Bundesliga - Cronica etapei a XXVI-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 13 Mar. 2011
  • FC Koln – Hannover 4-0 (Petit 36’, Podolski 60’, Novakovic 79’, 89’)

Rezultat uimitor la Koln, unde formaÅ£ia românului Ioniţă a învins la patru goluri diferenţă pe Hannover, echipă ce cochetează cu locurile de Champions League ÅŸi care etapa trecută învingea pe Bayern Munchen.  Novakovic ÅŸi Podolski, cuplul de atacanÅ£i ai lui Scahfer, au ajuns la 22 de goluri împreună ÅŸi cu această victorie au salvat-o practic pe FC Koln de la retrogradare, în timp ce Hannover pare să rămână fără castelul de nisip construit până acum, Bayern Munchen apropiindu-se la doar 2 puncte.

• Bayern Munchen – Hamburg 6-0 (Robben 40’, 47’, 55’, Ribery 64’, Muller 79’, Westermann autogol 85’)

Un duel între două echipe care au anunÅ£at deja despărÅ£irea din vară de actualii antrenori, încheiat cu o umilinţă totală pentru echipa lui Armin Veh, acesta din urmă fiind demis imediat după acest rezultat. În prima repriză Bayern s-a jucat cu ocaziile până la superbul gol înscris de Robben, iar a doua repriză a fost un adevărat monolog din partea campioanei en titre, care a marcat câte goluri a vrut, cele trei puncte apropiind-o pe echipa lui Van Gaal de locul trei, ultimul de Champions League. Hamburg a „reuÅŸit” să primească 10 goluri în ultimele 2 etape ÅŸi apele devin din ce în ce mai tulburi la formaÅ£ia nordică, una ce va trebui să-ÅŸi caute antrenor.

• Hoffenheim – Dortmund 1-0 (Ibisevic 63’)

Cea mai slabă evoluÅ£ie din acest sezon pentru Dortmund a adus a treia înfrângere pentru actualul lider, unul care mai are 9 puncte avans faţă de locul doi ocupat de Leverkusen. Sub ochii selecÅ£ionerului Joachim Low, meciul a fost unul echilibrat, însă gazdele au părut a avea mai multă poftă de joc, iar Ibisevic a fost cel mai bun om de pe teren, la fel Alaba, Vorsah sau Beck reuÅŸind să joace fără greÅŸeală. Înlocuitorul căpitanului Hummels, Santana, a greÅŸit grav la golul gazdelor, iar trupa lui Jurgen Klopp cedează în faÅ£a lui Hoffenheim după ce în tur abia salvase un rezultat de egalitate.

• Schalke – Frankfurt 2-1 (Jurado 45’, Charisteas 84’ / Tzavelas 70’)

Rezultat oarecum aÅŸteptat la Gelsenkirchen, unde Frankfurt a reuÅŸit totuÅŸi să spargă gheaÅ£a ÅŸi să înscrie primul gol în acest retur de campionat. Tzavelas a reuÅŸit să înscrie un gol de la 73 de metri distanţă, o centrare care s-a transformat în gol, Neuer fiind total surprins de traiectoria balonului, care s-a revanÅŸat apoi când i-a pasat decisiv grecului Charisteas pentru golul doi al echipei sale, unul care aduce trei puncte importante „minerilor”.

• Kaiserslautern -  Freiburg 2-1 (Nemec 34’, Hoffer 90’ / Nemec autogol 21’)

Agonie ÅŸi extaz la Kaiserslautern, unde echipa gazdă revine de la 0-1 ÅŸi ia trei puncte imense care scot echipa din zona periculoasă cel puÅ£in pentru moment. Înger ÅŸi demon a fost Adam Nemec, slovacul înscriind în propria poartă după care a adus egalarea pentru „diavolii roÅŸii”, finalul de meci fiind din nou cu noroc pentru echipa lui Kurz, care marchează a doua oară în trei meciuri pe Fritz Walter în prelungiri.

• Wolfsburg – Nurnberg 1-2 (Mandzukic 23’ / Wollscheid 45’, Nilsson 90’)

Dezastrul se accentuează la Wolfsburg, unde campioana de acum doi ani se vede în liga secundă după o nouă înfrângere. „Lupii verzi” au deschis scorul prin croatul Mandzukic, acesta aflat la primul gol în tricolul verde, unul cu ghinion însă, bavarezii reuÅŸind să întoarcă rezultatul până la final ÅŸi astfel îÅŸi consolidează locul 6, unul de Europa League, deÅŸi iniÅ£ial obiectivul lui Nurnberg era salvarea de la retrogradare.

• Werder Bremen – Monchengladbach 1-1 (Wagner 39’ / Dante 90’)

Un derby al suferinÅ£ei încheiat nedecis, cu Werder la conducerea ostilităţilor, trupa lui Schaaf intrând cu avantaj la pauză    prin golul marcat de Wagner cu o lovitură de cap, dar retragerea în propriul careu s-a dovedit lipsită de inspiraÅ£ie. Dante a egalat în minutul 90 cu o lovitură de cap, după ce gazdele puteau ucide meciul în repetate rânduri pe contraatac, bara fiind un aliat pentru echipa lui Favre, care a strâns 7 puncte în 4 meciuri.

• Mainz – Leverkusen 0-1 (Renato Augusto 82’)

Două echipe care marchează mult anunÅ£au un meci captivant, însă nu a fost chiar aÅŸa, cele două anihilându-se în cea mai mare parte a jocului, destul de rare fiind ocaziile la cele două porÅ£i, doar o bară a oaspeÅ£ilor în prima repriză dezmorÅ£ind atmosfera în tribune, iar în partea a doua diferenÅ£a a fost făcută de Augusto, care a marcat cu un ÅŸut superb de la distanţă după ce a furat mingea de la fundaÅŸii adverÅŸi, o greÅŸeală care o costă pe Mainz cel puÅ£in un punct, meritat după aspectul jocului.

• St. Pauli – Stuttgart 1-2 (Boll 19’ / Kuzmanovic 24’, Schipplock 88’)

Meciul de ÅŸase puncte între cele două echipe aflate în lupta pentru evitarea retrogradării s-a terminat cu „happy end” pentru ÅŸvabi, care s-au impus 2-1 după ce au fost conduÅŸi pe tabelă. Jocul lor nu a fost deloc unul strălucit, „piraÅ£ii” având ocaziile mai importante, aceÅŸtia fiind la al doilea meci consecutiv acasă când pierd în ultimele minute după cel contra lui Hannover. Stuttgart e la al treilea succes în trei runde ÅŸi dacă etapa viitoare trece de Wolfsburg gruparea lui Labbadia are ÅŸanse mari să evite liga secundă.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 13 Mar. 2011

Rezultat uimitor la Koln, unde formaÅ£ia românului Ioniţă a învins la patru goluri diferenţă pe Hannover, echipă ce cochetează cu locurile de Champions League ÅŸi care etapa trecută învingea pe Bayern Munchen. Novakovic ÅŸi Podolski, cuplul de atacanÅ£i ai lui Scahfer...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 11 Mar. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXVI-a

După o etapă a XXV-a captivantă ÅŸi presărată cu surprize, acest sfârÅŸit de săptămână programează o serie de partide cel puÅ£in la fel de interesante, care pot decide sau complica ÅŸi mai mult lupta la retrogradare ÅŸi cea pentru cupele europene. Prologul etapei se joacă...

Pag. 1 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.