Steaua Turabo - Lokomotiv Kuban Krasnodar 87:78. Victorie de consolare

Baschet masculin - Competiţii europene / Data: 22 Dec. 2010
Hristo Nikolov
Foto bcsteaua.ro

Steaua Turabo a încheiat cu o victorie de prestigiu participarea în acest sezon a FIBA Eurochallenge Cup, 87:78 (22:18, 33:21, 11:20, 21:19) împotriva formaÅ£iei ruse Lokomotiv Kuban Krasnodar. Meciul a contat pentru etapa a ÅŸasea, Grupa F.

DeÅŸi a terminat la egalitate de puncte cu formaÅ£ia belgiană Antwerp Giants, 9 (3 victorii ÅŸi 3 înfrângeri), Steaua Turabo a ratat calificarea în faza următoare din cauza înfrângerii la 13 puncte din Belgia, 65:78 (la BucureÅŸti Steaua câÅŸtigând cu numai 5 puncte diferenţă). Grupa a fost câÅŸtigată de Lokomotiv Kuban Krasnodar, una dintre favoritele la câÅŸtigarea competiÅ£iei, cu 10 puncte.

Steaua Rangers a intrat foarte bine în meci, la scorul de 5:4 având un parÅ£ial de 8:0, pentru o diferenţă nesperată (13:4). DiferenÅ£a de 9 puncte s-a păstrat până aproape de finalul primului sfert (20 :11), însă ruÅŸii au reuÅŸit să intre la pauză cu un handicap de doar 4 puncte. Lucic, Stănescu ÅŸi Nikolov au fost cei mai importanÅ£i realizatori ai primului sfert pentru Steaua.

Steaua a avut un al doilea sfert de vis, câÅŸtigat cu 33:21, care s-a dovedit în cele din urmă decisiv în economia jocului. Apărarea a funcÅ£ionat foarte bine, iar în atac steliÅŸtilor le-a ieÅŸit aproape totul. Să remarcăm ÅŸi evoluÅ£ia strălucitoare, în ciuda tracului, din acest sfert, a marii speranÅ£e Bogdan Å¢ibârnă (19 ani), care a reuÅŸit 6 puncte ÅŸi câteva execuÅ£ii care au aruncat sala în aer. Scor la pauză 55:39, iar Kestutis Kemzura, antrenorul celor de la Kuban, simÅ£ea că Steaua este aproape de o mare surpriză.

La reluare, americanii formaÅ£iei oaspete au intrat mult mai motivaÅ£i în joc ÅŸi fiind mult mai preciÅŸi  la aruncările de 3 puncte, au reuÅŸit un parÅ£ial de 10:0, apropiindu-se la doar 6 puncte (55:49). Stănescu, Lucic ÅŸi Nikolov  au Å£inut Steaua în meci, înaintea ultimei părÅ£i a jocului tabela consemnând un avantaj de 7 puncte pentru Steaua. Kuban a continuat forcingul, cu 5 minute înaintea fluierului final reuÅŸind să  se apropie la doar 4 puncte, diferenţă care mai fusese consemnată doar în primele minute ale meciului. A fost momentul în care a intrat în scenă Fortson, destul de discret până atunci. Americanul a înscris 10 puncte, compatriotul său Joshua Jackson a adăugat 5, iar soarta meciului era pecetluită. Scor final 87:78, iar Steaua rămâne cu satisfacÅ£ia unei victorii importante pentru palmares, dar ÅŸi cu senzaÅ£ia că s-ar fi putut obÅ£ine mai mult din această grupă de calificare.

Publicul a fost foarte cald cu formaÅ£ia bucureÅŸteană, însă lipsit de fair-play în ceea ce-i priveÅŸte pe oaspeÅ£i. Aproape fiecare atac al acestora a fost însoÅ£it de fluierături ÅŸi huiduieli, aducându-ne aminte de tratamentul foarte urât la care a fost supusă echipa naÅ£ională de handbal feminin, în meciurile cu Danemarca de la Campionatul European.

Bulgarul Nikolov a înscris 18 puncte, Stănescu ÅŸi Lucic câte 16, iar Fortson 15 pentru Steaua Turabo. Marea speranţă a baschetului românesc Bogdan Å¢ibârnă a reuÅŸit 6 puncte, toate în sfertul al doilea, însă a fost folosit foarte puÅ£in de staff-ul tehnic al Stelei. De cealaltă parte, americanul Michael Wilkinson ÅŸi-a trecut în cont 16 puncte, iar compatriotul său Alando Tucker 15.

În celălalt meci al grupei, Dinamo Moscova a învins pe Antwerp Giants cu 73:59.

Baschet masculin / Competiţii europene / 22 Dec. 2010

Steaua Turabo a încheiat cu o victorie de prestigiu participarea în acest sezon a FIBA Eurochallenge Cup, 87:78 împotriva formaÅ£iei ruse Lokomotiv Kuban Krasnodar. Meciul a contat pentru etapa a ÅŸasea, Grupa F. DeÅŸi a terminat la egalitate de puncte cu formaÅ£ia belgiană...

Baschet masculin / Competiţii europene / 15 Dec. 2010

Antwerp Giants - Steaua Turabo Bucureşti 78:65. Final de aventură europeană

Steaua Turabo a pierdut cu 65:78 partida disputată în deplasare, contra formaÅ£iei belgiene Antwerp Giants, ÅŸi a ratat astfel calificarea în fazele superioare ale FIBA EuroChallenge Cup. Un succes al militarilor le-ar fi asigurat matematic locul 2 ÅŸi ieÅŸirea din grupe...

Pag. 1 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.