Anna Karin Zidek - victorie în prima cursă a Cupei Mondiale de biatlon

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 01 Dec. 2010
Anna Karin Zidek

Anna Karin Zidek a câÅŸtigat prima etapă a Cupei Mondiale de biatlon de la Östersund (Suedia), după o cursă fără greÅŸeală în poligon. Sportiva suedeză a fost cronometrată cu timpul de 45:26.1, cu aproape 9 secunde mai bun decât al franÅ£uzoaicei Marie Laure Brunet, ocupanta locului secund. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată tot de o reprezentantă a ţării-gazdă, Helena Ekholm (Jonsson), care a sosit la 42 de secunde în urma învingătoarei.

Anna Karin Zidek (38 de ani) nu a avut cea mai bună deplasare pe schiuri, însă a profitat de faptul că atât Marie Laure Brunet, cât ÅŸi Helena Ekholm au avut câte două ratări în poligon. De asemenea, se impune precizarea că marea favorită, Magdalena Neuner (Germania) nu a luat startul acestei curse, din cauza unei accidentări.

În Top 10 s-au mai clasat 3 sportive din Rusia (Iana Romanova, Olga Zaitseva, Svetlana Sleptsova) ÅŸi câte una din Ucraina (Valj Semerenko), Slovenia (Teja Gregorin), Germania (Andrea Henkel) ÅŸi Norvegia ( Ann Kristin Aafedt Flatland). Andrea Henkel, cea mai bine clasată germană, a sosit de-abia pe locul 9.

La această cursă individuală (15 km) au luat parte ÅŸi 3 reprezentante ale României – Eva Tofalvi, Reka Ferencz ÅŸi LuminiÅ£a PiÅŸcoran. Cea mai bună comportare a avut-o Eva Tofalvi, care cu două ratări în poligon ÅŸi peste 4 minute ÅŸi jumătate întârziere faţă de câÅŸtigătoare a ocupat locul 38. Reka Ferencz a avut o singură tragere greÅŸită, însă nu s-a descurcat strălucit pe schiuri, venind abia pe locul 47, la peste 5 minute întârziere, în timp ce LuminiÅ£a PiÅŸcoran, cu 5 erori în poligon, a trecut linia de sosire cu al 79-lea timp din 95 de sportive (cea de-a 96-a, finlandeza Mari Laukkanen, a abandonat).

În urma acestei curse, doar Eva Tofalvi a punctat în clasament, acumulând 3 puncte.

Următoarea cursă, cea de sprint, va avea loc vineri, 3 decembrie.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 23 Ian. 2011

Martin Fourcade, în sfârşit victorie

Martin Fourcade a obÅ£inut prima victorie a sezonului ÅŸi cea de-a patra din carieră la Antholz – Anterselva (Italia), în proba de 15 km start în bloc. Francezul simte în sfârÅŸit gustul victoriei, după ce în etapa precedentă, la Ruhpolding, a terminat de trei ori pe locul secund.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 21 Ian. 2011

Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Tora Berger a câÅŸtigat a treia cursă consecutivă, după cele două victorii de la Ruhpolding impunându-se ÅŸi în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul învingătoarei a fost de 20:08.1, cu circa jumătate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.