(Aproape) un clasic

Tenis - Australian Open / Autor: Bogdan ┼×ohan / Data: 26 Ian. 2011

În sferturile de final─â de la Melbourne, Roger Federer trece confortabil (6-1, 6-3, 6-3) de compatriotul Stanislas Wawrinka, în timp ce Novak Djokovic r─âspunde prezent (6-1, 7-6(5), 6-1) în duelul cu Tomas Berdych. Pentru a cincea oar─â în istoria meciurilor directe (2-2), Roger ┼či Nole se întâlnesc într-o semifinal─â de Mare ┼×lem.

Relaxat ┼či concentrat. Pentru un campion de rangul lui Roger Federer, un sfert de final─â într-un turneu major a devenit o condi┼úie minim─â de participare. “Am disputat atâtea sferturi încât ┼čtiu c─â nu m─â voi panica. Dac─â pierd meciul, îmi spun c─â voi avea ┼čansa de a juca un alt sfert în cariera mea, a┼ča c─â r─âmân calm.” La al 27-lea sfert de final─â consecutiv de Mare ┼×lem, Roger nu se panicheaz─â ┼či î┼či impune jocul înc─â din start, distan┼úându-se rapid la 3-0.

De partea cealalt─â a fileului, Stanislas Wawrinka, al─âturi de care a cucerit medalia de aur la Olimpiada de la Beijing, în proba de dublu. Coleg de Cupa Davis, partener de antrenament ┼či prieten. Un campion de talia lui Roger Federer are, îns─â, suficient─â experien┼ú─â pentru a gestiona acest aspect emo┼úional. “M-am concentrat pe fiecare punct f─âr─â s─â m─â gândesc prea mult c─â jucam împotriva lui Stan.” O singur─â minge de break a avut de salvat campionul en-titre, la 6-1,3-2, într-o partid─â condus─â magistral de la debut pân─â la ultimul punct. ┼×i totu┼či, un meci mai lung, mai strâns era de a┼čteptat… Neînvins de la începutul anului, cu dou─â victorii în minim de seturi în tururile anterioare, contra unor oponen┼úi de top precum Gael Monfils ┼či Andy Roddick, Stan l─âsa impresia c─â îi poate opune o rezisten┼ú─â mult mai aprig─â cona┼úionalului s─âu.

Ap─âsat, poate, de miza partidei, de numele adversarului ┼či pus rapid sub presiune de nivelul de joc aproape intimidant al lui Roger, Stan nu a reu┼čit în nici un moment s─â intre cu adev─ârat în meci. Dup─â o or─â ┼či 47 de minute, num─ârul 2 mondial ┼či-a validat biletul pentru o nou─â semifinal─â la Melbourne, a opta consecutiv─â.

Acolo unde se va duela, a┼ča cum se anticipa înc─â din momentul tragerii la sor┼úi, cu Novak Djokovic. Singura lor întâlnire la Openul Australian s-a petrecut acum trei ani, tot în semifinale. Sârbul s-a impus cu 3-0, ridicând apoi trofeul dup─â o final─â cu Jo Wilfried Tsonga. Federer va avea ocazia s─â-┼či ia revan┼ča pentru acea semifinal─â pierdut─â.

Tot ca o revan┼č─â se poate vorbi ┼či  despre sfertul lui Djokovic, împotriva lui Tomas Berdych. Vara trecut─â, cehul i-a barat drumul lui Nole c─âtre prima final─â de la Wimbledon. Pe arena Rod Laver, sârbul nu a ratat oportunitatea de a-i pl─âti cu aceea┼či moned─â înfrângerea din iulie, ┼či s-a impus în minim de seturi. Singura perioad─â favorabil─â lui Berdych a avut loc în setul doi, când cehul a condus cu 4-1, dar avantajul a fost remontat imediat de al treilea favorit al turneului, care s-a impus apoi în tiebreak în ceea ce avea s─â reprezinte punctul de r─âscruce al meciului. Setul trei a fost o formalitate pentru sârb, care a aliniat cinci gameuri la rând pentru a închide disputa dup─â 2 ore ┼či 32 de minute.

În competi┼úia feminin─â, prima semifinal─â le va opune pe Caroline Wozniacki, cap de serie num─ârul 1, ┼či chinezoaica Na Li, a noua favorit─â a competi┼úiei. Wozniacki a trecut de Francesca Schiavone (3-6, 6-3, 6-3), care nu a rezistat decât un set în fa┼úa danezei, dup─â memorabilul meci, de aproape cinci ore, din runda anterioar─â, cu Svetlana Kuznetsova, iar Na Li î┼či egaleaz─â performan┼úa de anul trecut, dup─â un 6-2, 6-4 cu Andrea Petkovic, din Germania.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan ┼×ohan / 30 Ian. 2011

Djokovic merit─â

Foto lequipe.fr

La trei ani distan┼ú─â de primul titlu de Mare ┼×lem, Novak Djokovic repet─â performan┼úa, tot la Melbourne, dup─â o final─â condus─â de la un cap─ât la altul (6-4, 6-2, 6-3 în 2 ore ┼či 39 de minute) împotriva lui Andy Murray.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan ┼×ohan / 27 Ian. 2011

F─âr─â ie┼čire

Pentru a doua oar─â consecutiv, Rafael Nadal este eliminat (4-6, 2-6, 3-6) în sferturi la Melbourne. Înving─âtorul s─âu, David Ferrer, î┼či va disputa locul în final─â cu Andy Murray, care a trecut în patru seturi (7-5, 6-3, 6-7(3), 6-3) de Alexandr Dolgopolov.

Pag. 1 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.