Alte sporturi Gimnastică

Alte sporturi / Gimnastică / 25 Oct. 2010

Aur pentru România! Ana Porgras - noua campioană mondială la bârnă

Ana Porgras continuă dinastia campioanelor. Aur la brnă

Ana Porgras este noua campioană mondială la bârnă, după o evoluţie foarte bună, elegantă, fără ratare, care a fost notată de brigada de arbitri cu 15,366. O evoluţie care este cu atât mai meritorie cu cât survine unei accidentări foarte recente,

Alte sporturi / Gimnastică / 23 Oct. 2010

China, aur în întrecerea masculină la Rotterdam

China şi-a apărat cu succes titlul de la Stuttgart

China a câştigat finala concursului masculin pe echipe, reuşind astfel să îşi apere titlul cucerit în urmă cu 3 ani, la Campionatul Mondial de Gimnastică de la Stuttgart. Pe podium au mai urcat Japonia şi Germania, în această ordine,

Alte sporturi / Gimnastică / 20 Oct. 2010

România - locul al patrulea în finala pe echipe

Ana Porgras

România a ocupat poziţia a patra în finala Campionatului mondial de gimnastică de la Rotterdam, cu un total de 173,096 puncte. Podiumul a fost ocupat de Rusia (175,397 puncte), Statele Unite ale Americii (175,196) şi China (174,781), în această ordine, rusoaicele confirmând astfel evoluţia excelentă din calificări, cu Aliya Mustafina vârf de lance.

Băieţii au ratat de puţin calificarea în finală, Flavius Koczi - calificat în 3 finale

Flavius Koczi, cel mai n formă gimnast romn n calificări

România a ratat la mustaţă calificarea în finala probei masculine pe echipe, clasându-se pe poziţia a 9-a, în urma Chinei, Japoniei, Statelor Unite ale Americii, Marii Britanii, Germaniei, Rusiei, Coreei de Sud şi Franţei.

Alte sporturi / Gimnastică / 18 Oct. 2010

Gimnastele, la înălţime: calificări la toate aparatele. Astăzi începe şi concursul masculin

Sandra Izbaşa, favorită la sol

În ciuda problemelor cu care s-a confruntat în ultimii ani, gimnastica românească reuşeşte să se menţină în topul gimnasticii mondiale şi să ne ofere din nou motive de mândrie naţională.

România - calificare fără emoţii în finala feminină pe echipe

Foto Tanya Schoenmaker

România s-a calificat cu a patra notă din concurs în finala pe echipe, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Rotterdam (Olanda). Naţionala ţării noastre a acumulat 228,495 puncte şi a fost devansată cu peste 5 puncte de Rusia, campioana europeană, SUA şi China – campioana şi vicecampioana mondială, însă handicapul de puncte acumulat în calificări nu va fi luat în calcul în finala care va avea loc miercuri, 20 octombrie.

Alte sporturi / Gimnastică / 24 Sep. 2010

Dinamo – în topul gimnasticii româneşti

Dinamo Bucureşti s-a clasat pe primul loc în competiţia masculină pe echipe, în cadrul Campionatului Naţional de Gimnastică al Maeştrilor de la Reşiţa.  Echipa dinamovistă, care a acumulat 261, 050 de puncte, a fost compusă din Flavius Koczi, Adrian Bucur, Robert Stănescu şi Andrei Ursache. Marian Drăgulescu, gimnastul numărul 1 al României, nu a putut concura, fiind accidentat, însă supremaţia echipei dinamoviste nu