Diana Kovacs – vicecampioană europeană

Alte sporturi - Judo / Data: 20 Sep. 2010

Diana KOVACS a cucerit medalia de argint la categoria 44kg în cadrul Campionatul European de Judo – U20. După un prim tur liber, Diana a trecut de  Myriem Samraouy  din FranÅ£a ÅŸi de Angelina Bombara din Italia, dar a pierdut în finală la golden score în faÅ£a sârboaicei Julijana Savic, în urma unui meci foarte echilibrat. Este pentru a doua consecutiv (după Erevan – 2009) în care Diana urcă pe a doua treaptă a podiumului Europenelor.

Următoarea competiÅ£ie la care va lua startul Diana va fi Campionatul Mondial, care se va desfăşura la Agadir, în Maroc.

Alte sporturi / Judo / 02 Noi. 2010

Andreea Chiţu - victorie în Cupa Europeană de la Boras (Suedia)

Andreea ChiÅ£u a câÅŸtigat Cupa Europeană pentru seniori de la Boras (Suedia), la categoria 57 kg. Sportiva română a obÅ£inut cinci victorii, în semifinale trecând de Hannah Brueck (Germania), iar în finală de Carla Grol (Olanda).