Sportul Studenţesc – CS Otopeni 3-1

Fotbal - Cupa României / Data: 23 Sep. 2010

Sportul StudenÅ£esc s-a impus acasă, scor 3-1 (1-0), în faÅ£a divizionarei B CS Otopeni, ÅŸi s-a calificat în optimile competiÅ£iei interne numărul 2. Elevii lui Viorel Moldovan au dominat copios primele 70 de minute, doar neÅŸansa ÅŸi lipsa de concentrare privându-i de un scor mult mai mare decât firavul 1-0 înregistrat pe tabelă (Gheorghe minutul 7). Åži cum ocaziile se răzbună, echipa din Otopeni a dat lovitura în minutul 71, Claudiu Dumitrescu transformând un penalty obÅ£inut de Drăghici.

Forcingul de final al Sportului a adus cele două goluri izbăvitoare (Curelea minutul 81 ÅŸi Postolache min. 90), însă nu ÅŸi liniÅŸtea, studenÅ£ii trăind periculos ultimele 10 minute ale partidei, după eliminarea lui Patriche  (cumul de cartonaÅŸe galbene în minutul 82). De remarcat absenÅ£a din teren a celor mai valoroÅŸi jucători din Regie, Dacian Varga ÅŸi Tiberiu Bălan.

Sportul StudenÅ£esc: Niculescu, Ciupe, Patriche, RaÅ£iu, Maxim, C. Gheorghe (min. 64 Ghinga), Cruceru, PătraÅŸcu (cpt.), Târnacop (Postolache min. 57), Ferfelea, Chihaia (Curelea min. 46). Rezerve: Popescu, BeÅ£a, Cazan, Nicola

Antrenor Viorel Moldovan

Fotbal / Cupa României / 11 Noi. 2010

Rapid - Steaua 0:1. Calificare norocoasă marca Tătăruşanu

Steaua este cea de-a patra echipă calificată în semifinalele Cupei României, după ce a învins Rapidul chiar pe GiuleÅŸti, cu 1-0. Feroviarii au dominat copios (în special repriza secundă), însă au avut un ghinion teribil, lovindu-se de un TătăruÅŸanu în zi mare,

CFR Cluj - Gloria Bistriţa 0:1. Nae Manea - la a doua victorie de prestigiu

Nicolae Manea a dat din nou lovitura

Gloria BistriÅ£a a reuÅŸit marea surpriză a sferturilor, eliminând deÅ£inătoarea ultimelor 3 Cupe ale României, CFR Cluj, chiar în fieful acesteia. După victoria contra Stelei, proaspătul antrenor al Gloriei mai face o victimă de calibru ÅŸi mai are de trecut un singur hop până la marea finală.

Pag. 1 din 6 | 2 art./pag. | Total 12 art.