Gaz Metan CFR Craiova ÔÇô Steaua 0-1

Fotbal - Cupa României / Data: 24 Sep. 2010

Steaua Bucure┼čti s-a calificat în optimile Cupei României Timi┼čoreana, învingând cu 1-0 (0-0) în deplasare divizionara B Gaz Metan CFR Craiova. Aceast─â victorie a coincis cu primul meci pe banca tehnic─â a foarte tân─ârului Edi Iord─ânescu, fiul generalului ┼či fostului selec┼úioner Anghel Iord─ânescu.

Meciul a fost la discre┼úia Stelei, care putea câ┼čtiga la un scor mult mai clar, îns─â Surdu ┼či Bila┼čco nu s-au ridicat la în─âl┼úimea exigen┼úelor cerute unui atacant, cu atât mai mult unui atacant care joac─â la echipa din Ghencea.

Unicul gol a fost înscris de c─âpitanul Stelei, B─ânel Nicoli┼ú─â, în minutul 63.

Dincolo de orice considera┼úie privind evolu┼úia lui B─ânel, introducerea lui Brandan, permut─ârile f─âcute de noul antrenor sau jocul echipei craiovene, a┼č dori s─â subliniez situa┼úia anormal─â ┼či atipic─â existent─â în jurul echipei de fotbal Steaua Bucure┼čti ┼či a rela┼úiei dintre suporteri ┼či Gigi Becali. Edi Iord─ânescu antrenor, b─ât─âi între diferite fac┼úiuni ale galeriei, instabilitate cronic─â pe banca tehnic─â, conflicte aparent ireconciliabile între suporteri ┼či club (reprezentat de Gigi Becali) – toate acestea reprezint─â simptome ale unei probleme maligne. Care, probabil, nu vor avea alt efect  decât îndep─ârtarea spectatorilor de stadion ┼či de sport în general (probabil nu va fi uitat─â prea curând imaginea acelei familii oripilate de violen┼ú─â, pe stadionul Ghencea, când suporterii s-au b─âtut lâng─â copii inocen┼úi, m─âcar datorit─â vârstei, chiar sub ochii for┼úelor de ordine).

Fotbal / Cupa României / 11 Noi. 2010

Rapid - Steaua 0:1. Calificare norocoas─â marca T─ât─âru┼čanu

Steaua este cea de-a patra echip─â calificat─â în semifinalele Cupei României, dup─â ce a învins Rapidul chiar pe Giule┼čti, cu 1-0. Feroviarii au dominat copios (în special repriza secund─â), îns─â au avut un ghinion teribil, lovindu-se de un T─ât─âru┼čanu în zi mare,

CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0:1. Nae Manea - la a doua victorie de prestigiu

Nicolae Manea a dat din nou lovitura

Gloria Bistri┼úa a reu┼čit marea surpriz─â a sferturilor, eliminând de┼úin─âtoarea ultimelor 3 Cupe ale României, CFR Cluj, chiar în fieful acesteia. Dup─â victoria contra Stelei, proasp─âtul antrenor al Gloriei mai face o victim─â de calibru ┼či mai are de trecut un singur hop pân─â la marea final─â.

Pag. 1 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.