(Aproape) un clasic

Tenis - Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 26 Ian. 2011

În sferturile de finală de la Melbourne, Roger Federer trece confortabil (6-1, 6-3, 6-3) de compatriotul Stanislas Wawrinka, în timp ce Novak Djokovic răspunde prezent (6-1, 7-6(5), 6-1) în duelul cu Tomas Berdych. Pentru a cincea oară în istoria meciurilor directe (2-2), Roger ÅŸi Nole se întâlnesc într-o semifinală de Mare Åžlem.

Relaxat ÅŸi concentrat. Pentru un campion de rangul lui Roger Federer, un sfert de finală într-un turneu major a devenit o condiÅ£ie minimă de participare. “Am disputat atâtea sferturi încât ÅŸtiu că nu mă voi panica. Dacă pierd meciul, îmi spun că voi avea ÅŸansa de a juca un alt sfert în cariera mea, aÅŸa că rămân calm.” La al 27-lea sfert de finală consecutiv de Mare Åžlem, Roger nu se panichează ÅŸi îÅŸi impune jocul încă din start, distanÅ£ându-se rapid la 3-0.

De partea cealaltă a fileului, Stanislas Wawrinka, alături de care a cucerit medalia de aur la Olimpiada de la Beijing, în proba de dublu. Coleg de Cupa Davis, partener de antrenament ÅŸi prieten. Un campion de talia lui Roger Federer are, însă, suficientă experienţă pentru a gestiona acest aspect emoÅ£ional. “M-am concentrat pe fiecare punct fără să mă gândesc prea mult că jucam împotriva lui Stan.” O singură minge de break a avut de salvat campionul en-titre, la 6-1,3-2, într-o partidă condusă magistral de la debut până la ultimul punct. Åži totuÅŸi, un meci mai lung, mai strâns era de aÅŸteptat… Neînvins de la începutul anului, cu două victorii în minim de seturi în tururile anterioare, contra unor oponenÅ£i de top precum Gael Monfils ÅŸi Andy Roddick, Stan lăsa impresia că îi poate opune o rezistenţă mult mai aprigă conaÅ£ionalului său.

Apăsat, poate, de miza partidei, de numele adversarului ÅŸi pus rapid sub presiune de nivelul de joc aproape intimidant al lui Roger, Stan nu a reuÅŸit în nici un moment să intre cu adevărat în meci. După o oră ÅŸi 47 de minute, numărul 2 mondial ÅŸi-a validat biletul pentru o nouă semifinală la Melbourne, a opta consecutivă.

Acolo unde se va duela, aÅŸa cum se anticipa încă din momentul tragerii la sorÅ£i, cu Novak Djokovic. Singura lor întâlnire la Openul Australian s-a petrecut acum trei ani, tot în semifinale. Sârbul s-a impus cu 3-0, ridicând apoi trofeul după o finală cu Jo Wilfried Tsonga. Federer va avea ocazia să-ÅŸi ia revanÅŸa pentru acea semifinală pierdută.

Tot ca o revanşă se poate vorbi ÅŸi  despre sfertul lui Djokovic, împotriva lui Tomas Berdych. Vara trecută, cehul i-a barat drumul lui Nole către prima finală de la Wimbledon. Pe arena Rod Laver, sârbul nu a ratat oportunitatea de a-i plăti cu aceeaÅŸi monedă înfrângerea din iulie, ÅŸi s-a impus în minim de seturi. Singura perioadă favorabilă lui Berdych a avut loc în setul doi, când cehul a condus cu 4-1, dar avantajul a fost remontat imediat de al treilea favorit al turneului, care s-a impus apoi în tiebreak în ceea ce avea să reprezinte punctul de răscruce al meciului. Setul trei a fost o formalitate pentru sârb, care a aliniat cinci gameuri la rând pentru a închide disputa după 2 ore ÅŸi 32 de minute.

În competiÅ£ia feminină, prima semifinală le va opune pe Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 1, ÅŸi chinezoaica Na Li, a noua favorită a competiÅ£iei. Wozniacki a trecut de Francesca Schiavone (3-6, 6-3, 6-3), care nu a rezistat decât un set în faÅ£a danezei, după memorabilul meci, de aproape cinci ore, din runda anterioară, cu Svetlana Kuznetsova, iar Na Li îÅŸi egalează performanÅ£a de anul trecut, după un 6-2, 6-4 cu Andrea Petkovic, din Germania.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 30 Ian. 2011

Djokovic merită

Foto lequipe.fr

La trei ani distanţă de primul titlu de Mare Åžlem, Novak Djokovic repetă performanÅ£a, tot la Melbourne, după o finală condusă de la un capăt la altul (6-4, 6-2, 6-3 în 2 ore ÅŸi 39 de minute) împotriva lui Andy Murray.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 27 Ian. 2011

Fără ieşire

Pentru a doua oară consecutiv, Rafael Nadal este eliminat (4-6, 2-6, 3-6) în sferturi la Melbourne. Învingătorul său, David Ferrer, îÅŸi va disputa locul în finală cu Andy Murray, care a trecut în patru seturi (7-5, 6-3, 6-7(3), 6-3) de Alexandr Dolgopolov.

Pag. 1 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.