Olga Zaitseva, prima la Ruhpolding (15 km individual)

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 14 Ian. 2011
Olga Zaitseva

Olga Zaitseva s-a impus joi, 13 ianuarie 2011, în prima probă feminină de la Ruhpolding (Germania) – cea de 15 km individual. Timpul câÅŸtigătoarei a fost de 41 de minute ÅŸi 46 de secunde. Rusoaica a fost urmată de Andrea Henkel (Germania), la 14,5 secunde, ÅŸi Helena Ekholm (Suedia), la circa 37 de secunde. Primele trei clasate au avut evoluÅ£ii perfecte în poligon, condiÅ£iile de tragere fiind mult mai bune decât în etapa precedentă, de la Oberhof (tot în Germania). De altfel, îmbunătăţiri sensibile ale performanÅ£elor în poligon s-au înregistrat ÅŸi în cursa masculină de 20 de km individual.

Surorile Semerenko, din Ucraina, au reuÅŸit să îÅŸi ia revanÅŸa după finalul dezastruos din proba de ÅŸtafetă, soldat cu ratarea podiumului, ÅŸi s-au clasat amândouă între primele 7 (Valj pe 4, Vita pe 7). Lidera clasamentului general, finlandeza Kaisa Makarainen, a sosit a opta, la circa 2 minute ÅŸi jumătate de timpul Olgăi Zaitseva, iar franÅ£uzoaica Marie Dorin a reuÅŸit o clasare foarte bună, locul 5. În primele 10 au mai intrat, în afara Zaitsevei, încă 2 reprezentante ale Rusiei (Svetlana Sleptsova, pe 6, ÅŸi Iana Romanova, pe 10), ÅŸi Tora Berger, din Norvegia (locul 9).

Anna Carin Zidek, câÅŸtigătoarea primei etape din această ediÅ£ie a Cupei Mondiale, a sosit abia pe locul 25, ÅŸi pierde tot mai mult teren în bătălia pentru Globul de Cristal. Lena Neuner a avut o nouă evoluÅ£ie mai puÅ£in reuÅŸită, sosind abia pe locul 16, ÅŸi a pierdut o nouă ocazie de a forÅ£a ascensiunea către vârful clasamentului.

Reprezentantele României au avut o comportare peste media celor reuÅŸite până acum, Eva Tofalvi fiind foarte aproape de a intra în primele 20. Eva Tofalvi, care a ratat o singură Å£intă, s-a clasat în cele din urmă pe locul 21, graÅ£ie căruia ÅŸi-a mai trecut în cont 20 de puncte ÅŸi a urcat două poziÅ£ii în clasamentul general (de pe 35 pe 33). Campioana mondială de junioare Reka Ferencz a fost ÅŸi ea aproape de a intra în zona punctelor, terminând pe locul 47 (demn de menÅ£ionat este faptul că doar Ferencz ÅŸi sportivele situate pe podium au tras fără greÅŸeală), iar LuminiÅ£a PiÅŸcoran a terminat pe locul 81.

Următoarea probă feminină este cea de sprint 7,5 km, care va avea loc sâmbătă, 15 ianuarie, de la ora 15.45, ÅŸi va fi transmisă în direct de Eurosport.

Clasament Ruhpolding, 15 km individual, 13.01.2011

1. Olga Zaitseva 41:46,1 (0 + 0 + 0 +0)
2. Andrea Henkel + 14,5 (0 + 0 + 0 +0)
3. Helena Ekholm + 37,4 (0 + 0 + 0 +0)
4. Valj Semerenko  + 1:50,8 (0 + 0 + 0 +1)

Martin Fourcade, în sfârşit victorie

Martin Fourcade a obÅ£inut prima victorie a sezonului ÅŸi cea de-a patra din carieră la Antholz – Anterselva (Italia), în proba de 15 km start în bloc. Francezul simte în sfârÅŸit gustul victoriei, după ce în etapa precedentă, la Ruhpolding, a terminat de trei ori pe locul secund.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 21 Ian. 2011

Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Tora Berger a câÅŸtigat a treia cursă consecutivă, după cele două victorii de la Ruhpolding impunându-se ÅŸi în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul învingătoarei a fost de 20:08.1, cu circa jumătate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.