Oţelul Galaţi - CFR Cluj 1:1. Remiză dramatică, însă echitabilă

Fotbal - Liga I / Data: 31 Oct. 2010
Otelul Galati - CFR Cluj 1:1

Oţelul Galaţi pierde primele puncte din acest sezon pe teren propriu, după ce a reuşit doar o remiză, 1:1, în compania campioanei CFR Cluj-Napoca. Cu 6 victorii şi un golaveraj foarte bun, 11:2, Oţelul începea partida ca singura echipă cu punctaj maxim acasă, în timp ce feroviarii clujeni nu obţinuseră nici o victorie în deplasare, contraperformanţă deţinută împreună cu o altă fostă campioană, Unirea Urziceni, şi cu ultimele trei clasate – Gloria Bistriţa, Pandurii Târgu Jiu şi Sportul Studenţesc.

Ambele formaţii au dat senzaţia că au pregătit meciul mai degrabă pentru a nu-l pierde decât pentru a-l câştiga - CFR-ul pentru a avea un moral cât de cât bun în perspectiva meciului din Liga Campionilor cu Bayern şi pentru a nu se îndepărta la 16 puncte de lider, iar Oţelul pentru a îşi menţine invincibilitatea acasă şi pentru a nu permite unei contracandidate încă foarte periculoase să urce în clasament. De asemenea, având în vedere că ne apropiem de jumătatea sezonului, fiecare punct, cu atât mai mult dacă este obţinut împotriva unei echipe cu veleităţi la podium şi chiar la titlu, se poate dovedi de aur pentru Oţelul, care nu prea are cum să mai rateze podiumul la finalul acestui tur. Iar în retur totul este posibil, aşa cum a demonstrat-o Unirea Urziceni cu doar doi ani în urmă.

Sub aceste auspicii nefavorabile, pe lângă stilul lipsit de spectaculozitate al celor doi antrenori, meciul de la Galaţi nu avea cum să rupă gura târgului, oferind un duel interesant mai degrabă pentru cei pasionaţi de tactică decât pentru cei veniţi la stadion să vadă goluri.

Prima parte a jocului a fost săracă în faze de poartă, CFR-ul având doar o mare ocazie, pe finalul reprizei, când Culio a fost aproape de deschiderea scorului, însă Costin a salvat de pe linia porţii. La reluare, Iorga a reuşit o execuţie de zile mari (minutul 58), în vinclul porţii lui Stăncioiu, după ce l-a depăşit pe Rada, şi Oţelul spera la trei puncte uriaşe în lupta pentru titlu. Sorin Cârţu a mutat ofensiv, Bjelanovici în locul lui Rada, iar Traore a anunţat revenirea clujeană, însă bara l-a salvat pe Grahovac (minutul 65). La doar cinci minute distanţă, ivorianul este eliminat după o decizie controversată a lui Istvan Kovacs, Giurgiu de la gazde şi apoi Veloso de la CFR urmându-l şi ei la vestiare.

Deşi au jucat o perioadă bună în superioritate numerică, oţelarii nu au reuşit să culeagă roadele victoriei, fiind dominaţi şi chiar egalaţi în ultimul minut regulamentar, prin Peralta (lovitură de cap din careu). Meciul se termină 1:1, rezultat echitabil după aspectul jocului, chiar dacă Oţelul poate avea regrete fiindcă i-au lipsit doar câteva clipe pentru a şasea victorie consecutivă în campionat. În urma acestei remize, Oţelul acumulează 29 de puncte, cu cinci mai mult decât principalele urmăritoare, şi va mai fi cel puţin încă o etapă pe prima poziţie. De cealaltă parte, CFR rămâne pe locul al nouălea, cu 16 puncte, şi îşi face aproape imposibilă misiunea apărării titlului cucerit sezonul precedent.

Oţelul Galati – CFR Cluj-Napoca1-1 (0-0) Iorga ’58 / Peralta ‘90
Cartonaşe roşii: Giurgiu '74 / Traore '69, Veloso '85

Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Costin, Perendija, Sălăgeanu, Giurgiu, Neagu (Sârghi '88), Iorga, Viglianti, Ilie (Antal '83), Paraschiv
Antrenor: Dorinel Munteanu

CFR Cluj-Napoca: Stăncioiu - Tony, Cadu, Alcantara, Rada (Bjelanovici '61), Dică ( Bud '73), Peralta, Costa, Culio, Bastos ( Veloso '67), Traore
 Antrenor: Sorin Cârţu

Fotbal / Liga I / Autor: Florentin Nica / 13 Mar. 2011

Dinamo – Rapid 0-0. Egal chinuit

Cel mai aşteptat meci al etapei a XXI-a a Ligii I s-a dovedit a fi de fapt unul de duzină. Poate doar ciocnirea violentă de la mijlocul primei părţi a jocului dintre Oscar Rubio şi Mihai Roman şi şutul lui Alexe ce a zguduit transversala porţii apărate de Coman să mai dea culoare...

Fotbal / Liga I / 06 Dec. 2010

FC Vaslui - Rapid 1:1 (1:0). Derby indecis

FC Vaslui şi Rapid Bucureşti au remizat în cea mai interesantă partidă a etapei a XVIII-lea, scor 1:1, alimentând şi mai mult speranţele Oţelului Galaţi pentru un nou miracol în Liga I. Pe un teren şi o vreme improprii unui spectacol sportiv, cele două formaţii au suferit pentru a obţine un punct care nu le ajută foarte mult

Pag. 1 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.