Bundesliga - Cronica etapei a XIV-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 28 Noi. 2010
Foto fcbayern.telekom.de

Etapa cu numărul XIV a fost una bună pentru favorite, Dortmund, Bayern Munchen, Hamburg, Werder Bremen ÅŸi Mainz reuÅŸind victorii categorice în faÅ£a unor echipe mai slab cotate care se luptă la retrogradare.

• Mainz vs Nurnberg 3-0 (Schurlle 27’, Noveski 54’, Allagui 86’)

A doua clasată în Bundesliga n-a avut mari emoÅ£ii cu bavarezii de la Nurnberg. Trupa lui Thomas Tuchel, în ciuda vremii nu tocmai prielnice, a reuÅŸit să-ÅŸi impună jocul încă din startul meciului, iar victoria a venit absolut normal în condiÅ£iile în care oaspeÅ£ii au găsit foarte greu drumul către poarta lui Christian Wetklo.

• Bayern Munchen vs Eintracht Frankfurt 4-1 (Tymoschuk 29’, 88’, Muller 59’, Gomez 61’ / Gekas 33’)

Echipa lui Louis van Gaal avea nevoie ca de aer de o victorie care să o menÅ£ină în plasa formaÅ£iilor fruntaÅŸe, iar bavarezii s-au descurcat bine chiar ÅŸi cu numeroasele absenÅ£e, doar Ribery revenind în iarbă. Chiar dacă la un moment dat oaspeÅ£ii au reuÅŸit egalarea, campionii en titre ai Germaniei au demonstrat până la final că merită un loc mult mai sus decât cel ocupat în prezent. Pentru Frankfurt înfrângerea n-a picat tocmai bine, elevii lui Skibbe încasând 8 goluri în ultimele două etape iar săptămâna viitoare va avea un meci cel puÅ£in la fel de greu în compania ocupantei locului secund, Mainz.

• Hamburg vs Stuttgart 4-2 (Trochowski 3’, Pitroipa 29’, Petric 36’, van Nisterlooy 60’ / Marica 9’, Gentner 16’)

DeÅŸi putea fi încă o partidă bună a atacantului român, Ciprian Marica a fost eliminat la puÅ£in timp după ce adusese egalarea pe tabela de marcaj. A urmat un galop de sănătate pentru elevii lui Veh, care au înscris în total patru goluri, ÅŸvabii reuÅŸind ÅŸi ei să mai înscrie o dată prin Gentner un gol doar pentru palmares. Stuttgart rămâne în coada clasamentului până etapa viitoare, când primeÅŸte vizita lui Hoffenheim, între timp elevii lui Keller având de jucat în ElveÅ£ia cu Young Boys în Europa League.

• Hoffenheim vs Leverkusen 2-2 (Ibisevic 38’, Sigurdsson pen. 90’ / Sam 8’, Vidal pen. 11’)

Un meci interzis cardiacilor a avut loc la Hoffenheim, unde oaspeÅ£ii de la Leverkusen conduceau cu 2-0 în minutul 11, un ÅŸoc pentru orice echipă, dar Hoffenheim ÅŸi-a păstrat calmul, a reuÅŸit să împingă jocul uÅŸor-uÅŸor în careul „farmaciÅŸtilor”, iar golurile au venit până la urmă ÅŸi în poarta lui Adler. O dată în prima repriză, când bosniacii Salihovic ÅŸi Ibisevic au combinat excelent, ultimul dintre cei doi reuÅŸind să înscrie, pentru ca în prelungiri un întreg stadion să se bucure la golul din penalty a lui Sigurdsson. Hoffenheim reuÅŸeÅŸte să smulgă un punct în ultimele secunde ÅŸi asta după ce acum două etape pierdea în ultima fază a meciului cu Freiburg, deÅŸi atacase 89 de minute.

• Hannover vs Freiburg 3-0 (Schlaudraff 15’, Ya Konan 73’, Hanke 89’)

Primul meci din acest sezon în care Freiburg nu a reuÅŸit să macheze a adus ÅŸi cea mai grea înfrângere echipei la care este legitimat Max Nicu, chiar ÅŸi aÅŸa însă, Freiburg menÅ£inându-se în primele 10 formaÅ£ii. Pentru Hannover aceasta a fost a 8-a victorie în 14 etape, foarte bine pentru o echipă ce anul trecut a scăpat la mustaţă de retrogradare, elevii lui Slomka visând pe merit acum la cupele europene.

• Kaiserslautern vs Schalke 5-0 (Lakic 8’, 56’, Amedick 39’, Ilicevic pen. 76’, Moravek 88’)

Nimeni nu s-ar fi aÅŸteptat ca Schalke, după două victorii categorice cu Werder Bremen ÅŸi Lyon, să piardă la asemenea scor la Kaiserslautern cu o nou promovată, elevii lui Felix Magath fiind de nerecunoscut. Kaiserslautern a strâns 10 puncte în ultimele 4 etape ÅŸi poate pregăti în liniÅŸte etapele rămase până la pauza de iarnă.

• Dortmund vs Monchengladbach 4-1 (Subotic 45’, Kagawa, Groskreutz 76’, Barrios 88’ / Reus 33’)

Încă un recital al formaÅ£iei lui Jurgen Klopp, Dortmund păstrând avansul de 7 puncte în fruntea clasamentului după această victorie, una venită după un nou joc solid al întregii sale echipe, doar puÅŸtiul Reus reuÅŸind să dea câteva emoÅ£ii gazdelor în prima repriză după trasorul cu care a deschis scorul pe tabelă.

• Werder Bremen vs St. Pauli 3-0 (Hugo Almeida 1’, 20’, 64’)

Un meci foarte frumos dar care s-a încheiat foarte urât, la scorul de 3-0, când zarurile erau deja aruncate, marcatorul celor trei goluri fiind eliminat în minutul 80, la fel ÅŸi Thorandt 10 minute mai târziu. Este prima victorie pentru elevii lui Schaaf după 4 etape de secetă în campionat, 7 dacă adăugăm ÅŸi partidele din Cupa Germaniei ÅŸi Liga Campionilor.

• FC Koln vs Wolfsburg 1-1 (Novakovic 51’ / Cicero 81’)

Punctul obÅ£inut nu ajută pe niciuna din cele două echipe, FC Koln rămânând în coada clasamentului, în timp ce lupii verzi sunt mai aproape de retrogradare decât de obiectivul propus, un loc în cupele europene.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 13 Mar. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXVI-a

Rezultat uimitor la Koln, unde formaÅ£ia românului Ioniţă a învins la patru goluri diferenţă pe Hannover, echipă ce cochetează cu locurile de Champions League ÅŸi care etapa trecută învingea pe Bayern Munchen. Novakovic ÅŸi Podolski, cuplul de atacanÅ£i ai lui Scahfer...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 11 Mar. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXVI-a

După o etapă a XXV-a captivantă ÅŸi presărată cu surprize, acest sfârÅŸit de săptămână programează o serie de partide cel puÅ£in la fel de interesante, care pot decide sau complica ÅŸi mai mult lupta la retrogradare ÅŸi cea pentru cupele europene. Prologul etapei se joacă...

Pag. 1 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.