Olga Zaitseva, prima la Ruhpolding (15 km individual)

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 14 Ian. 2011
Olga Zaitseva

Olga Zaitseva s-a impus joi, 13 ianuarie 2011, în prima prob─â feminin─â de la Ruhpolding (Germania) – cea de 15 km individual. Timpul câ┼čtig─âtoarei a fost de 41 de minute ┼či 46 de secunde. Rusoaica a fost urmat─â de Andrea Henkel (Germania), la 14,5 secunde, ┼či Helena Ekholm (Suedia), la circa 37 de secunde. Primele trei clasate au avut evolu┼úii perfecte în poligon, condi┼úiile de tragere fiind mult mai bune decât în etapa precedent─â, de la Oberhof (tot în Germania). De altfel, îmbun─ât─â┼úiri sensibile ale performan┼úelor în poligon s-au înregistrat ┼či în cursa masculin─â de 20 de km individual.

Surorile Semerenko, din Ucraina, au reu┼čit s─â î┼či ia revan┼ča dup─â finalul dezastruos din proba de ┼čtafet─â, soldat cu ratarea podiumului, ┼či s-au clasat amândou─â între primele 7 (Valj pe 4, Vita pe 7). Lidera clasamentului general, finlandeza Kaisa Makarainen, a sosit a opta, la circa 2 minute ┼či jum─âtate de timpul Olg─âi Zaitseva, iar fran┼úuzoaica Marie Dorin a reu┼čit o clasare foarte bun─â, locul 5. În primele 10 au mai intrat, în afara Zaitsevei, înc─â 2 reprezentante ale Rusiei (Svetlana Sleptsova, pe 6, ┼či Iana Romanova, pe 10), ┼či Tora Berger, din Norvegia (locul 9).

Anna Carin Zidek, câ┼čtig─âtoarea primei etape din aceast─â edi┼úie a Cupei Mondiale, a sosit abia pe locul 25, ┼či pierde tot mai mult teren în b─ât─âlia pentru Globul de Cristal. Lena Neuner a avut o nou─â evolu┼úie mai pu┼úin reu┼čit─â, sosind abia pe locul 16, ┼či a pierdut o nou─â ocazie de a for┼úa ascensiunea c─âtre vârful clasamentului.

Reprezentantele României au avut o comportare peste media celor reu┼čite pân─â acum, Eva Tofalvi fiind foarte aproape de a intra în primele 20. Eva Tofalvi, care a ratat o singur─â ┼úint─â, s-a clasat în cele din urm─â pe locul 21, gra┼úie c─âruia ┼či-a mai trecut în cont 20 de puncte ┼či a urcat dou─â pozi┼úii în clasamentul general (de pe 35 pe 33). Campioana mondial─â de junioare Reka Ferencz a fost ┼či ea aproape de a intra în zona punctelor, terminând pe locul 47 (demn de men┼úionat este faptul c─â doar Ferencz ┼či sportivele situate pe podium au tras f─âr─â gre┼čeal─â), iar Lumini┼úa Pi┼čcoran a terminat pe locul 81.

Urm─âtoarea prob─â feminin─â este cea de sprint 7,5 km, care va avea loc sâmb─ât─â, 15 ianuarie, de la ora 15.45, ┼či va fi transmis─â în direct de Eurosport.

Clasament Ruhpolding, 15 km individual, 13.01.2011

1. Olga Zaitseva 41:46,1 (0 + 0 + 0 +0)
2. Andrea Henkel + 14,5 (0 + 0 + 0 +0)
3. Helena Ekholm + 37,4 (0 + 0 + 0 +0)
4. Valj Semerenko  + 1:50,8 (0 + 0 + 0 +1)

Martin Fourcade, ├«n sf├ór┼čit victorie

Martin Fourcade a ob┼úinut prima victorie a sezonului ┼či cea de-a patra din carier─â la Antholz – Anterselva (Italia), în proba de 15 km start în bloc. Francezul simte în sfâr┼čit gustul victoriei, dup─â ce în etapa precedent─â, la Ruhpolding, a terminat de trei ori pe locul secund.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 21 Ian. 2011

Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Tora Berger a câ┼čtigat a treia curs─â consecutiv─â, dup─â cele dou─â victorii de la Ruhpolding impunându-se ┼či în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul înving─âtoarei a fost de 20:08.1, cu circa jum─âtate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.