Fenestela - victorie la Galaţi, Steaua Rangers - în duelul cu Progym. Etapă fără surprize

Hockey - Campionatul naţional / Data: 04 Noi. 2010

Dunărea GalaÅ£i nu a reuÅŸit să repete prestaÅ£ia fantastică din victoria cu campioana Sport Club Miercurea Ciuc ÅŸi a trebuit să se recunoască învinsă clar, scor 4:12 (2:4, 0:6, 2:2), de către Fenestela 68 BraÅŸov.  Gălăţenii au deschis scorul în chiar primul minut de joc, prin Stanislas Gavac, iar suporterii  dunăreni sperau la un nou miracol.

Până la pauză, braÅŸovenii au înscris însă de 4 ori consecutiv, acelaÅŸi Gavac de la gazde replicând ÅŸi închizând tabela în ultimul minut. Cea de-a doua repriză a fost un dezastru pentru cei de la Dunărea, care au încasat nu mai puÅ£in de 6 goluri, nereuÅŸind să înscrie nici măcar o dată. La 2:10, braÅŸovenii au abordat mult mai relaxaÅ£i a treia repriză, care s-a încheiat la egalitate, 2:2.

Cu această victorie, Fenestela 68 BraÅŸov îÅŸi consolidează prima poziÅ£ie, acumulând 22 de puncte, iar Dunărea rămâne în continuare pe locul 4, cu 13 puncte.

După o primă repriză încheiată surprinzător la egalitate, 0:0, Steaua Rangers s-a dezlănÅ£uit ÅŸi a înscris de 6 ori consecutiv în poarta Szabolcs Molnar, nefericitul portar al celor de la Progym Gheorgheni. A fost o repriză secundă în oglindă cu cea reuÅŸită de Fenestela la GalaÅ£i, ambele încheindu-se cu scorul de 6:0 ÅŸi, evident, decizând soarta meciului. În ultima treime, hocheiÅŸtii militari au redus turaÅ£ia motoarelor, Progym consolându-se cu o victorie de repriză (3:2), oricum o pasăre foarte rară în meciurile harghitenilor cu Steaua. Rezultatul final a fost 3:8 ÅŸi Steaua urcă pe locul doi, cu 19 puncte, depăşind campioana Sport Club Miercurea Ciuc care rămâne la borna 18, însă echipa bucureÅŸteană are două meciuri în plus disputate.

Rezultate şi clasament Campionatul naţional de hochei pe gheaţă

04.11.2010

• Dunărea GalaÅ£i – Fenestela 68 BraÅŸov 4:12 (2:4, 0:6, 2:2)

Stanislas Gavac  ’1, 20, Boris Ruzicka ’50, Mircea Necula ‘50 / Vitalij Kiricenko ‘6, Levente Lorincz ‘7, Zsombor Antal ‘8, Szabolcs Szocs ’19, 32,  Jozsef Adorjan ’27, Zsolt Balint ’28, 44, Attila Laczko ’30, Lajos Nyerges ’40, Richard Filip ’40, 53

• Progym Gheorgheni – Steaua Rangers 3:8 (0:0, 0:6, 3:2)

Sara Tibor ’46, Molnar Zsolt  ’53,  Basilidesz Laszlo ’55 / Claudiu Mihăilescu ’2, Răzvan LupaÅŸcu ’9, 12, 38 Ievgen Emelianenko ’10, 52, Bogdan Åžtefan ’15, Dennis Zabludovski ’48

Dunărea Galaţi şi Sport Club Miercurea Ciuc - învingătoarele rundei

Dunărea GalaÅ£i a obÅ£inut o victorie scontată, 14:5 (6:0, 3:3, 5:2) pe teren propriu contra lanternei roÅŸii Sportul StudenÅ£esc BucureÅŸti, ÅŸi a încheiat sezonul regulat pe locul al patrulea, cu 16 puncte. Este unul dintre cele mai reuÅŸite sezoane ale gălăţenilor din ultimii ani, încununat ÅŸi cu o victorie împotriva campioanei

Hockey / Campionatul naţional / 04 Noi. 2010

Dunărea GalaÅ£i nu a reuÅŸit să repete prestaÅ£ia fantastică din victoria cu campioana Sport Club Miercurea Ciuc ÅŸi a trebuit să se recunoască învinsă clar, scor 4:12 (2:4, 0:6, 2:2), de către Fenestela 68 BraÅŸov. Gălăţenii au deschis scorul în chiar primul minut de joc, prin Stanislas Gavac, iar suporterii dunăreni sperau la un nou miracol.

Pag. 1 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.