Evans, noul lider în Tirreno-Adriatico

Ciclism - Diverse/ Alte Competi┼úii / Autor: Drago┼č Zaharia / Data: 13 Mar. 2011

Cea mai lung─â etap─â din aceast─â edi┼úie de Tirreno-Adriatico a fost oportun─â pentru Philippe Gilbert, înving─âtorul de anul trecut din Amstel Gold Race ┼či Giro di Lombardia câ┼čtigând un sprint în 6 pentru victorie. Belgianul i-a dep─â┼čit pe Wout Poels de la Vacansoleil ┼či Damiano Cunego de la Lampre-ISD, care prinde podiumul etapei pentru a 2-a oar─â consecutiv.

Fostul lider al cursei Robert Gesink a pierdut contactul cu grupul favori┼úilor pe ultima c─â┼ú─ârare a zilei, eforturile f─âcute pe coborâre de olandez nefiind suficiente pentru a reveni. La final Gesink a pierdut 26s ┼či a cedat astfel primul loc în clasament australianului Cadel Evans de la echipa BMC.

Mâine are loc o etap─â asem─ân─âtoare cu cea de ast─âzi, cu un final într-o scurt─â c─â┼ú─ârare ce va favoriza multe atacuri ┼či schimb─âri în clasamentul general.

Clasamentul etapei :
1.     Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto)

0:00:12
7.     Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto)

Favori┼úi ┼či poten┼úiale surprize ├«n Milano - San Remo

Mâine se desf─â┼čoar─â prima clasic─â cu adev─ârat important─â din acest sezon, Milano-San Remo. Considerat─â unul dintre cele 5 “monumente” ale ciclismului, cursa de o zi se afl─â la cea de a 102-a edi┼úie, de-a lungul istoriei impunându-se în aceasta nume mari precum...

Ciclism / Diverse/ Alte Competi┼úii / Autor: Drago┼č Zaharia / 16 Mar. 2011

Cadel Evans, victorie finală în Tirreno-Adriatico

Campionul mondial din 2009 ┼či-a ap─ârat tricoul albastru în ultimele 2 etape ale cursei dintre Marea Tirenian─â ┼či Marea Adriatic─â printr-o victorie de etap─â, ieri, la Macerata, ┼či o evolu┼úie la contratimpul de ast─âzi care i-a asigurat victoria final─â. Fabian Cancellara...

Pag. 1 din 9 | 2 art./pag. | Total 18 art.