Steaua - FC Utrecht 3:1. Speranţe pentru primăvara europeană

Fotbal - Cupe Europene / Data: 05 Noi. 2010
Steaua - FC Utrecht 3:1

Steaua BucureÅŸti a învins formaÅ£ia olandeză FC Utrecht cu 3:1, după unul dintre cele mai bune jocuri ale acestui sezon, ÅŸi are un moral foarte bun înaintea dublei de foc contra Rapidului, în GiuleÅŸti. Meciul, disputat pe Stadionul Ghencea, în prezenÅ£a a circa 10.000 de spectatori, a contat pentru etapa a IV-a a grupei K din cadrul Europa League. În cea de-a doua partidă a grupei, FC Liverpool s-a impus cu acelaÅŸi scor, 3:1, în faÅ£a italienilor de la SSC Napoli, printr-o triplă a lui Steven Gerrard, ÅŸi rămâne liderul grupei, fără înfrângere, cu 8 puncte. Steaua urcă pe 2, la trei lungimi în urma cormoranilor ÅŸi la 2 deasupra lui Napoli ÅŸi FC Utrecht.

Steaua a început mai bine, dornică să spele ruÅŸinea din campionat, de la BistriÅ£a. Surdu ÅŸi Apostol ÅŸi-au încercat pe rând ÅŸansa, însă Vorm a fost la post. În chiar primele minute, centralul rus Suhina a întrerupt partida pentru 2 minute, din cauza fumigenelor aruncate în teren de suporterii Stelei. Olandezii echilibrează jocul, însă Steaua deschide scorul în minutul 29, prin GardoÅŸ - lovitură de cap după un corner executat de veteranul Nicoliţă. Olandezii reintră imediat în joc, prin lovitura liberă executată de Mertens, cel mai bun jucător al oaspeÅ£ilor (minutul 33), acesta fiind ÅŸi rezultatul la pauză (1:1).

La reluare, defensiva Stelei, de departe cea mai slabă din grupă, se joacă cu nervii lui LăcătuÅŸ, însă dubla lui Bogdan Stancu (min. 52 ÅŸi 53) decide soarta celor 3 puncte. De asemenea, îl apropie pe fostul jucător al Unirii Urziceni ÅŸi mai mult de un transfer important. Până la final se joacă pe contre, ambele formaÅ£ii ratând câteva bune oportunităţi, însă scorul nu se mai modifică, iar Steaua obÅ£ine o victorie îndelung aÅŸteptată. În minutul 75, rusul Suhina nu acordă Stelei un penalty clar ca lumina zilei, la un fault în careu asupra lui Surdu, însă cum arbitrii străini sunt respectaÅ£i ÅŸi beneficiază de prezumÅ£ia de nevinovăţie, spre deosebire de cei autohtoni, brigada rusă scapă nelapidată de vajnicii apărători (din gură, din condei sau din tastatură) ai corectitudinii pe terenul de fotbal.

Steaua BucureÅŸti – FC Utrecht 3:1 (1:1) GardoÅŸ ’29, Stancu ’52,53 / Mertens ‘32

CartonaÅŸe galbene: Ricardo ’11, Nicoliţă ’19, Martinovic ‘38 / NeÅŸu ’21, Wuytens ‘90

Steaua: TătăruÅŸanu  - Martinovic, GardoÅŸ, Geraldo, Latovlevici, Nicoliţă, Ricardo, Apostol (Bicfalvi ’46), Tănase (Szekely ’83), Surdu (Angelov ’87), Stancu.
Antrenor: Marius Lăcătuş

FC Utrecht: Vorm - Cornelisse, Schut, Wuytens, NeÅŸu, Demouge (De Kogel ’80), Silberbauer, Lensky, Mertens, Van Wolfswinkel, Duplan (Danso ’80).
Antrenor: Ton du Chatinier

In cel de-al doilea meci al grupei, FC Liverpool a învins Napoli cu 3:1 (0 :1) (Gerrard ’76, 88, ’89 / Lavezzi ’28).

Clasament:
1. FC Liverpool 8 p
2. Steaua 5 p
3. SSC Napoli 3 p
4. FC Utrecht 3 p

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.