Bundesliga - Cronica etapei a XVIII-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 17 Ian. 2011
  • Leverkusen – Dortmund 1-3 (Kiesling 80’ / Groskreutz 49’, 53’, Gotze 55’)

O partid─â cu dou─â reprize total diferite, prima încheiat─â f─âr─â gol în care ambele echipe au avut ocazii de a marca ┼či o a doua în care Dortmund a ucis meciul în 6 minute, chiar dac─â nu l-a avut pe teren pe Kagawa, iar Barrios a intrat pe final de meci. „Aspirinele” au jucat modest, de┼či ar fi putut relansa campionatul printr-un succes, a┼ča îns─â, Bayer va trebui s─â se mul┼úumeasc─â cu ┼čansa de a lupta pentru un loc de Champions League.

• Wolfsburg – Bayern Munchen 1-1 (Riether 86’ / Muller 7’)

Wolfsburg venea la acest meci sl─âbit─â dup─â plecarea lui Dzeko la Manchester City, în timp ce bavarezii au avut tot lotul valid ┼či astfel se a┼čtepta mult mai mult de la trupa lui Van Gaal, care a declarat c─â lupt─â în continuare pentru titlu. Cum socoteala de acas─â nu se potrive┼čte cu cea din târg, meciul s-a terminat la egalitate, dup─â ce la 0-1 Lahm a ratat un penalty, iar apoi lupii verzi au egalat prin Riether, pe final de meci (dup─â ce în prealabil rataser─â la rândul lor un penalty, prin brazilianul Grafite).

• Werder Bremen – Hoffenheim 2-1 (Pizzaro 36’, Frings 90’ – Vukcevic 87’)

Disput─â frumoas─â la Bremen, unde finalul de meci a fost unul de infarct, dup─â ce oaspe┼úii au egalat în minutul 87, îns─â Frings a adus în prelungiri victoria pentru trupa lui Schaaf, care urc─â astfel pe locul 13. Oaspe┼úii coboar─â pe locul 9 ┼či probabil regret─â desp─âr┼úirea de Ralf Rangnick.

• Nurnberg – Monchengladbach 0-1 (Neustadter 8’)

Favorit─â înaintea meciului, Nurnberg s-a v─âzut învins─â de ultima clasat─â, care a reu┼čit s─â men┼úin─â poarta intact─â dup─â ce în minutul 8 deschisese scorul prin nou venitul Neustadter. Pe final, oaspe┼úii au avut ┼či ceva noroc, când bavarezii au ratat un penalty prin argentinianul Pinola.

• St. Pauli – Freiburg 2-2 (Ebbers 13’ Asamoah 68’ / Cisse, 61’, 75’)

O partid─â mai mult decât atractiv─â a avut loc la Hamburg, între nou-promovata St. Pauli ┼či revela┼úia Freiburg, în care la final punctele s-au împ─âr┼úit, în eviden┼ú─â ie┼čind din nou golgeterul Cisse, care a marcat o dubl─â ┼či astfel a urcat pe primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori din Bundesliga.

• Stutgart – Mainz 1-0 (Harnik 79’)

În pauza de iarn─â ┼čvabii l-au adus pe Bruno Labbadia ┼či acesta a reu┼čit s─â schimbe atmosfera  în vestiar, Stuttgart începând cu o victorie în retur, într-o partid─â foarte dificil─â contra ocupantei locului doi. Mainz pic─â un loc în clasament, dar r─âmâne în cursa pentru locurile europene ┼či a┼čteapt─â acum duelul cu Wolfsburg de pe teren propriu.

• Schalke 04 – Hamburg SV 0-1 (R. Van Nisterlooy)

O partid─â spectaculoas─â a avut loc la Gelsenkirchen, unde inspira┼úia olandezului van Nisterlooy a f─âcut diferen┼úa, îns─â Hamburg a meritat victoria, elevii lui Veh fiind mai proaspe┼úi ┼či mai prezen┼úi în meci, pu┼čtii lui Magath nereu┼čind s─â evolueze la  fel de bine ca în etapele precedente.

• Frankfurt – Hannover 0-3 (Abdellaoue 15’, Schulz 21’, Ya Konan 89’)

Poate cea mai mare surpriz─â a etapei a avut loc la Frankfurt, unde gazdele, dup─â ce au învins în ultima etap─â jucat─â pe Borussia Dortmund, au cedat la scor de neprezentare cu Hannover, echip─â care urc─â pe un loc doi de neimaginat înaintea acestui sezon.

• Kaiserslautern – FC Koln 1-1 (Moravek 51’ / Podolski 29’)

Ultimul meci al etapei a fost cel de la Kaiserslautern, unde punctele s-au împ─âr┼úit. Cele dou─â echipe au jucat cu mult─â d─âruire, îns─â punctul nu le este de mare folos, în special „┼úapilor” care r─âmân pe locul 16 înaintea duelului cu Werder Bremen.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 13 Mar. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXVI-a

Rezultat uimitor la Koln, unde forma┼úia românului Ioni┼ú─â a învins la patru goluri diferen┼ú─â pe Hannover, echip─â ce cocheteaz─â cu locurile de Champions League ┼či care etapa trecut─â învingea pe Bayern Munchen. Novakovic ┼či Podolski, cuplul de atacan┼úi ai lui Scahfer...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 11 Mar. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXVI-a

Dup─â o etap─â a XXV-a captivant─â ┼či pres─ârat─â cu surprize, acest sfâr┼čit de s─âpt─âmân─â programeaz─â o serie de partide cel pu┼úin la fel de interesante, care pot decide sau complica ┼či mai mult lupta la retrogradare ┼či cea pentru cupele europene. Prologul etapei se joac─â...

Pag. 1 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.