Bundesliga - Cronica etapei a XXIV-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 01 Mar. 2011
  • Wolfsburg – Monchengladbach 2-1 (Diego 36’, 45’ / Daems 74’ Pen.)

Dup─â ce a fost amendat ┼či exclus din lot, Diego câ┼čtig─â de unul singur meciul cu Monchengladbach, brazilianul reu┼čind prima dubl─â în tricoul lui Wolfsburg dup─â ce ratase ini┼úial înc─â o dat─â un penalty la scorul de 0-0. Gazdele au controlat meciul în prima repriz─â, când au ┼či reu┼čit s─â ia avans de 2 goluri, apoi îns─â s-au mul┼úumit s─â apere rezultatul. Borussia a avut ┼čansa unui egal chiar, dup─â ce a redus din handicap în minutul 74, dintr-un penalty u┼čor acordat de arbitrul Dress, iar pe final a ratat câteva oportunit─â┼úi bune la poarta lui Marwin Hitz. În final, „lupii verzi” au r─âsuflat u┼čura┼úi, în timp ce Borussia lui Lucien Favre mai are mult de muncit pentru a reu┼či evitarea retrograd─ârii.

• Bayern Munchen – Borussia Dortmund 1-3 (Luiz Gustavo 16’ / Barrios 9’, Sahin 18’, Hummels 60’)

Un meci ca un foc de artificii la Munchen, între Bayern ┼či Borussia Dortmund, o partid─â care s-a ridicat la nivelul a┼čtept─ârilor. Prima repriz─â s-a jucat pe contre, primii care au mu┼čcat fiind oaspe┼úii - la o gre┼čeal─â mare a lui Schweinsteiger, Groskreutz a furat mingea ┼či i-a pasat-o lui Barrios, care l-a învins pe Kraft. Replica bavarezilor nu s-a l─âsat mult a┼čteptat─â, Luiz Gustavo marcând din corner. Îns─â meciul a continuat s─â fie unul spectaculos, cu ocazii de o parte ┼či de cealalt─â, iar elevii lui Jurgen Klopp au fost din nou mai buni, Sahin înscriind cu un ┼čut perfect la col┼úul lung din afara careului. În a doua repriz─â mingea a stat în posesia bavarezilor cea mai mare parte a timpului, dar Ribery, Robben sau Muller au fost anihila┼úi perfect de ap─ârarea condus─â de excelentul Hummels, care a reu┼čit s─â înscrie dup─â o or─â de joc cu o lovitur─â perfect─â de cap, dintr-un corner b─âtut ca la carte de pu┼čtiul Gotze. „Galben-negrii” sunt ca ┼či campioni practic dup─â aceast─â rund─â, în timp ce Bayern va fi nevoit─â s─â lupte pentru locul doi, trupa lui Van Gaal picând deocamdat─â pe 4, dup─â ce Hannover a câ┼čtigat la St. Pauli ┼či a acumulat 44 de puncte.

• St. Pauli – Hannover 0-1 (Schulz 89’)

Victorie dramatic─â ob┼úinut─â de revela┼úia campionatului Hannover, de aceast─â dat─â la Hamburg cu St. Pauli. Meciul n-a fost deloc unul alert, fazele de poart─â fiind rare ┼či pu┼úin spectaculoase, îns─â Hannover a fost echipa mai bun─â, care a atacat mai mult, iar eforturile i-au fost r─âspl─âtite în final, când toat─â lumea era mul┼úumit─â cu un egal, Christian Schulz, juc─âtor n─âscut la Hannover, aducând victoria saxonilor în minutul 89 dup─â o lovitur─â de cap excelent─â venit─â dup─â cornerul b─âtut de Pinto. A fost prima victorie în deplasare f─âr─â golgeterul Ya Konan pe teren, una care urc─â echipa lui Slomka pe 3, înaintea multor echipe cu preten┼úii. „Pira┼úii” sunt la al doilea e┼čec consecutiv, dar trupa lui Stanislawski r─âmâne deasupra zonei minate a clasamentului ┼či se preg─âte┼čte de infernala deplasare de la Nurnberg.

• Kaiserslautern – Hamburg SV 1-1 (Hlousek 18’ / Jansen 54’)

Un egal care n-ajut─â pe nimeni la Kaiserslautern, acesta fiind al 7-lea meci consecutiv f─âr─â victorie pentru “diavolii ro┼čii”, care vor juca sub presiune ┼či mai mare de acum încolo. Cu preten┼úia de a prinde un loc european, Hamburg pierde dou─â puncte vitale, îns─â se preg─âte┼čte de duelul direct pentru Europa cu cei de la Mainz, unul ce poate fi hot─ârâtor în desemnarea echipelor ce vor juca în Europa League sezonul viitor.

