Simona Halep, în turul 3

Tenis - Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 21 Ian. 2011
Simona Halep

La fel ca Monica Niculescu în ziua precedentă, Simona Halep (77 WTA) s-a calificat pentru prima dată în ÅŸaisprezecimile unui turneu de Mare Åžlem, după surprinzătoarea victorie împotriva rusoaicei Alisa Kleybanova, cap de serie numărul 24, scor 6-4, 7-6 (2). Următoarea adversară a româncei de 19 ani este poloneza Agnieszka Radwanska, cotată a doisprezecea favorită de la Melbourne.

În schimb, Sorana Cârstea a fost eliminată în turul 2 de Shahar Peer din Israel, cap de serie numărul 10, în minim de seturi (3-6, 2-6), iar Monica Niculescu a pierdut meciul din ÅŸaisprezecimi, scor 0-6, 6-7 (2) contra numărului 7 mondial, italianca Francesca Schiavone.

Tot în al treilea tur s-a oprit ÅŸi campioana din urmă cu ÅŸapte ediÅ£ii, Justine Henin, învinsă de rusoaica Svetlana Kuznetsova cu 6-4, 7-6 (8), într-o reeditare a finalei US Open 2007.

În competiÅ£ia masculină, pe tabloul de dublu, Horia Tecău ÅŸi Robert Lindstedt, capi de serie numărul 11, au ieÅŸit încă din turul inaugural, după ce suedezul a abandonat din cauza unei accidentări, la scorul de 6-4, 1-0 împotriva perechii australiene Colin Ebelthite/Adam Feeney. Tecău rămâne însă pe tabloul de dublu mixt, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands, după victoria (6-4, 6-2) din primul tur contra favoriÅ£ilor numărul 6, Lisa Raymond(SUA)/Wesley Moodie (AfS).

Pe tabloul de simplu, Rafael Nadal, Andy Murray ÅŸi Robin Soderling ÅŸi-au asigurat prezenÅ£a în turul 3 după victorii autoritare, iar în meciul-vedetă al zilei de joi, Marcos Baghdatis a trecut de Juan Martin del Potro după patru seturi (6-1, 6-3, 4-6, 6-3). După istovitorul meci cu Lleyton Hewitt, David Nalbandian nu ÅŸi-a mai putut apăra ÅŸansele în turul al doilea, contra lituanianului Ricardas Berankis, abandonând după ce a pierdut primele două seturi.

Novak Djokovic ajunge în optimi după ce beneficiază  de retragerea compatriotului său, Viktor Troicki, care s-a retras după primul set pierdut la 2, acuzând probleme la stomac. Al optulea favorit al turneului, Andy Roddick, se califică ÅŸi el în turul 4 după succesul (2-6, 7-6(2), 6-2, 6-2) contra olandezului Robin Haase.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 30 Ian. 2011

Djokovic merită

Foto lequipe.fr

La trei ani distanţă de primul titlu de Mare Åžlem, Novak Djokovic repetă performanÅ£a, tot la Melbourne, după o finală condusă de la un capăt la altul (6-4, 6-2, 6-3 în 2 ore ÅŸi 39 de minute) împotriva lui Andy Murray.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 27 Ian. 2011

Fără ieşire

Pentru a doua oară consecutiv, Rafael Nadal este eliminat (4-6, 2-6, 3-6) în sferturi la Melbourne. Învingătorul său, David Ferrer, îÅŸi va disputa locul în finală cu Andy Murray, care a trecut în patru seturi (7-5, 6-3, 6-7(3), 6-3) de Alexandr Dolgopolov.

Pag. 1 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.