Gladiatoarele

Tenis - Australian Open / Autor: Bogdan ┼×ohan / Data: 24 Ian. 2011
Francesca Schiavone

Francesca Schiavone ┼či Svetlana Kuznetsova au stabilit, duminic─â, un nou record de durat─â a unui meci în turneele de Mare ┼×lem.

În optimile de final─â ale Openului de la Antipozi, câ┼čtig─âtoarele ultimelor dou─â edi┼úii de Roland Garros nu au încheiat lupta decât dup─â 4 ore ┼či 44 de minute de eforturi eroice, italianca impunându-se cu 6-4, 1-6, 16-14. În setul decisiv, care a durat trei ore, Schiavone a salvat ┼čase mingi de meci în dou─â gameuri consecutive pe propriul serviciu, dar a ┼či clacat de dou─â ori, când a trebuit s─â serveasc─â pentru meci (10-9, apoi 11-10). La 15-14, campioana en-titre a Openului Francez nu a mai irosit ┼čansa de a închide meciul, validându-┼či astfel biletul pentru sferturile de final─â, acolo unde o a┼čteapt─â un duel cu liderul mondial, Caroline Wozniacki, înving─âtoare în dou─â seturi (6-3, 6-4) contra Anastasijei Sevastova, din Letonia.

Pe tabloul masculin, Roger Federer î┼či continu─â traseul dup─â o victorie în 4 seturi (6-3, 3-6, 6-3, 6-2) împotriva spaniolului Tommy Robredo, în fa┼úa c─âruia înregistreaz─â a zecea victorie din tot atâtea confrunt─âri directe oficiale. Cu acest succes, Roger egaleaz─â recordul lui Jimmy Connors, 27 de sferturi de final─â consecutive în turneele de Mare ┼×lem, ┼či este la dou─â meciuri distan┼ú─â de o nou─â final─â major─â.

Urm─âtorul adversar este un alt juc─âtor neînvins anul acesta, compatriotul s─âu Stanislas Wawrinka, în premier─â în sferturi la Openul Australian, dup─â o victorie meritat─â, în minim de seturi (6-3, 6-4, 6-4) în fa┼úa cvadruplului semifinalist de la Melbourne, favoritul num─âr 8, Andy Roddick.

În cel─âlalt sfert de final─â al jum─ât─â┼úii inferioare a tabloului, Tomas Berdych (dup─â 6-4, 6-2, 6-3 cu Fernando Verdasco) se va duela cu Novak Djokovic (6-3, 6-4, 6-0 în optimi cu Nicolas Almagro) într-o reeditare a semifinalei de la Wimbledon 2010.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan ┼×ohan / 30 Ian. 2011

Djokovic merit─â

Foto lequipe.fr

La trei ani distan┼ú─â de primul titlu de Mare ┼×lem, Novak Djokovic repet─â performan┼úa, tot la Melbourne, dup─â o final─â condus─â de la un cap─ât la altul (6-4, 6-2, 6-3 în 2 ore ┼či 39 de minute) împotriva lui Andy Murray.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan ┼×ohan / 27 Ian. 2011

F─âr─â ie┼čire

Pentru a doua oar─â consecutiv, Rafael Nadal este eliminat (4-6, 2-6, 3-6) în sferturi la Melbourne. Înving─âtorul s─âu, David Ferrer, î┼či va disputa locul în final─â cu Andy Murray, care a trecut în patru seturi (7-5, 6-3, 6-7(3), 6-3) de Alexandr Dolgopolov.

Pag. 1 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.