Bundesliga - Cronica etapei a XVII-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 20 Dec. 2010
  • Frankfurt vs Dortmund 1-0 (Gekas 86’)

Campioan─â de iarn─â este, a┼ča cum se ┼čtia de câteva etape bune, Borussia  Dortmund, echip─â care a fost de neînvins, cu excep┼úia primei ┼či ultimei etape. Sâmb─ât─â, elevii lui Jurgen Klopp au cedat disputa de la Frankfurt, pe fondul oboselii, dar ┼či al relax─ârii, golgeterul Luca Barrios purtând o mare parte din vin─â ┼či el, acesta ratând cu senin─âtate câteva ocazii mari pe parcursul celor 90 de minute. Eintracht Frankfurt termin─â pe un mul┼úumitor loc 7, înaintea unor forma┼úii ca Hoffenheim, Hamburg ┼či Schalke.

• Monchengaldbach vs Hamburg 1-2 (De Camargo 47’/Elia 46’, Trochowski 72’)

Borussia termin─â acest tur de campionat f─âr─â s─â ob┼úin─â m─âcar o victorie în fa┼úa fanilor pe Borussia Park, iar vacan┼úa vine la momentul potrivit pentru ultima clasat─â, care trebuie s─â schimbe ceva în aceast─â pauz─â competi┼úional─â ce va dura de trei s─âpt─âmâni. Hamburg nu termin─â turul de campionat pe un loc onorabil, dar m─âcar distan┼úa de locurile europene nu este atât de mare pentru trupa din nordul Germaniei, care poate reveni în retur în fruntea clasamentului.

• Schalke 04 vs FC Koln 3-0 (Raul 30’, 50’, 87’)

„Standing ovation” pentru golgeterul Raul Gonzalez, care a îngenuncheat Koln-ul lui Schafer, la care Ioni┼ú─â a jucat 30 de minute în repriza a doua, dar f─âr─â impact pe tabela de marcaj. A fost a┼čadar fiesta lui Raul, care a ajuns la 9 goluri marcate cu acest hattrick, iar Schalke se îndep─ârteaz─â de zona nisipurilor mi┼čc─âtoare, acolo unde a stat aproape întreg campionatul.

• Werder Bremen vs Kaisersalutern 1-2 (Hunt pen 34’/Lakic 1’, 52’)

Werder Bremen a terminat prima jum─âtate de campionat la fel de modest cum a evoluat în toate celelalte etape. Elevii lui Thomas Schaaf au fost total deconecta┼úi de la partida aceasta, în care nou-promovata lui Kurz a luat trei puncte nesperate ┼či probabil regret─â întreruperea campionatului, ┼úinând cont de forma bun─â din ultimele etape.

• Wolfsburg vs Hoffenheim 2-2 (Diego 75’, Dzeko 90’/Gustavo 34’, Sigurdsson 40’)

„Lupii verzi” sunt la al 6-lea egal consecutiv, iar Steve McClaren se afl─â pe f─âra┼č, chiar dac─â bosniacul Dzeko a salvat echipa în minutul 90. Cei îndrept─â┼úi┼úi s─â fie dezam─âgi┼úi de acest egal sunt elevii lui Ralf Rangnick, care au controlat meciul în mare parte ┼či puteau lua u┼čor cele trei puncte, îns─â cum rat─ârile se r─âzbun─â, oasep┼úii au fost nevoi┼úi s─â se mul┼úumeasc─â pentru a 4-a oar─â consecutiv cu un singur punct.

• Nurnberg vs Hannover 3-1 (Cherundolo OG 28’, Wolf 31’, Schieber 82’/Pinto pen 75’ )

Nurnberg ┼či-a asigurat o vacan┼ú─â lini┼čtit─â prin aceast─â a 5-a victorie pe teren propriu, bavarezii fiind la ┼čapte puncte distan┼ú─â de locurile retrogradabile ┼či baraj. La Hannover absen┼úa golgeterului Ya Konan s-a f─âcut resim┼úit─â, îns─â elevii lui Slomka termin─â pe un loc patru de neimaginat la începutul campionatului.

• St. Pauli vs Mainz 2-4 (Lehmann pen 33’, 63’/Schurlle 11’, 28’, Szalai 41’,Caligiuri 83’)

Nou promovata St. Pauli termin─â turul de campionat pe un loc care i-ar permite la final s─â mai joace un sezon în Bundesliga, dar echipa din Hamburg mai are multe puncte de adunat în retur pentru a-┼či câ┼čtiga locul în prima lig─â german─â ┼či la anul. Mainz n-a încheiat prima jum─âtate  de campionat în cea mai bun─â form─â, dar aceast─â victorie cu 4 goluri marcate a adus bucurie în vestiarul lui Tuchel, care a f─âcut ca Mainz s─â aib─â cel mai bun tur de campionat din istorie.

• Leverkusen vs Freiburg 2-2 (Vidal pen 16’, Helmes 75’/Rosenthal 25’, Reisinger 65’)

Pe o ninsoare ca-n pove┼čtile cu Mo┼č Cr─âciun, Bayer Leverkusen ┼či Freiburg ┼či-au împ─âr┼úit punctele puse în joc, dup─â un meci foarte bun, în ciuda condi┼úiilor meteo potrivnice. Elevii lui Heynckes coboar─â pe locul 3 dup─â acest semie┼čec, în timp ce Freiburg, f─âr─â golgeterul Cisse pe teren la acest meci, coboar─â pe 6, un loc nesperat de bun totu┼či pentru forma┼úia ce anul trecut abia sc─âpa de retrogradare.

• Stuttgart vs Bayern Munchen 3-5 (Harnik 50’, 65’, Gentner 70’/Gomez 31’, 52’, 54’, Muller 36’, Ribery 43’)

Ultimul meci al etapei ┼či în acela┼či timp al anului a fost un adev─ârat thriller, pe Mercedez-Benz Arena marcându-se nu mai pu┼úin de 8 goluri în disputa dintre Stuttgart-ul lui Labbadia ┼či Bayern Munchen, un duel care se va repeta miercuri în Cupa Germaniei ┼či în care e foarte probabil s─â-┼či fac─â apari┼úia ┼či Ciprian Marica, atacantul român isp─â┼čindu-┼či ultima etap─â de suspendare în partida pierdut─â cu bavarezii lui Louis van Gaal.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 13 Mar. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXVI-a

Rezultat uimitor la Koln, unde forma┼úia românului Ioni┼ú─â a învins la patru goluri diferen┼ú─â pe Hannover, echip─â ce cocheteaz─â cu locurile de Champions League ┼či care etapa trecut─â învingea pe Bayern Munchen. Novakovic ┼či Podolski, cuplul de atacan┼úi ai lui Scahfer...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 11 Mar. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXVI-a

Dup─â o etap─â a XXV-a captivant─â ┼či pres─ârat─â cu surprize, acest sfâr┼čit de s─âpt─âmân─â programeaz─â o serie de partide cel pu┼úin la fel de interesante, care pot decide sau complica ┼či mai mult lupta la retrogradare ┼či cea pentru cupele europene. Prologul etapei se joac─â...

Pag. 1 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.