste a Cupei României, după ce au învins FC TimiÅŸoara, respectiv Universitatea Craiova.

Fotbal / Cupa României / 01 Noi. 2010

Rapid - Steaua, capul de afiş al sferturilor Cupei României

Rapid - Steaua, Dinamo - Universitatea Craiova, CFR Cluj-Napoca - Gloria Bistriţa, FC Braşov - FC Timişoara

Fotbal / Cupa României / 29 Oct. 2010

U Craiova şi Rapid întregesc tabloul sferturilor Cupei

În derby-ul oltenesc al Cupei României, Universitatea Craiova a confirmat ascensiunea din ultima perioadă, adjudecându-ÅŸi fără probleme calificarea în sferturi. Este drept că noul antrenor al gorjenilor, Petre GrigoraÅŸ, a ales să trimită în teren o echipă cu foarte multe rezerve

Fotbal / Cupa României / 28 Oct. 2010

Gloria Bistriţa, CFR Cluj-Napoca şi Steaua Bucureşti - calificate în sferturile Cupei

Gloria BistriÅ£a, CFR Cluj-Napoca ÅŸi Steaua BucureÅŸti s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au eliminat ieri Unirea Urziceni, FCM Târgu-MureÅŸ ÅŸi Sportul StudenÅ£esc. Anterior, Dinamo, FC BraÅŸov ÅŸi FC TimiÅŸoara reuÅŸiseră să obÅ£ină ÅŸi ele biletele

Fotbal / Cupa României / 27 Oct. 2010

Optimile Cupei României - Rezultate şi marcatori

Marius Alexe, autorul ultimelor 2 goluri dinamoviste

FC BraÅŸov, Dinamo BucureÅŸti ÅŸi FC TimiÅŸoara sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României. FC BraÅŸov a învins cu 2:1 Universitatea Cluj-Napoca, o echipă care începe să revină cu picioarele pe pământ după startul lansat de sezon.

Fotbal / Cupa României / 29 Sep. 2010

Steaua – Sportul Studenţesc, în optimile Cupei României

Astăzi a avut loc tragerea la sorÅ£i a partidelor din cadrul optimilor de finală ale Cupei României TimiÅŸoreana, Sportul StudenÅ£esc urmând a întâlni în această fază a competiÅ£iei Steaua BucureÅŸti. Meciul va avea loc pe 27 octombrie, în Ghencea. În precedenta întâlnire dintre cele două formaÅ£ii în Cupă, în 2008,

Fotbal / Cupa României / 23 Sep. 2010

Sportul Studenţesc – CS Otopeni 3-1

Sportul StudenÅ£esc s-a impus acasă, scor 3-1 (1-0), în faÅ£a divizionarei B CS Otopeni, ÅŸi s-a calificat în optimile competiÅ£iei interne numărul 2. Elevii lui Viorel Moldovan au dominat copios primele 70 de minute, doar neÅŸansa ÅŸi lipsa de concentrare privându-i de un scor mult mai mare decât firavul 1-0 înregistrat pe tabelă (Gheorghe minutul 7). Åži cum ocaziile se răzbună, echipa din Otopeni a dat

Fotbal / Cupa României / 22 Sep. 2010

Fotbalul ca artă revine în Giuleşti. Rapid – Petrolul 5:0

Foto Agerpres

Încet, dar sigur, fotbalul spectacol sau fotbalul ca artă, cum îmi place mie să îi spun, revine în GiuleÅŸti. Chiar dacă acum echipa este ticsită de vorbitori de portugheză, se pare că Spadacio, Cesinha, Rui Duarte ÅŸi ceilalÅ£i au asimilat la perfecÅ£ie un trecut în care prima spectacolul, în care “fachirii” Rapidului înnebuneau pur ÅŸi simplu publicul cu jongleriile lor, un trecut în care deviza spectatorilor ÅŸi jucătorilor deopotrivă era “decât un gol urât, mai bine o bară frumoasă”. Rapidul a câÅŸtigat cu 5:0 într-o manieră care nu lasă loc prea multor comentarii

Fotbal / Cupa României / 24 Sep. 2010

Gaz Metan CFR Craiova – Steaua 0-1

Steaua BucureÅŸti s-a calificat în optimile Cupei României TimiÅŸoreana, învingând cu 1-0 (0-0) în deplasare divizionara B Gaz Metan CFR Craiova. Această victorie a coincis cu primul meci pe banca tehnică a foarte tânărului Edi Iordănescu, fiul generalului ÅŸi fostului selecÅ£ioner Anghel Iordănescu. Meciul a fost la discreÅ£ia Stelei, care putea câÅŸtiga

Dinamo – Ceahlăul 2-0

Dinamo s-a calificat fără glorie în optimile de finală ale Cupei României, învângând cu 2-0 (1-0) divizionara secundă Ceahlăul Piatra NeamÅ£. Golurile alb-roÅŸilor au fost marcate de MoÅ£i, reluare cu capul în minutul 13, ÅŸi Andrei Cristea, în minutul 60, din penalty. La scorul de 1-0, nemÅ£enii au înscris un gol valabil, prin Forminte, anulat însă în mod inexplicabil de centralul