Alte sporturi Gimnastică

Alte sporturi / Gimnastică / 25 Oct. 2010

Aur pentru România! Ana Porgras - noua campioană mondială la bârnă

Ana Porgras continuă dinastia campioanelor. Aur la bârnă

Ana Porgras este noua campioană mondială la bârnă, după o evoluÅ£ie foarte bună, elegantă, fără ratare, care a fost notată de brigada de arbitri cu 15,366. O evoluÅ£ie care este cu atât mai meritorie cu cât survine unei accidentări foarte recente,

Alte sporturi / Gimnastică / 23 Oct. 2010

China, aur în întrecerea masculină la Rotterdam

China şi-a apărat cu succes titlul de la Stuttgart

China a câÅŸtigat finala concursului masculin pe echipe, reuÅŸind astfel să îÅŸi apere titlul cucerit în urmă cu 3 ani, la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Stuttgart. Pe podium au mai urcat Japonia ÅŸi Germania, în această ordine,

Alte sporturi / Gimnastică / 20 Oct. 2010

România - locul al patrulea în finala pe echipe

Ana Porgras

România a ocupat poziÅ£ia a patra în finala Campionatului mondial de gimnastică de la Rotterdam, cu un total de 173,096 puncte. Podiumul a fost ocupat de Rusia (175,397 puncte), Statele Unite ale Americii (175,196) ÅŸi China (174,781), în această ordine, rusoaicele confirmând astfel evoluÅ£ia excelentă din calificări, cu Aliya Mustafina vârf de lance.

Băieţii au ratat de puţin calificarea în finală, Flavius Koczi - calificat în 3 finale

Flavius Koczi, cel mai în formă gimnast român în calificări

România a ratat la mustaţă calificarea în finala probei masculine pe echipe, clasându-se pe poziÅ£ia a 9-a, în urma Chinei, Japoniei, Statelor Unite ale Americii, Marii Britanii, Germaniei, Rusiei, Coreei de Sud ÅŸi FranÅ£ei.

Alte sporturi / Gimnastică / 18 Oct. 2010

Gimnastele, la înălţime: calificări la toate aparatele. Astăzi începe şi concursul masculin

Sandra Izbaşa, favorită la sol

În ciuda problemelor cu care s-a confruntat în ultimii ani, gimnastica românească reuÅŸeÅŸte să se menÅ£ină în topul gimnasticii mondiale ÅŸi să ne ofere din nou motive de mândrie naÅ£ională.

România - calificare fără emoţii în finala feminină pe echipe

Foto Tanya Schoenmaker

România s-a calificat cu a patra notă din concurs în finala pe echipe, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Rotterdam (Olanda). NaÅ£ionala ţării noastre a acumulat 228,495 puncte ÅŸi a fost devansată cu peste 5 puncte de Rusia, campioana europeană, SUA ÅŸi China – campioana ÅŸi vicecampioana mondială, însă handicapul de puncte acumulat în calificări nu va fi luat în calcul în finala care va avea loc miercuri, 20 octombrie.

Alte sporturi / Gimnastică / 24 Sep. 2010

Dinamo – în topul gimnasticii româneşti

Dinamo BucureÅŸti s-a clasat pe primul loc în competiÅ£ia masculină pe echipe, în cadrul Campionatului NaÅ£ional de Gimnastică al MaeÅŸtrilor de la ReÅŸiÅ£a.  Echipa dinamovistă, care a acumulat 261, 050 de puncte, a fost compusă din Flavius Koczi, Adrian Bucur, Robert Stănescu ÅŸi Andrei Ursache. Marian Drăgulescu, gimnastul numărul 1 al României, nu a putut concura, fiind accidentat, însă supremaÅ£ia echipei dinamoviste nu