FC Utrecht - Steaua Bucureşti 1:1. Calificarea încă se joacă

Fotbal - Cupe Europene / Data: 21 Oct. 2010

Utrecht nu primise niciodată gol în meciurile cu echipe româneÅŸti (este adevărat, jucase doar o dublă cu FC ArgeÅŸ la începutul anilor ‘80). De asemenea, nu primise gol în meciurile precedente din grupă, cu Napoli ÅŸi FC Liverpool.

De cealaltă parte, Steaua avea un palmares nefavorabil , din 8 partide contra formaÅ£iilor olandeze pierzând 4 ÅŸi câÅŸtigând doar 2 (celelalte 2 fiind remize), golaveraj 6:15. Spre deosebire de FC Utrecht, înscrisese 4 goluri în grupă, unul în poarta lui Liverpool ÅŸi restul echipei italiene. Despre instabilitatea pe banca tehnică a Stelei, nici nu mai vorbim.

Sub aceste auspicii începea meciul de la Utrecht, în care book-makerii ÅŸi o parte a presei îi acordau Stelei o cotă surprinzător de ridicată.

Gazdele au început mai bine, ocaziile uriaÅŸe ale lui Mulenga ( minutul 13) ÅŸi Cornelisse (bară, minutul 26) dându-i fiori lui LăcătuÅŸ. Steaua a replicat prin Latovlevici, care a prins un ÅŸut foarte bun, în condiÅ£iile în care Bogdan Stancu ÅŸi Cristian Tănase au avut o replică palidă. RoÅŸ-albaÅŸtrii termină repriza în forţă, însă fără efect pe tabela de marcaj.

La reluare, Steaua este băgată în corzi,Utrecht are un gol anulat, iar în minutul 60 inevitabilul se produce (autorul golului – Duplan, după o gafă a lui Ricardo). LăcătuÅŸ mută cu RăduÅ£ în locul lui Anghelov, iar în minutul 76 Steaua reuÅŸeÅŸte egalarea: autogol Schut, presat de GardoÅŸ, după o centrare a lui Tănase.

La acest scor, este aruncat în luptă ÅŸi Szekely, în locul unui Surdu dezamăgitor, însă rezultatul final rămâne 1:1 ÅŸi, bun sau rău, depinde de unghiul din care priveÅŸti, un punct se adaugă zestrei subÅ£iri a României.

AÅŸ înclina să spun că este totuÅŸi un rezultat bun, chiar dacă FC Utrecht nu este un adversar redutabil. Dacă luăm în calcul remiza dintre Napoli ÅŸi Liverpool, subÅ£irimea lotului Stelei, instabilitatea de pe banca tehnică ÅŸi atmosfera din jurul acestei echipe, faptul că încă păstrează ÅŸanse la calificare ÅŸi reuÅŸeÅŸte să mai aducă ÅŸi câte un punct coeficientului de Å£ară reprezintă totuÅŸi merite incontestabile. Ale echipei, dar mai ales lui LăcătuÅŸ.

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.