Gloria Bistriţa, CFR Cluj-Napoca şi Steaua Bucureşti - calificate în sferturile Cupei

Fotbal - Cupa României / Data: 28 Oct. 2010

Gloria BistriÅ£a, CFR Cluj-Napoca ÅŸi Steaua BucureÅŸti s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au eliminat ieri Unirea Urziceni, FCM Târgu-MureÅŸ ÅŸi Sportul StudenÅ£esc. Anterior, Dinamo, FC BraÅŸov ÅŸi FC TimiÅŸoara reuÅŸiseră să obÅ£ină ÅŸi ele biletele pentru această fază a Cupei.

La BistriÅ£a, noul antrenor Nicolae Manea a avut parte de un debut fericit, facilitat de subÅ£irimea lotului vicecampioanei. Echipă gazdă a dominat, iar fraÅ£ii Moraes au fost din nou responsabili cu rezolvarea meciului. De data aceasta a marcat Bruno, în repriza secundă, după ce Junior expediase balonul în bară, în timp ce Unirea Urziceni (sau mai bine spus ceea ce a mai rămas din ea) a replicat doar prin zvâcnirile lui Semedo.  FraÅ£ii Karamian au fost departe de ceea ce au arătat în urmă cu câteva sezoane, în tricoul Rapidului ÅŸi apoi al TimiÅŸoarei, având o evoluÅ£ie dezamăgitoare.

DeÅ£inătoarea ultimelor 3 trofee, CFR Cluj-Napoca, s-a calificat fără mari emoÅ£ii în sferturi, învingând formaÅ£ia antrenată de Ioan Sabău, FCM Târgu – MureÅŸ, cu 2-0. MureÅŸenii nu au părut că pot obÅ£ine mai mult de la acest meci niciun moment, chiar dacă golul doi al clujenilor a fost înscris abia în minutul 90.

În ultimul meci al zilei, Steaua a reuÅŸit să depăşească Sportul StudenÅ£esc după lovituri de departajare, la sfârÅŸitul celor 90 de minute tabela de marcaj arătând 1:1. Tiberiu Bălan ÅŸi-a făcut din nou datoria pentru Sportul, reluând în poarta Stelei o lovitură de colÅ£ (minutul 19). AcelaÅŸi Bălan a avut ocazia de a închide meciul în repriza a doua, însă bara l-a salvat pe TătăruÅŸanu. Steaua, care a odihnit câÅ£iva titulari, a reuÅŸit să egaleze prin Latovlevici, în minutul 72, ÅŸi să se impună la penalty-uri, jucătorii lui Viorel Moldovan  nereuÅŸind să înscrie decât o dată de la punctul cu var.

Joi  vor avea loc ultimele două partide ale optimilor  – Pandurii Târgu Jiu – U Craiova ÅŸi Astra PloieÅŸti – Rapid BucureÅŸti.

Rezultate optimi Cupa României
27.10.2010

Gloria BistriÅ£a - Unirea Urziceni 1-0 (0-0) Bruno Moraes (‘67)
Gloria Bistriţa: Albuţ - Achim, Frăsinescu, Szukala, Velcovici , Petre, Mureşan, Nalaţi (Mandea '78), Băjenaru (Marginean '72), Junior Moraes, Bruno Moraes. Antrenor Nicolae Manea

Unirea Urziceni: Bălgrădean - Blay,  Epaminonda Nicu, Mehmedovici (Filip '46), MuÅŸat, Goge, Muzac (Vaduva '73), Todoran, Artiom Karamian, Semedo, Arman Karamian. Antrenor Octavian Grigore

CFR  Cluj-Napoca  - FCM Târgu MureÅŸ 2-0 (1-0) Bjelanovic (‘32), Sforzini (‘90)
CFR Cluj:  Stăncioiu - Panin, Nuno Diogo, Alcantara, Veloso, Dică, Costa, Bastos (Edimar '61), Peralta, Bjelanovici (Batin '72), Bud (Sforzini '87). Antrenor Sorin CârÅ£u

FCM Targu MureÅŸ: SteÅ£ca - Pop, D. Matei, Bălău, Szilagyi, BiÅ£is, Casquero, Vîrtic (Donadoni '64), Roman, Tîrnăveanu, Vancea. Antrenor Ioan Sabău

Steaua Bucureşti - Sportul Studenţesc Bucureşti 1-1 (0-1, 1-1), 3-1 la lovituri de departajare
Latovlevici (‘72) / Bălan (‘19)
Au înscris la penalty-uri: Janos Szekely, Marius BilaÅŸco ÅŸi Stanislav Anghelov  pentru Steaua, Cristian Irimia pentru Sportul StudenÅ£esc

Steaua: Tătăruşanu - Martinovic, Gardoş, Galamaz, Latovlevici, Szekely, Marinescu (Anghelov '112), Apostol, Onofraş (Matei '59), Surdu (Bilaşco '67), Kapetanos. Antrenor: Marius Lăcătuş

Sportul StudenÅ£esc:  Niculescu - Farmache, Patriche, RaÅ£iu, Cazan (BeÅ£a '88), Irimia, Lungu (Ghinga '104),  Nae (Ferfelea '68), Varga, Bălan, Curelea.  Antrenor: Viorel Moldovan

Fotbal / Cupa României / 11 Noi. 2010

Rapid - Steaua 0:1. Calificare norocoasă marca Tătăruşanu

Steaua este cea de-a patra echipă calificată în semifinalele Cupei României, după ce a învins Rapidul chiar pe GiuleÅŸti, cu 1-0. Feroviarii au dominat copios (în special repriza secundă), însă au avut un ghinion teribil, lovindu-se de un TătăruÅŸanu în zi mare,

CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0:1. Nae Manea - la a doua victorie de prestigiu

Nicolae Manea a dat din nou lovitura

Gloria BistriÅ£a a reuÅŸit marea surpriză a sferturilor, eliminând deÅ£inătoarea ultimelor 3 Cupe ale României, CFR Cluj, chiar în fieful acesteia. După victoria contra Stelei, proaspătul antrenor al Gloriei mai face o victimă de calibru ÅŸi mai are de trecut un singur hop până la marea finală.

Pag. 1 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.