Mark(ă) înregistrată Williams în semifinală

Snooker - Turnee majore / Autor: Florentin Nica / Data: 10 Dec. 2010
Mark Williams
Foto news.bbc.co.uk

După un meci foarte încâlcit, cu multe jocuri disputate în zona loviturilor tactice, Mark Williams reuÅŸeÅŸte să-l învingă într-un final pe tizul său, Mark Joyce, cu scorul de 9-7

În acest meci avem parte de un început crispat din direcÅ£ia lui Joyce. Prima rundă a sesiunii de după-amiază se încheie la scorul de 4-0 în favoarea galezului Williams. Mark Joyce pierde jocul cu numărul trei după ce speră până în ultima clipă la revenire. Lasă bila neagră pe marginea buzunarului de mijloc, iar Williams nu îndeplineÅŸte decât o formalitate. Numărul 60 la nivel mondial îÅŸi intră în mână după pauză cu un break de 109. Este pe cale să obÅ£ină un alt break de peste 100 ÅŸi în jocul următor, dar se opreÅŸte la doar 91 de puncte. Duce scorul la 4-3, iar în deznodământul sesiunii reuÅŸeÅŸte în cele din urmă să-ÅŸi adjudece frame-ul, după un joc al loviturilor tactice.

Sesiunea de seară începe la fel cum s-a terminat precedenta. Niciunul din cei doi jucători nu-ÅŸi crează break-uri consistente dintr-o singură vizită la masă, iar scorul devine 5-5. Williams preia conducerea, dar nu după un joc strălucitor, ci tot unul de uzură. Este mai experimentat ÅŸi nu se pierde repede cu firea. DeÅŸi în frame-ul al 12-lea are parte de o masă dificilă, cu bila neagră blocată în manta superioară ÅŸi bila maro poziÅ£ionată pe punctul acestei bile, tot el reuÅŸeÅŸte să-ÅŸi adjudece ÅŸi acest joc. Åži tot după mai multe vizite la masă. Scorul la pauza dintre cele două părÅ£i ale sesiunii este 7-5.

Mark Joyce reuÅŸeÅŸte să obÅ£ină cel mai mare break al turneului de până acum imediat după pauză. Punctează consistent la o masă complicată (143 de puncte) ÅŸi duce scorul la 7-6, căpătând încredere. DeÅŸi nu reuÅŸeÅŸte să se remarce prin punctări decisive dintr-o urcare la masă, Mark Williams joacă tactic mai bine ÅŸi profită de ratările adversarului. Ajunge la 8-6, dar Joyce Å£ine aproape (8-7). Acesta pare copleÅŸit de miza jocului ÅŸi ratează mai mult. Pierde partida (9-7) după ce l-a Å£inut mult în ÅŸah pe mult mai cunoscutul Mark Williams.

Snooker / Turnee majore / Autor: Florentin Nica / 21 Feb. 2011

John Higgins îşi apără cu succes titlul de la Openul Galez

John Higggins a câÅŸtigat ieri, 20 februarie 2011, meciul său împotriva lui Stephen Maguire cu scorul de 9-6. Maguire începe mai bine partida ÅŸi termină în avantaj prima sesiune de joc (3-5), dar John este de neînvins în sesiunea decisivă, când nu-i mai cedează...

Snooker / Turnee majore / Autor: Florentin Nica / 20 Feb. 2011

Stephen Maguire merge în finala cu John Higgins

Meci dramatic în noaptea de 19 februarie 2011, având toate ingredientele necesare unei finale: cei doi sportivi au dus partida în joc decisiv, au făcut spectacol cu atacuri curajoase, dar au ÅŸi ratat lovituri esenÅ£iale în economia disputei; am avut parte chiar ÅŸi de break-uri...

Pag. 1 din 29 | 2 art./pag. | Total 57 art.