Dinamo – Rapid 0-0. Egal chinuit

Fotbal - Liga I / Autor: Florentin Nica / Data: 13 Mar. 2011

Cel mai aÅŸteptat meci al etapei a XXI-a a Ligii I s-a dovedit a fi de fapt unul de duzină. Poate doar ciocnirea violentă de la mijlocul primei părÅ£i a jocului dintre Oscar Rubio ÅŸi Mihai Roman ÅŸi ÅŸutul lui Alexe ce a zguduit transversala porÅ£ii apărate de Coman să mai dea culoare unei partide în care ambele formaÅ£ii s-au străduit din răsputeri să se anihileze reciproc. Problema e că au reuÅŸit prea bine asta ÅŸi au anihilat ÅŸi fotbalul în acest fel.

Dinamo a început mai bine, în minutul al doilea Dani Coman a bâlbâit o minge în careul propriu ÅŸi Torje nu a reuÅŸit să profite. Apoi meciul s-a transformat în unul haotic, lipsit de o viziune de ansamblu a jocului, ambele echipe fiind determinate mai degrabă să distrugă construcÅ£ia adversă decât să încerce să creeze faze de atac. ConsecinÅ£a acestui tip de a privi lucrurile pe teren a fost o accidentare destul de urâtă a fundaÅŸului stânga dinamovist Oscar Rubio, care, încercând să-l oprească pe Mihai Roman, s-a ciocnit cu acesta ÅŸi a fost nevoit să părăsească terenul într-o ambulanţă. Rapidistul a resimÅ£it mai puÅ£in lovitura, dar a avut ÅŸi el nevoie de îngrijiri medicale. Åži a fost înlocuit în partea a doua a jocului.
    Cu toate că nu a strălucit deloc, Dinamo a fost echipa cu ocaziile mai mari. Multe dintre ele însă nu au venit în urma unei viziuni clare asupra situaÅ£iei din teren, ci mai degrabă în urma unor execuÅ£ii personale mai mult sau mai puÅ£in inspirate. Pe finalul primei părÅ£i de joc s-au înmulÅ£it atacurile la poarta Rapidului: într-o primă fază Bakaj – la cea dintâi apariÅ£ie a sa în tricoul „câinilor” - preia în careu, se întoarce frumos ÅŸi ÅŸutează, dar Dani Coman este greu de păcălit. Apoi, Torje preia ÅŸi ÅŸutează din careul advers, dar doar pe lângă poartă. Alexe a reuÅŸit cea mai frumoasă faza a meciului: el a zguduit transversala cu un ÅŸut din apropierea careului în al doilea minut de prelungire a primei părÅ£i de joc. Åži Dănciulescu – o umbră a atacantului din trecut – i-a pasat mingea în braÅ£e lui Coman, în loc să-l execute cu sânge rece.

A doua partea a meciului începe mai bine pentru Rapid:  Cesinha îi dă câteva emoÅ£ii lui Emilian Dolha, dar ÅŸutul său trece pe lângă poartă. Apoi, Pancu – ÅŸi el o umbră a fotbalistului de altă dată – dă pe lângă minge în careul dinamovist.

Ocazia cea mai mare de gol aparÅ£ine tot câinilor ÅŸi în a doua parte a meciului: Dănciulescu – scăpat singur cu Dani Coman - este însă indolent ÅŸi tratează superficial faza, trimiÅ£ând mingea în portar. Apoi, fotbalul dispare din nou ÅŸi plouă cu cartonaÅŸe galbene. Pe final Dinamo pare că s-a trezit din nou ÅŸi Alexe face un driblig în plus, pierzând mingea atunci când ar fi putut să paseze unui coechipier demarcat. Djakaridja Kone găseÅŸte o execuÅ£ie spectaculoasă, aproape de vinclul porÅ£ii apărate de Coman, însă mingea zboară către tribune. Torje scapă ÅŸi el singur, dar îÅŸi pierde suflul ÅŸi este nevoit să se întoarcă. Åžutul său nu mai prezintă un mare pericol pentru poarta Rapidului.

Meciul se încheie astfel cu un scor alb, cele două formaÅ£ii zgârcindu-se în a ne oferi un spectacol fotbalistic de calitate. Mai mult, Rapid – deÅŸi încurajată frenetic de către spectatori – a părut că a fost echipa din deplasare. Mult prea prudentă să nu primească gol, nu a reuÅŸit mai nimic în atac. Chiar dacă au intrat pe teren Herea ÅŸi Sburlea în locul lui Roman ÅŸi Pancu, totuÅŸi asta nu s-a simÅ£it aproape deloc. Cele câteva driblinguri ale lui Cesinha pe partea stângă, centrarea lui Herea care-l găseÅŸte pe Cassio în poziÅ£ie afară din joc, loviturile libere executate neinspirat nu sunt deloc suficiente pentru a spăla ruÅŸinea obÅ£inerii acestui egal chinuit în faÅ£a propriilor suporteri.

Rapid – antrenată de Marius Åžumudică – a aliniat la startul partidei următoarea echipă:  Daniel Coman, Candido Costa (înlocuit la pauză de Ezequias Tavares), Marcos Antonio, Glauber Berti, Vladimir Bozovic, Mihai Roman (înlocuit de Sabrin Sburlea în minutul '53), Nicolae Grigore, Juliano Spadacio, Carlos Cesinha, Cassio, Daniel Pancu (înlocuit de Herea în minutul '60). Rezerve: Mircea Bornescu, Ezequias Tavares, Olberdam, Sorin Frunză, Åžtefan Grigorie, Sabrin Sburlea, Ovidiu Herea.

FormaÅ£ia lui Ioan Andone, Dinamo, a început partida cu următorul 11: Emilian Dolha, Oscar Rubio (înlocuit de Eugen Crăciun în minutul '37), Cosmin MoÅ£i, DragoÅŸ Grigore, Zie Diabate, Gabriel Torje, Djakaridja Kone, Bogdan PătraÅŸcu, Elis Bakaj (înlocuit cu Cătălin Munteanu în minutul '70) Marius Alexe, Ionel Dănciulescu (înlocuit cu Liviu Ganea în minutul '70). Rezerve: Kristijan Naumovski, Eugen Crăciun, Andrei Mărgăritescu, Cătălin Munteanu, Georgian Păun, George Å¢ucudean, Liviu Ganea.

Fotbal / Liga I / Autor: Florentin Nica / 13 Mar. 2011

Cel mai aÅŸteptat meci al etapei a XXI-a a Ligii I s-a dovedit a fi de fapt unul de duzină. Poate doar ciocnirea violentă de la mijlocul primei părÅ£i a jocului dintre Oscar Rubio ÅŸi Mihai Roman ÅŸi ÅŸutul lui Alexe ce a zguduit transversala porÅ£ii apărate de Coman să mai dea culoare...

Fotbal / Liga I / 06 Dec. 2010

FC Vaslui - Rapid 1:1 (1:0). Derby indecis

FC Vaslui ÅŸi Rapid BucureÅŸti au remizat în cea mai interesantă partidă a etapei a XVIII-lea, scor 1:1, alimentând ÅŸi mai mult speranÅ£ele OÅ£elului GalaÅ£i pentru un nou miracol în Liga I. Pe un teren ÅŸi o vreme improprii unui spectacol sportiv, cele două formaÅ£ii au suferit pentru a obÅ£ine un punct care nu le ajută foarte mult

Pag. 1 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.