Martin Fourcade, în sfârşit victorie

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 23 Ian. 2011

Martin Fourcade a obÅ£inut prima victorie a sezonului ÅŸi cea de-a patra din carieră la Antholz – Anterselva (Italia), în proba de 15 km start în bloc. Francezul simte în sfârÅŸit gustul victoriei, după ce în etapa precedentă, la Ruhpolding, a terminat de trei ori pe locul secund.

Martin Fourcade a fost unul din cei doar doi sportivi cu o singură greÅŸeală în poligon (celălalt fiind austriacul Daniel Mesotitsch, clasat al patrulea), având totodată ÅŸi una dintre cele mai bune deplasări pe schiuri. Pe locul 2 s-a clasat suedezul Bjorn Ferry, care deÅŸi după cea de-a patra trecere prin poligon nu se afla între primii 3, efectuând ÅŸi un tur suplimentar, a recuperat fantastic, depăşindu-l clar pe Mesotitsch ÅŸi întrecându-l la sprintul final pe rusul Anton Shipulin, câÅŸtigătorul probei de sprint de joi, 20 ianuarie.

Pe 5 ÅŸi pe 6 s-au clasat 2 reprezentanÅ£i ai Germaniei, Arnd Peiffer ÅŸi Michael Greis, urmaÅ£i de cel mai titrat biatlonist al tuturor timpurilor, Ole Einar Bjorndalen, care a avut timpul de referinţă după prima tragere, însă a pierdut foarte multe secunde la celelalte 3 treceri prin poligon, soldate fiecare cu câte un tur de penalizare.

Emil Hegle Svendsen a obÅ£inut un loc 9 meritoriu în condiÅ£iile în care a efectuat 5 tururi suplimentare ÅŸi a mai recuperat din diferenÅ£a în clasamentul general faţă de purtătorul pieptarului roÅŸu, compatriotul său Tarjei Boe, care a sosit doar al 15-lea.

Ghinionistul zilei a fost reprezentantul gazdelor, Markus Windisch, care a fost foarte aproape de prima victorie din carieră, însă a terminat în cele din urmă doar pe locul 14. Italianul a intrat primul în poligon la ultima tragere, având o evoluÅ£ie perfectă la precedentele 3 trageri, ÅŸi ar fi rămas în cărÅ£i pentru victorie sau cel puÅ£in pentru un loc pe podium ÅŸi în cazul în care ar fi ratat o Å£intă. Din păcate pentru el, emoÅ£iile l-au trădat ÅŸi a ratat nu mai puÅ£in de 3 din cele 5 focuri, ceea ce a făcut să nu prindă nici măcar Top 10 ÅŸi să aÅŸtepte în continuare îmbunătăţirea celei mai importante performanÅ£e individuale – locul 7.

În clasamentul general marea revelaÅ£ie a sezonului, norvegianul Tarjei Boe, se menÅ£ine lider, cu 598 de puncte, însă compatriotul său Emil Hegle Svendsen s-a apropiat la doar 6 lungimi. Pe locul al treilea, la distanţă de peste 100 de puncte, se află germanul Michael Greis, cu 485 de puncte, iar pe 4 Martin Fourcade, cu 477 de puncte. Ole Einar Bjorndalen încheie Top 5, cu 398 de puncte, însă norvegianul treversează o criză de formă, ÅŸansele sale de a mai câÅŸtiga Marele Glob de Cristal fiind practic nule.

Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Tora Berger a câÅŸtigat a treia cursă consecutivă, după cele două victorii de la Ruhpolding impunându-se ÅŸi în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul învingătoarei a fost de 20:08.1, cu circa jumătate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.