Bundesliga - Cronica etapei a XXI-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 07 Feb. 2011

De┼či nu a reu┼čit decât un egal, Borussia Dortmund s-a distan┼úat în fruntea clasamentului la 12 puncte de urm─âtoarea clasat─â, Bayer Leverkusen.

• Dortmund – Schalke 04 0-0

Vineri seara am avut parte de un nou spectacol pe Signal Iduna Park, între Borussia Dortmund ┼či Schalke 04, un meci în care nu s-a marcat niciun gol îns─â evolu┼úia elevilor lui Jurgen Klopp a încântat din nou, spectatorii bucurându-se la final chiar ┼či pentru un singur punct. Gazdele au avut ┼či ceva ghinion în acest meci, portarul lui Schalke, Manuel Neuer, fiind declarat omul meciului, iar bara por┼úii sale l-a salvat de dou─â ori, Felix Magath ┼či elevii s─âi declarându-se mul┼úumi┼úi de acest egal care nu îi ajut─â decât la capitolul mental.

• FC Koln –Bayern 3-2 (Clemens 55’, Novakovic 62’, 73’ / Gomez 22’, Altintop 43’)

Bomba a fost detonat─â pe Rhein Energie Stadion, unde “┼úapii” au trecut de campioana actual─â a Germaniei, Bayern Munchen. Oaspe┼úii au început tare ┼či au marcat dou─â goluri pân─â la pauz─â, îns─â în a doua repriz─â bavarezii n-au mai fost aceia┼či, permi┼úând gazdelor s─â atace ┼či astfel FC Koln a profitat de spa┼úiile oferite pentru a întoarce un rezultat care p─ârea insurmontabil la pauz─â. Gazdele r─âmân pe locul 16, dar se apropie mult de grupul de echipe din fa┼ú─â, în timp ce forma┼úia batavului van Gaal rateaz─â ocazia de a urca pe locul doi.

• Mainz – Werder Bremen 1-1 (Schurrle 19’ / Pizzaro 90’)

Oricât s-ar lupta, Mainz nu reu┼če┼čte s─â mai adune puncte cum o f─âcea în turul de campionat, dar oamenii lui Tuchel r─âmân cu o evolu┼úie foarte bun─â dup─â aceast─â etap─â ┼či cu un punct care men┼úine echipa pe ultimul loc pe podium.  Meciul a fost la discre┼úia gazdelor, care au ratat o sumedenie de ocazii, pentru ca în final Pizzaro s─â înscrie dintr-o faz─â care nu anun┼úa nimic. Werder a c─âzut ┼či mai adânc în groap─â dup─â aceast─â remiz─â, trupa lui Schaaf fiind la un punct distan┼ú─â de locul 16 ┼či patru de locul 17 ce duce direct în liga secund─â.

• Nurnberg – Leverkusen 1-0 (Eigler 60’)

Nurnberg nu se dezminte dup─â victoria ob┼úinut─â în etapa trecut─â cu Hamburg (2-0) pe teren propriu ┼či câ┼čtig─â ┼či în etapa cu num─ârul XXI, când a primit vizita singurei echipe din Bundesliga f─âr─â înfrângere „afar─â”, Bayer Leverkusen. La gazde înger ┼či demon a fost Christian Eigler, atacant ce a marcat singurul gol al partidei dar  care a fost eliminat pe final de meci ┼či va lipsi astfel etapa viitoare când bavarezii merg la Stuttgart. Leverkusen r─âmâne pe locul doi datorit─â rezultatelor echipelor aflate în spate îns─â î┼či ia total adio de la titlu, pentru „aspirine” urmând meciuri importante pentru locul doi dar ┼či în Europa League, unde are de jucat în curând cu ucrainienii de la Metalist Harkov.

• Hannover – Wolfsburg 1-0 (Pinto 4’)

Wolfsburg a transferat o serie de juc─âtori care s─â ajute echipa s─â ias─â cât mai repede din zona fierbinte a clasamentului ┼či chiar s─â prind─â un loc în Europa, îns─â cu Tuncay ┼či Polak printre titulari ┼či Helmes ┼či Mbokani intra┼úi dup─â pauz─â, “lupii verzi” au capitulat la Hannover dup─â ce în minutul 80 brazilianul Diego a ratat ┼či un penalty, unul care i-a adus starului de la Wolfsburg o amend─â de 100.000 de euro. Hannover e singura echip─â din primele ┼čase care câ┼čtig─â în aceast─â etap─â ┼či urc─â pe patru la dou─â puncte de Leverkusen, aflat─â pe doi.

• Hoffenheim – Kaiserslautern 3-2 (Sigurdsson 28’, Rudz 40’, Ibisevic 62’ / Hoffer 58’, Rodnei 60’)

O partid─â foarte spectaculoas─â la Hoffenheim, unde campioana transferurilor din acest început de an, Hoffenheim, reu┼če┼čte înc─â un succes dup─â cel de etapa trecut─â când învingea la Schalke ┼či se preg─âte┼čte de meciul revan┼č─â cu Bayern Munchen, dup─â ce în tur pierdea  acas─â în minutul 90 în fa┼úa bavarezilor. “Diavolii ro┼čii” sunt la al patrulea e┼čec consecutiv, cu tot cu cel din cup─â de la Duisburg, ┼či intr─â în hora retrograd─ârii al─âturi de alte 7 forma┼úii.

• Monchengladbach – Stuttgart 2-3 (Dante 29’, Camrgo 32’ / Pogrebnyak 51’, Harnik 56’, Gebhart 87’ pen.)

Meci de senza┼úie pe Borussia Park unde Stuttgart a ob┼úinut trei puncte foarte importante dup─â un meci de-a dreptul nebun, Monchengladbach încheind prima repriz─â cu avantaj de dou─â goluri îns─â golurile lui Pogrebnyak ┼či Harnik au adus repede egalitatea pe tabel─â, iar penaltyul destul de u┼čor acordat la intrarea lui Dante din final a adus fericire în tab─âra oaspe┼úilor, care ajung la 19 puncte ┼či sper─â c─â pot sc─âpa de retrogradare.

• Freiburg – Frankfurt 0-0

Un duel între golgeterii Cisse ┼či Gekas la Freiburg, unde cei doi nu s-au v─âzut prea mult îns─â, meciul terminându-se cu o remiz─â alb─â care nu avantajeaz─â pe nimeni, poate doar gazdele s─â fie mul┼úumite dup─â ce au bifat al 7-lea meci f─âr─â înfrângere în campionat.

Meciul dintre Hamburg ┼či St. Pauli a fost amânat din cauza vremii nefavorabile, terenul de joc fiind afectat de ploile ce au c─âzut în nordul Germaniei.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 13 Mar. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXVI-a

Rezultat uimitor la Koln, unde forma┼úia românului Ioni┼ú─â a învins la patru goluri diferen┼ú─â pe Hannover, echip─â ce cocheteaz─â cu locurile de Champions League ┼či care etapa trecut─â învingea pe Bayern Munchen. Novakovic ┼či Podolski, cuplul de atacan┼úi ai lui Scahfer...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 11 Mar. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXVI-a

Dup─â o etap─â a XXV-a captivant─â ┼či pres─ârat─â cu surprize, acest sfâr┼čit de s─âpt─âmân─â programeaz─â o serie de partide cel pu┼úin la fel de interesante, care pot decide sau complica ┼či mai mult lupta la retrogradare ┼či cea pentru cupele europene. Prologul etapei se joac─â...

Pag. 1 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.