Italia, aproape de al doilea titlu consecutiv

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan ┼×ohan / Data: 07 Noi. 2010

F─âr─â surprize în prima zi a finalei Fed Cup de la San Diego: Italia conduce Statele Unite cu 2-0 ┼či mai are nevoie doar de o victorie pentru a a-┼či ap─âra trofeul cucerit anul trecut pe teren propriu, tot în fa┼úa echipei nord-americane.

Privat─â de aportul surorilor Williams, echipa Statelor Unite pleca cu ┼čansa a doua în aceast─â final─â, iar desf─â┼čurarea evenimentelor de pe teren au validat calculele hârtiei. În primul meci, debutanta de 19 ani Coco Vandeweghe (114 WTA) s-a înclinat în fa┼úa campioanei de la Roland Garros, Francesca Schiavone, scor 6-2,6-4.

Speran┼úele gazdelor se îndreptau c─âtre num─ârul 1 al echipei, Bethanie Mattek-Sands (58 WTA). Americanca de 25 de ani a reu┼čit s─â revin─â de la 1-5 în primul set  al meciului cu Flavia Pennetta,  a avut o minge de set la 6-5, dar a cedat în tiebreak, la 4. Setul secund a fost sub controlul italiencei, care s-a impus cu 6-2 ┼či ┼či-a plasat ideal echipa pentru un nou succes în Fed Cup.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan ┼×ohan / 29 Noi. 2010

Reacţia lui Roger

Într-un an în care rezultatele excelente ale rivalului Nadal l-au pus în plan secund, maestrul elve┼úian a ┼úinut s─â aib─â ultimul cuvânt. La 29 de ani, Federer se impune pentru a cincea oar─â la Turneul Campionilor, ┼či îi egaleaz─â în topul clasamentului pe Ivan Lendl ┼či Pete Sampras.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan ┼×ohan / 28 Noi. 2010

Nadal, inevitabil

Mai mul┼úi a┼či, mai multe mingi direct câ┼čtig─âtoare, mai multe breakuri, mai multe gameuri, mai multe puncte totale...dar în final, un munte de regrete. Dup─â dou─â semifinale consecutive pierdute la Wimbledon, Andy Murray î┼či oferea o nou─â ocazie de a face o prim─â final─â major─â pe p─âmânt britanic.

Pag. 1 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.