Ville Larinto, la prima victorie a carierei

Sporturi de iarna - Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 02 Dec. 2010
Ville Larinto

Finlandezul Ville Larinto a ob┼úinut prima victorie de etap─â din carier─â în Cupa Mondial─â, pe trambulina de la Kuopio. S─âriturile tân─ârului câ┼čtig─âtor (20 de ani) au m─âsurat 129,5 ┼či 124 m, iar victoria a fost cu atât mai frumoas─â cu cât ea a fost ob┼úinut─â chiar pe teren propriu, în „┼úara celor 1.000 de lacuri” (denumire consacrat─â, îns─â inexact─â, în Finlanda fiind peste 60.000 de lacuri), la o diferen┼ú─â de doar o zecime de punct în fa┼úa compatriotului s─âu Matti Hautamäki. Pe locul trei s-a clasat campionul en titre, elve┼úianul Simon Ammann, aflat la al doilea podium consecutiv, dup─â cel de la Kuusamo.

Atât Hautamäki, cât ┼či Ammann au avut s─ârituri cumulate mai lungi decât câ┼čtig─âtorul, îns─â punctele pentru stil ┼či cele calculate pentru vânt l-au propulsat pe Larinto pe prima pozi┼úie.
Andreas Kofler ┼či-a p─âstrat pieptarul galben, de lider al Cupei Mondiale, clasându-se al patrulea ┼či ad─âugându-┼či în cont 50 de puncte foarte pre┼úioase. Pe 5 s-a clasat Thomas Morgenstern, care a reu┼čit cea mai lung─â s─âritur─â a concursului (130 de m, în man┼ča secund─â).

În primii 10 s-au mai clasat doi norvegieni (Tom Hilde ┼či Anders Bardal), un japonez (Daiki Ito),  un polonez (Adam Malysz) ┼či un german (Michael Neumayer). Malysz nu a putut face mai mult decât s─â î┼či egaleze rezultatul din prima etap─â, locul 9.

Gregor Schlierenzauer a dezam─âgit din nou, clasându-se doar pe locul 16, cu dou─â pozi┼úii mai slab decât la Kuusamo. Tot pe 16 s-a clasat veteranul japonez de 38 de ani Noriaki Kasai, care a câ┼čtigat astfel 8 locuri fa┼ú─â de prima etap─â a sezonului. Janne Ahonen ┼či Martin Schmitt nu au reu┼čit nici de aceast─â dat─â s─â ob┼úin─â calificarea în man┼ča secund─â ┼či totodat─â primele puncte ale sezonului, clasându-se doar pe locurile 35 ┼či 37, cu s─ârituri foarte modeste, în jurul a 110 m.

În clasamentul general, austriacul Andreas Kofler continu─â s─â conduc─â, având un total de 150 de puncte. Pe doi urc─â Ville Larinto, care cu punctele de la kuopio ajunge la cota 140, în timp ce pozi┼úia a treia este de┼úinut─â de Thomas Morgenstern ┼či Matti Hautamäki, ambii cu câte 125 de puncte. De┼či este singurul care a ob┼úinut dou─â clas─âri pe podium, elve┼úianul Simon Ammann se afl─â doar pe pozi┼úia a cincea, cu 120 de puncte.

Sporturi de iarna / Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / 05 Feb. 2011

Victorie deta┼čat─â pentru Martin Koch ├«n etapa de zbor cu schiurile de la Oberstdorf

Martin Koch

Austriacul Martin Koch a câ┼čtigat deta┼čat etapa individual─â de zbor cu schiurile de la Oberstdorf (Germania), reu┼čind cele mai lungi s─ârituri din concurs (214 ┼či 210,5 metri), cu care a câ┼čtigat ambele man┼če...

Sporturi de iarna / Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / 03 Feb. 2011

Kamil Stoch c├ó┼čtig─â la Klingenthal

Kamil Stoch, la a doua victorie a carierei

Polonezul Kamil Stoch a ob┼úinut cea de-a doua victorie din carier─â la Klingenthal, profitând de evolu┼úia ratat─â din man┼ča secund─â a de┼úin─âtorului recordului trambulinei, germanul Michael Uhrmann. Cu un total de 264,6 puncte, Stoch s-a impus cu mai pu┼úin de un punct...

Pag. 1 din 11 | 2 art./pag. | Total 22 art.