Shusaku Târgu Mureş a câştigat C.N. de Go pe echipe

Alte sporturi - Go / Data: 26 Oct. 2010

Echipa Shusaku din Târgu Mureş, condusă de cel mai puternic jucător român, Cătălin Ţăranu (5P), a câştigat Campionatul Naţional de Go pe echipe, care a avut loc în perioada 23-24.10.2010 la Braşov. Echipa mureşeană a obţinut 5 victorii din tot atâtea posibile (10 puncte), fiind urmată în clasament de Guzumi, cu 8 puncte. La această competiţie au mai participat echipele Oltenia, Tengen 1, Tengen 2 şi Ultimii.

Componenţa echipelor:

1. Shusaku: Ţăranu Cătălin, Nagy Bela, Câmpianu Bogdan, Balasz Arpad
2. Guzumi: Pop Cristian, Băjenaru Dragoş, Balasz Aron, Heffner Eliza
3. Oltenia: Sora Sorin, Oancea Petru, Sora Adelina, Grădinariu Mihaela
5. Tengen 1: Calotă Lucreţiu, Ghiţă Ionel, Laurenţiu Florin, Ungureanu Cezar
4. Tengen 2: Santa Ionel, Cristoloveanu Radu, Coliban Alen, Longauer Czaba
6. Ultimii: Bedo Jozsef, Longauer Tibor, Elekes Atilla, Roşioru Andrei; rezervă: Ignatiu Kelemen

Rezultate
Runda 1:

1. Shusaku         3-1  3. Oltenia
Ţăranu Cătălin     1-0  Sora Sorin
Nagy Bela          0-1  Oancea Petru
Câmpianu Bogdan    1-0  Sora Adelina
Balasz Arpad       1-0  Grădinariu Mihaela

2. Guzumi          3-1  4. Tengen 1
Pop Cristian       1-0  Calota Lucretiu
Băjenaru Dragoş    1-0  Ghiţă Ionel
Balasz Aron        1-0  Laurenţiu Florin 2k
Heffner Eliza      0-1  Ungurean Cezar 2k

5. Tengen 2        4-0  6. Ultimii
Santa Ionel        1-0  Bedo Jozsef
Cristoloveanu Radu 1-0  Longauer Tibor
Coliban Allen      1-0  Elekes Atilla 15k
Longauer Czaba     1-0  Roşioru Andrei 17k


Runda 2:

1. Shusaku         4-0  6. Ultimii
Ţăranu Cătălin     1-0  Bedo Jozsef
Nagy Bela          1-0  Longauer Tibor
Câmpianu Bogdan    1-0  Elekes Atilla 15k
Balasz Arpad       1-0  Roşioru Andrei 17k

2. Guzumi          3-1  5. Tengen 2
Pop Cristian       1-0  Santa Ionel
Băjenaru Dragoş    1-0  Cristoloveanu Radu
Balasz Aron        1-0  Coliban Allen
Heffner Eliza      0-1  Longauer Czaba

3. Oltenia         2-2  4. Tengen 1
Sora Sorin         0-1  Calotă Lucreţiu
Oancea Petru       1-0  Ghita Ionel
Sora Adelina       1-0  Laurenţiu Florin 2k
Grădinariu Mihaela 0-1  Ungurean Cezar 2k


Runda 3:

1. Shusaku         3-1  2. Guzumi
Ţăranu Cătălin     1-0  Pop Cristian
Nagy Bela          0-1  Băjenaru Dragoş    
Câmpianu Bogdan    1-0  Balasz Aron
Balasz Arpad       1-0  Heffner Eliza

3. Oltenia         4-0  6. Ultimii
Sora Sorin         1-0  Bedo Jozsef 7k
Oancea Petru       1-0  Longauer Tibor 9k
Sora Adelina       1-0  Elekes Atilla 15k
Grădinariu Mihaela 1-0  Rosioru Andrei 17k

4. Tengen 1        3-1  5. Tengen 2
Calotă Lucreţiu    0-1  Santa Ionel
Ghita Ionel        1-0  Cristoloveanu Radu
Laurenţiu Florin   1-0  Coliban Allen
Ungurean Cezar     1-0  Longauer Czaba 8k


Runda 4

1. Shusaku          4-0  5. Tengen 2
Ţăranu Cătălin 5P   1-0  Santa Ionel 2d
Nagy Bela 5d        1-0  Cristoloveanu Radu 4k
Câmpianu Bogdan 3d  1-0  Coliban Allen 7k
Balasz Arpad 3k     1-0  Longauer Czaba 8k

2. Guzumi           3-1  3. Oltenia
Pop Cristian 7d     1-0  Sora Sorin 4d
Băjenaru Dragoş 6d  1-0  Oancea Petru 4d
Balazs Aron 3k      0-1  Sora Adelina 1d
Heffner Eliza 7k    1-0  Grădinariu Mihaela 10k

4. Tengen 1         4-0  6. Ultimii
Calota Lucretiu 5d  1-0  Bedo Jozsef 7k
Ghiţă Ionel 1d      1-0  Longauer Tibor 9k
Laurenţiu Florin 2k 1-0  Elekes Atilla 15k
Ungurean Cezar 3k   1-0  Rosioru Andrei 17k


Runda 5

1. Shusaku          3-1  4. Tengen 1
Ţăranu Cătălin 5P   1-0  Calota Lucretiu 5d
Nagy Bela 5d        1-0  Ghita Ionel 1d
Câmpianu Bogdan 3d  1-0  Laurentiu Florin 2k
Balasz Arpad 3k     0-1  Ungurean Cezar 3k

2. Guzumi           4-0  6. Ultimii
Pop Cristian 7d     1-0  Bedo Jozsef 7k
Băjenaru Dragoş 6d  1-0  Longauer Tibor 9k
Balazs Aron 3k      1-0  Elekes Atilla 15k
Heffner Eliza 7k    1-0  Rosioru Andrei 17k

3. Oltenia          3-1  5. Tengen 2
Sora Sorin 4d       0-1  Santa Ionel 2d
Oancea Petru 4d     1-0  Cristoloveanu Radu 4k
Sora Adelina 1d     1-0  Coliban Allen 7k
Grădinariu Mihaela 1-0  Longauer Czaba 8k

Sursă www.frgo.ro

 

Galerie imagini

Articole din aceeasi categorie

Alte sporturi / Go / 13 Dec. 2010

Cristian Pop şi Adelina Sora, campionii României la Go în 2010

Cristian Pop
Sursa foto http://goschool.resurse.com

Cristian Pop (7 dan) a câştigat finala Campionatului Naţional de Seniori, care a avut loc în perioada 3-5 decembrie la Bucureşti. Pe locul 2 s-a clasat Dragoş Băjenaru (6 dan), campionul din 2009, iar pe 3 Cornel Burzo (6 dan).

Alte sporturi / Go / 27 Oct. 2010

Cornel Burzo - 4 victorii la Korea Prime Minister Cup

Cornel Burzo
Foto: http://desprego.ro/

Week-end-ul trecut a avut loc la Changwon (Coreea de Sud) competiţia Korea Prime Minister Cup. România a fost reprezentată de Cornel Burzo, care a câştigat 4 din cele 7 partide disputate. În urma acestor rezultate, jucătorul român a ocupat locul 21.

Pag. 1 din 3 | 2 art./pag. | Total 5 art.
123

tableta de fotbal

tableta de tenis

tableta de tenis

tableta de ciclism

Cele mai noi articole