CFR Cluj - eliminare fără glorie

Fotbal - Cupe Europene / Data: 24 Noi. 2010
Foto fcb.ch

CFR Cluj-Napoca a ratat orice ÅŸansă de a accede în primăvara europeană, după ce a suferit cea de-a patra înfrângere consecutivă, 0:1 în deplasare cu FC Basel. Clujenii aveau nevoie de cel puÅ£in un egal pentru a păstra ÅŸanse mari pentru locul al treilea, având în vedere că ar fi rămas la egalitate de puncte cu FC Basel, însă CFR ar fi avut avantajul meciurilor directe, dar ÅŸi al unui program mai uÅŸor, formaÅ£ia elveÅ£iană urmând să întâlnească în ultima etapă Bayern Munchen, în deplasare. Cu o victorie, echipa pregătită de Sorin CîrÅ£u ar fi păstrat ÅŸanse chiar pentru locul al doilea ÅŸi calificarea în premieră pentru o echipă din România în optimile competiÅ£iei regină.

Din păcate, campioana României nu a avut parte de o ieÅŸire glorioasă din scenă, fiind dominată copios ÅŸi învinsă meritat de o formaÅ£ie fără mari veleităţi pe plan internaÅ£ional. FC Basel a avut posesie foarte bună, ocazii, a fost permanent la cârma jocului, în timp ce echipa română a dezamăgit, nereuÅŸind nici măcar un ÅŸut pe spaÅ£iul porÅ£ii. Traore a fost schimbat la pauză, neridicându-se la înălÅ£imea aÅŸteptărilor, în timp ce Sorin CîrÅ£u nu a găsit soluÅ£ii să resusciteze o formaÅ£ie copleÅŸită parcă de miza partidei, deÅŸi a avut la dispoziÅ£ie 75 de minute (unicul gol al partidei fiind marcat devreme, în minutul 15, de Almerares).

FC Basel – CFR Cluj-Napoca 1:0 (1:0) Almerares ’15

CartonaÅŸe galbene: Almerares ’14 / Leo Veloso ’31, Cadu ’63, Tomas Costa ‘80
CartonaÅŸ roÅŸu: Piccolo ‘88

FC Basel: Costanzo - Inkoom, Abraham, Ferati, Safari, Tembo (Zanni ’90), Yapi Yapo, Cabral, Shaqiri (Xhaka ’87), Frei (Cagdas Atan‘90), Almerares. Antrenor: Thorsten Fink.

CFR Cluj-Napoca:  Nuno Claro - Tony, Piccolo, Cadu, Rada, Culio (Sforzini ’74), Kivuvu, Tomas Costa, Leo Veloso (Kone ’59), Bastos, Traore (Bjelanovic ’46). Antrenor: Sorin CîrÅ£u

Foto fcb.ch

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.