Barcelona şi Manchester Utd. - victorii previzibile, seară fără surprize în Liga Campionilor

Fotbal - Cupe Europene / Data: 21 Oct. 2010

Miercuri, 20.10.2010, s-au disputat ultimele meciuri din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. A fost o seară liniÅŸtită pentru pariori, neînregistrându-se nici o surpriză.

În grupa A, Inter Milano s-a impus acasă cu 4:3 în faÅ£a lui Tottenham, după ce a avut 4:0 la pauză ÅŸi un om în plus, în urma eliminării portarului londonezilor în minutul 7. Englezii au reuÅŸit să mai limiteze din proporÅ£iile scorului în prelungiri, când Bale a marcat de două ori pentru un hattrick rarisim pe Giuseppe Meazza. Cu această victorie, Inter ia o opÅ£iune foarte serioasă pentru calificare, în timp ce Tottenham mai are nevoie de cel puÅ£in 3 puncte pentru a continua în cupele europene.

În cel de-al doilea meci al grupei, Twente ÅŸi Werder Bremen au remizat, 1:1, într-un nou episod al vechii dispute germano-olandeze. Ambele echipe rămân fără victorie, cu doar 2 puncte, ÅŸi doar printr-un miracol ar mai putea câÅŸtiga grupa. Locul secund însă se joacă, ambele fiind la doar două lungimi în spatele lui Tottenham.

Cu 3 victorii din tot atâtea posibile, Lyon este ca ÅŸi calificată în faza următoare a Ligii. Benfica, după 0:2 în FranÅ£a, pierde un tempo foarte important, fiind depăşită de rivala directă pentru locul al doilea, Schalke 04, care a depăşit fără probleme Hapoel tel Aviv cu 3:1. Meciul dintre Benfica ÅŸi Schalke va decide care este echipa care va continua în Ligă ÅŸi care în Europa League, Hapoel ieÅŸind, deocamdată, din orice ecuaÅ£ie a calificării.

În grupa C, Glasgow Rangers, victima Unirii Urziceni din sezonul trecut, rămâne neînvinsă într-o grupă cu Manchester United ÅŸi Valencia ÅŸi ocupă o poziÅ£ie calificantă în optimile Ligii. Egalul de la Glasgow (1:1) din această etapă amână posibilul deznodământ al grupei pentru etapa viitoare, când cele două echipe se vor înfrunta din nou, pe tărâm spaniol. Manchester United ÅŸi-a acontat, în mare măsură, unul dintre biletele pentru optimi, după victoria contra codaÅŸei grupei, surprinzătoarea campioană a Turciei, Bursaspor. „Crocodilii”, care au fost antrenaÅ£i în trecut ÅŸi de fostul mare jucător român Gheorghe Hagi, nu au câÅŸtigat niciun punct după primele 3 partide ÅŸi par condamnaÅ£i la ultima poziÅ£ie.

Barcelona a trecut cu 2:0 de echipa daneză FC Copenhaga (dublă Lionel Messi) ÅŸi, cu 7 puncte în cont ÅŸi ajutată ÅŸi de remiza dintre Panathinaikos ÅŸi Rubin Kazan, ÅŸi-a asigurat în mare măsură unul dintre primele două locuri. O victorie în etapa viitoare la Copenhaga le-ar consolida elevilor lui Guardiola prima poziÅ£ie a grupei, în timp ce o eventuală victorie a danezilor le-ar asigura acestora o calificare istorică în optimi. La Atena, PAO ÅŸi Rubin Kazan au terminat remiză, 0:0, un rezultat care nu le ajută deloc, însă care este de aur pentru primele două clasate. Rezultatul din meciul revanşă, din Rusia, va decide în mare măsură care echipă iese din cursă definitiv.

GRUPA A

Inter Milano - Tottenham 4-3 (Zanetti 2, Eto'o 11, 35, Stankovic 14 / Bale 52, 90, 90+1)
Twente - Werder 1-1 (Janssen 75 / Arnautović 80)

Clasament

1. Inter    3    2    1    0    10-5    7
2. Tottenham    3    1    1    1    9-7    4
3. Twente    3    0    2    1    4-7    2
4. Werder    3    0    2    1    3-7    2

GRUPA B

Schalke 04 - Hapoel Tel-Aviv 3-1 (Raul 3, 58, Jurado 68 / Shechter 90)
Lyon - Benfica Lisabona 2-0 (Briand 21, Lisandro 51)

Clasament

1. Lyon    3    3    0    0    6-1    9
2. Schalke    3    2    0    1    5-2    6
3. Benfica    3    1    0    2    2-4    3
4. Hapoel    3    0    0    3    2-8    0

Grupa C

Glasgow Rangers - Valencia1-1 (Edu 34 / Edu 46 autogol)
Manchester United - Bursaspor 1-0 (Nani 7)

Clasament

1. Manchester Utd   3    2    1    0    2-0    7
2. Rangers    3    1    2    0    2-1    5
3. Valencia    3    1    1    1    5-2    4
4. Bursaspor    3    0    0    3    0-6    0

Grupa D

FC Barcelona - FC Copenhaga 2-0 (Messi 19, 90)

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.