CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0:1. Nae Manea - la a doua victorie de prestigiu

Fotbal - Cupa României / Data: 11 Noi. 2010
Nicolae Manea a dat din nou lovitura

Gloria Bistri┼úa a reu┼čit marea surpriz─â a sferturilor, eliminând de┼úin─âtoarea ultimelor 3 Cupe ale României, CFR Cluj, chiar în fieful acesteia. Dup─â victoria contra Stelei, proasp─âtul antrenor al Gloriei mai face o victim─â de calibru ┼či mai are de trecut un singur hop pân─â la marea final─â.

Meciul a fost dominat de echipa feroviar─â, care a ratat câteva oportunit─â┼úi foarte bune chiar în debutul meciului (Cadu – bar─â, Traore ┼či Bastos). Pân─â la pauz─â CFR a avut ┼či un gol anulat pentru offside ┼či alte câteva ocazii, îns─â bistri┼úenii au rezistat, sperând probabil s─â trimit─â meciul în prelungiri.

La reluare, echipa lui Sorin Câr┼úu a continuat s─â preseze, f─âr─â noroc îns─â, zei┼úa Fortuna decizând s─â î┼či întoarc─â fa┼úa c─âtre Gloria, dup─â ce sezonul precedent clujenii au câ┼čtigat ┼či Cupa României, ┼či Supercupa la loteria penalty-urilor. În minutul 73 Gloria a primit corect o lovitur─â de pedeaps─â, în urma unui fault al lui Tony în careu, asupra lui B─âjenaru, iar Junior Moraes s-a dovedit din nou decisiv. Zbaterea clujenilor din final nu a avut rezultate ┼či pe tabela de marcaj, astfel încât Gloria reu┼če┼čte s─â elimine de┼úin─âtoarea „triplei coroane” (titlul, Cupa României ┼či Supercupa).

Nae Manea se apropie astfel de cele mai bune performan┼úe ale Bistri┼úei în Cup─â, competi┼úie în care s-a impus în 1994 împotriva Universit─â┼úii Craiova ┼či în care a jucat finala în 1996, împotriva Stelei.

• CFR Cluj - Gloria Bistri┼úa 0:1 (0:0) Junior Moraes 73' pen.

Cartona┼če galbene: Culio / Bruno Moraes, Junior Moraes

CFR: Claro- Tony, Piccolo, Cadu, Edimar, Kone (Sforzini 71'), Costa, Peralta, Bastos (De Zerbi 54'), Bud (Culio 46'), Traore. Antrenor: Sorin Cîr┼úu.

Gloria; Albut- Velcovici, Szukala, N─âstase, Achim, Mure┼čan, Keita (S─âceanu 55'), B─âjenaru (Tudose 82'), Nala┼úi, Bruno Moraes (Junior Moraes 58'), Petre. Antrenor: Nicolae Manea.

Fotbal / Cupa României / 11 Noi. 2010

Rapid - Steaua 0:1. Calificare norocoas─â marca T─ât─âru┼čanu

Steaua este cea de-a patra echip─â calificat─â în semifinalele Cupei României, dup─â ce a învins Rapidul chiar pe Giule┼čti, cu 1-0. Feroviarii au dominat copios (în special repriza secund─â), îns─â au avut un ghinion teribil, lovindu-se de un T─ât─âru┼čanu în zi mare,

Pag. 1 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.