România – Serbia 40:28. Speranţe renăscute

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 11 Dec. 2010

România s-a calificat în faza grupelor principale, după ce în meciul decisiv a învins Serbia cu 40:28 (20:14). Elevele lui Radu Voina ÅŸi ale LuminiÅ£ei HuÅ£upan au avut emoÅ£ii doar în primele 10 minute ale partidei, când sârboaicele au condus la 3 goluri diferenţă (4:1 în minutul 7), iar căpitanul Cristina Vărzaru a suferit o accidentare destul de serioasă, care a împiedicat-o să continue partida.

Ionela Stanca ÅŸi Roxana Han, fiecare cu câte o dublă, au adus egalarea la 5, în minutul 12, Tivadar aducând România pentru prima dată în avantaj în minutul următor (6:5). Talida Tolnai a avut câteva intervenÅ£ii extraordinare, care au Å£inut echipa în joc ÅŸi i-au dat încredere în cele mai grele momente, fiind de departe cea mai bună jucătoare a României (deÅŸi oficialii au preferat-o pe Ionela Stanca pentru această onorantă nominalizare).

De la scorul de 7:7, care a consemnat ÅŸi ultima egalitate a partidei, jocul a curs într-un singur sens, spre poarta sârbă, tricolorele reuÅŸind în doar 5 minute să înscrie de 6 ori consecutiv fără a primi gol, ducând scorul la un 13:7 liniÅŸtitor. DiferenÅ£a s-a păstrat până la pauză (20:14), la reluare Radu Voina dând ÅŸansa să evolueze ÅŸi unor jucătoare mai puÅ£in folosite în acest turneu, precum Melinda Geiger, Oana Manea, Florina Chintoan sau Ada Moldovan. A doua repriză s-a încheiat cu un scor identic, 20:14, scorul final, 40:28,  consemnând fidel diferenÅ£a de valoare dintre cele două echipe. A fost prima partidă de la acest turneu în care o echipă a reuÅŸit să înscrie 40 de goluri.

Cristina Neagu, deÅŸi Å£inută om la om, a fost din nou cea mai bună marcatoare a României, cu 7 goluri, secundată de Geiger, Stanca ÅŸi Elisei, fiecare cu câte 5 reuÅŸite. Pentru România au mai înscris Manea 4 goluri, Chintoan, Han ÅŸi Paraschiv câte 3, Fiera 2, Brădeanu, Åžoit ÅŸi Tivadar câte 1. Pentru Serbia cele mai bune marcatoare au fost Krpez (6 goluri) ÅŸi Lekic (5).

România va intra în grupa principală cu 2 puncte, urmând să întâlnească CroaÅ£ia, Muntenegru ÅŸi Rusia.

Handbal feminin / Campionatul European / 19 Dec. 2010

Norvegia - Suedia 25:20, în finala C.E. de handbal feminin 2010

Norvegia a câÅŸtigat cel de-al cincilea titlu european, după ce a învins în finală marea surpriză a turneului, Suedia, scor 25:20 (10:11).

România - Danemarca 16:15. Prima medalie europeană din istorie pentru handbalul feminin românesc

România a cucerit prima medalie din istorie la Campionatul European de handbal feminin, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei, scor 16:15. Totodată, handbalistele tricolore au obÅ£inut calificarea directă la Campionatul Mondial din 2011, din Brazilia.

Pag. 1 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.