Mesotitsch – victorie în cursa de 20 km de la Pokljuka

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 17 Dec. 2010
Daniel Mesotitsch

Austriacul Daniel Mesotitsch a câÅŸtigat cursa de 20 de km individual, care a avut loc pe 16 decembrie la Pokljuka, în Slovenia. Mesotitsch a trecut linia de sosire cu timpul de 52:05.6, având un singur minut de penalizare. Este cea de-a treia victorie din carieră pentru austriacul aflat la final de carieră (34 de ani), după cele de la Antholz din 2002 ÅŸi 2010. Totodată este prima cursă din acest sezon al Cupei Mondiale care nu revine Norvegiei, câÅŸtigătoare atât în probele individuale prin Tarjei Boe, Emil Svendsen ÅŸi Ole Einar Bjorndalen, cât ÅŸi la proba de  ÅŸtafetă.

Locul al doilea a revenit elveÅ£ianului Benjamin Weger, care a avut un timp mai slab cu 58,4 de secunde. Weger a scăpat tot cu un singur minut de penalizare. De altfel, niciun sportiv nu a reuÅŸit să tragă fără greÅŸeală. Ultimul loc al podiumului a revenit ucraineanului Sergey Sednev, aflat la al doilea podium al sezonului, după cel de la Hochfilzen. Un alt ucrainean, Oleg Berezhnoy, a fost foarte aproape de primul podium al carierei, însă a avut o eroare în poligon la ultima tragere (după ce până atunci evoluase perfect) ÅŸi a fost nevoit să se mulÅ£umească doar cu locul 4.

Marii favoriÅ£i, cei 3 norvegieni din fruntea clasamentului, au avut comportări sub aÅŸteptări. Cel mai bine s-a clasat Tarjei Boe, care a terminat al 12-lea (4 minute de penalizare primite) ÅŸi a mai redus din diferenÅ£a în clasamentul general faţă de liderul Svensen. Tot 4 minute de penalizare a avut ÅŸi Emil Hegle Svendsen, care a terminat în cele din urmă pe locul 16. Ole Einar Bjorndalen a avut o tragere dezastruoasă (7 erori în poligon) ÅŸi a terminat abia al 55-lea, nereuÅŸind să se claseze în zona punctelor.

Reprezentantul României, Roland Gerbacea, a terminat pe locul 83, la peste 9 minute de câÅŸtigător. DeÅŸi nu a avut decât 4 minute de penalizare, la fel ca sportivul clasat pe locul 12 (Tarjei Boe), Gerbacea nu a avut cea mai bună deplasare pe schiuri, diferenÅ£a de 71 de locuri faţă de Boe fiind până la urmă relevantă pentru nivelul la care se află biatlonul românesc în prezent.

Următoarea probă, de 10 km sprint, va avea loc pe 18 decembrie 2010, de la orele 12.15, tot la Pokljuka, ÅŸi va fi transmisă în direct de Eurosport.

În clasamentul general podiumul rămâne integral norvegian, cu aceeaÅŸi ordine între cei trei rivali. Svendsen conduce, cu 282 de puncte, însă marele talent Tarjei Boe se află la doar 7 puncte distanţă (275), ameninÅ£ând tot mai mult poziÅ£ia de lider. Bjorndalen se află momentan pe treapta a treia, însă a pierdut teren faţă mde primii doi clasaÅ£i, rămânând cu 235 de puncte. În Top 5 mai intră un ucrainean (Sergey Sednev) ÅŸi un francez (Martin Fourcade), ambii cu mai puÅ£in de 200 de puncte.

Martin Fourcade, în sfârşit victorie

Martin Fourcade a obÅ£inut prima victorie a sezonului ÅŸi cea de-a patra din carieră la Antholz – Anterselva (Italia), în proba de 15 km start în bloc. Francezul simte în sfârÅŸit gustul victoriei, după ce în etapa precedentă, la Ruhpolding, a terminat de trei ori pe locul secund.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 21 Ian. 2011

Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Tora Berger a câÅŸtigat a treia cursă consecutivă, după cele două victorii de la Ruhpolding impunându-se ÅŸi în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul învingătoarei a fost de 20:08.1, cu circa jumătate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.