Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

Fotbal - Cupe Europene / Data: 11 Mar. 2011

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica Lisabona au învins, tot cu un un gol diferenţă (1-0 ÅŸi 2-1), adversari foarte puternici precum Liverpool sau Paris Saint Germain, însă soarta calificării se va decide în deplasare.

Toate cele 3 formaÅ£ii olandeze au evoluat pe teren propriu, însă rezultatele obÅ£inute au fost foarte diferite. Singura victorie a fost obÅ£inută de echipa cu cel mai sărac palmares european dintre cele 3, Twente, care a trecut de campioana Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, cu scor de neprezentare (3-0), ÅŸi este cu un picior în sferturi. PSV Eindhoven a reuÅŸit doar o remiză albă în faÅ£a scoÅ£ienilor de la Glasgow Rangers, în timp ce Ajax Amsterdam a pierdut în faÅ£a zecilor de mii de suporteri cea de-a doua bătălie olandezo-rusă (0-1 cu Spartak Moscova).

Echipele din Anglia, Liverpool ÅŸi Manchester City, mari favorite la câÅŸtigarea trofeului, nu au prins cea mai bună zi, pierzând în deplasare fără a reuÅŸi să înscrie. Dacă Liverpool a pierdut la limită la Braga (0-1) ÅŸi păstrează ÅŸanse mari de calificare în turul următor, situaÅ£ia este mult mai complicată pentru Manchester City, învinsă cu 2-0 de Dinamo Kiev. Un eventual gol reuÅŸit de ucraineni în Anglia ar obliga-o pe City să înscrie măcar de 4 ori pentru a continua cursa, însă ÅŸi fără gol pentru Dinamo formaÅ£ia engleză va avea o misiune extrem de dificilă.

În poate cel mai tare meci al optimilor, Villareal a dat lovitura în deplasare, la Leverkusen, golul lui Nilmar din prelungiri aducând victoria formaÅ£iei spaniole (3-2) ÅŸi transformând-o pe Villareal în mare favorită la calificarea în sferturi. Să remarcăm faptul că Germania, Spania ÅŸi FranÅ£a au avut doar câte o reprezentantă în ultimele 16, în timp ce Italia nu a avut nici măcar una.

• Benfica - Paris Saint-Germain 2-1 (Maxi Pereira '42, Jara '81 / Luyindula '14)

• Sporting Braga - Liverpool 1-0 (Alan '18-pen)

• Å¢SKA Moscova - FC Porto 0-1 (Guarin '70)

• Twente - Zenit Sankt Petersburg 3-0 (De Jong '25, 90, Landzaat 56)

• Ajax Amsterdam - Spartak Moscova 0-1 (Alex '57)

• PSV Eindhoven - Glasgow Rangers 0-0

• Dinamo Kiev - Manchester City 2-0 (Åževcenko '25, Gusev '77)

• Bayer Leverkusen - Villarreal 2-3 (Kadlec '33, Castro '72 / Rossi '42, Nilmar '70, '90)

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.