• Schalke 04 – Nurnberg 1-1 (Raul 52’ / Hegeler 37’)

De┼či evolueaz─â foarte bine în Champions League, Schalke 04 se chinuie în Bundesliga, trupa lui Felix Magath reu┼čind doar un egal acas─â cu Nurnberg, unul care scoate definitv echipa din Gelsenkirchen din cursa pentru un loc european, singura ┼čans─â fiind Cupa Germaniei, unde va juca miercuri cu Bayern la Munchen. Nurnberg este la al ┼časelea meci f─âr─â înfrângere în campionat ┼či î┼či ia revan┼ča dup─â ce a pierdut ┼čansa unei semifinale de cup─â pe acest teren.

• FC Koln – Freiburg 1-0 (Podolski 89’)

FC Koln ob┼úine cel de-al patrulea succes consecutiv pe teren propriu, dup─â ce Podolski a marcat în minutul 89 în poarta lui Freiburg un gol care pare s─â fi adus defintiv lini┼čte în tab─âra „┼úapilor”, care sunt la 5 puncte distan┼ú─â de locul de baraj. Trupa lui Max Nicu pierde al doilea meci consecutiv în deplasare ┼či în acela┼či timp ┼či teren în cursa pentru locurile europene, norocul lui Freiburg fiind faptul c─â ┼či Hamburg, Hoffenheim ┼či Nurnberg s-au încurcat.

• Hoffenheim – Mainz 1-2 (Alaba 83’ / Ivanchitz 23’, Soto 86’)

Victorie important─â pentru Mainz, ob┼úinut─â chiar pe terenul lui Hoffenheim, contracandidat─â la un loc european pentru trupa lui Tuchel. Dup─â plecarea lui Rangnick, juc─âria Hoffenheim pare c─â nu mai func┼úioneaz─â ca înainte cu toat─â infuzia de fotbali┼čti, fostul secund Pezzaiuoli  fiind dep─â┼čit parc─â de situa┼úie.

• Frankfurt – Stuttgart 0-2 (Harnik 64’, Hajnal 68’)

Stuttgart a început bine meciul, a h─âr┼úuit ap─ârarea „vulturilor” de la Frankfurt înc─â din start, asta îns─â pân─â în minutul 16, când Delpierre a f─âcut un gest necugetat ┼či a fost eliminat, arbitrul Stark creând pu┼úin─â confuzie la un moment dat când îi ar─âtase cartona┼čul lui Boulahrouz, îns─â a revenit apoi ┼či a luat decizia corect─â. Pân─â la pauz─â cei care au atacat în valuri au fost elevii lui Skibbe, îns─â Gekas ┼či Altintop n-au reu┼čit s─â-l înving─â pe Ulreich, care a salvat echipa în câteva rânduri. În partea a doua, ┼čvabii au intrat mai deci┼či ┼či au reu┼čit s─â puncteze de dou─â ori, de┼či au jucat în continuare cu un om în minus, Cacau, Okazaki, Harnik sau Hajnal reu┼čind s─â dep─â┼čeasc─â în câteva rânduri vis─âtoarea defensiv─â a lui Eintracht, care r─âmâne f─âr─â gol marcat în retur, statistica conform c─âreia Frankfurt nu câ┼čtig─â dac─â grecul Gekas nu marcheaz─â stând în picioare ┼či dup─â acest meci.

• Werder Bremen – Leverkusen 2-2 (Kiessling 82’, Prodl 90’ / Derdiyok 42’, Rolfes 67’)

Leverkusen a sc─âpat printre degete o victorie cu care “aspirinele” ┼či-ar fi consolidat locul 2 în clasament, dup─â ce au condus cu 2-0 ┼či au ratat numeroase alte ocazii, oaspe┼úii fiind egala┼úi în ultimele 10 minute de joc când gazdele au început s─â conteze ┼či în atac dup─â ce Tomas Schaaf l-a introdus în teren pe Marko Marin în locul lui Bargfrede. Chiar ┼či în urma acestui egal la Werder se anun┼ú─â zile grele, în timp ce Bayer r─âmâne pe locul doi, la 2 puncte de Hannover ┼či 4 de Bayern, echipe ce î┼či vor împ─âr┼úi punctele etapa viitoare când au meci direct.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 13 Mar. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXVI-a

Rezultat uimitor la Koln, unde forma┼úia românului Ioni┼ú─â a învins la patru goluri diferen┼ú─â pe Hannover, echip─â ce cocheteaz─â cu locurile de Champions League ┼či care etapa trecut─â învingea pe Bayern Munchen. Novakovic ┼či Podolski, cuplul de atacan┼úi ai lui Scahfer...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 11 Mar. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXVI-a

Dup─â o etap─â a XXV-a captivant─â ┼či pres─ârat─â cu surprize, acest sfâr┼čit de s─âpt─âmân─â programeaz─â o serie de partide cel pu┼úin la fel de interesante, care pot decide sau complica ┼či mai mult lupta la retrogradare ┼či cea pentru cupele europene. Prologul etapei se joac─â...

Pag. 1 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.