Norvegia confirmă debutul de vis

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 12 Dec. 2010
Foto IBU/Ernst Wukits

După 5 victorii din tot atâtea posibile în probele individuale (prin Emil Svendsen, Ole Einar Bjorndalen ÅŸi Tarjei Boe), Norvegia ÅŸi-a adjudecat ÅŸi prima probă de ÅŸtafetă a sezonului (4 x 7,5 km), la Hochfilzen (Austria). Celor 3 învingători din cursele precedente li s-a adăugat în echipa scandinavă Alexander Os.

Pe 2 a terminat echipa gazdă, Austria, iar ultima treaptă a podiumului a revenit Franţei, după o luptă foarte frumoasă a lui Martin Fourcade pe ultimii metri cu Michael Greiss (Germania) şi Bjorn Ferry (Suedia).

Marea dezamăgire a cursei a fost Rusia, care a terminat doar pe 13, biatloniÅŸtii ruÅŸi efectuând nu mai puÅ£in de 6 tururi de penalizare ÅŸi folosind 17 cartuÅŸe suplimentare. Dintre surprizele plăcute să menÅ£ionăm Bulgaria, condusă de Krasmir Anev, care s-a clasat înaintea Rusiei ÅŸi a Poloniei, pe locul 11, ÅŸi desigur Austria, ocupanta locului 2.

Norvegia a demonstrat că nu are adversar, doar în schimbul 1 (Alexander Os) manifestând câteva semne de slăbiciune (a efectuat ÅŸi un tur de penalizare). DeÅŸi a schimbat doar al 10-lea, Os a sosit totuÅŸi la o diferenţă mică faţă de primul clasat din acel moment, reprezentantul FranÅ£ei - circa 30 de secunde. A fost o joacă pentru Ole Einar Bjorndalen, care a avut o evoluÅ£ie perfectă în poligon, să recupereze ÅŸi să ÅŸi adauge câteva secunde preÅ£ioase pentru prima poziÅ£ie înaintea plecării în cursă a celui de-al treilea norvegian, Emil Hegle Svendsen. Purtătorul pieptarului roÅŸu a repetat evoluÅ£ia lui Bjorndalen, asigurându-i un final de cursă liniÅŸtit tânărului Tarjei Boe, noua stea a biatlonului masculin, care s-a impus în toate cele 3 curse de la Hochfilzen.

Austria a fost singura care a reuÅŸit să facă faţă, cât de cât, formidabilei echipe norvegiene. Daniel Mesotitch, Tobias Eberhard, Cristoph Sumann ÅŸi Dominik Landertinger au avut o evoluÅ£ie excepÅ£ională în poligon (doar 4 cartuÅŸe suplimentare, cel mai puÅ£in dintre toate echipele participante), terminând la 53 de secunde în urma învingătoarei ÅŸi obÅ£inând un loc secund pe deplin meritat.

FranÅ£a a obÅ£inut bronzul cursei după un duel pasionant cu Suedia ÅŸi Germania. DeÅŸi a efectuat un tur suplimentar în ultimul schimb, Martin Fourcade a  reuÅŸit să revină ÅŸi urmare a unei strategii foarte bune pe final, în care a făcut o cursă de aÅŸteptare ÅŸi a forÅ£at exact atunci când a trebuit, a obÅ£inut ultimul loc al podiumului. TotuÅŸi, diferenÅ£a faţă de timpul câÅŸtigător a fost foarte mare, de circa 3 minute ÅŸi jumătate.

Pe 4 şi 5 au sosit Germania şi Suedia, iar pe 6 Ucraina. Clasări bune au avut şi Cehia (locul 7) şi Slovenia (locul 8).

Hochfilzen, Rezultatele probei de ştafetă (4 x 7,5 km)
1.    Norvegia 1:29:38.2 (Alexander Os, Ole Einar Bjorndalen, Emil Svendsen ÅŸi Tarjei Boe)
2.    Austria 1:30:31.3 (Daniel Mesotitch, Tobias Eberhard, Cristoph Sumann ÅŸi Dominik Landertinger)
3.    FranÅ£a 1:33:07 (Vincent Jay, Jean Guillaume Beatrix, Lois Habert, Martin Fourcade)

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 23 Ian. 2011

Martin Fourcade, în sfârşit victorie

Martin Fourcade a obÅ£inut prima victorie a sezonului ÅŸi cea de-a patra din carieră la Antholz – Anterselva (Italia), în proba de 15 km start în bloc. Francezul simte în sfârÅŸit gustul victoriei, după ce în etapa precedentă, la Ruhpolding, a terminat de trei ori pe locul secund.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 21 Ian. 2011

Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Tora Berger a câÅŸtigat a treia cursă consecutivă, după cele două victorii de la Ruhpolding impunându-se ÅŸi în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul învingătoarei a fost de 20:08.1, cu circa jumătate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.