Bayern Munchen - CFR Cluj-Napoca 3:2. Puncte irosite copilăreşte

Fotbal - Cupe Europene / Data: 20 Oct. 2010

CFR Cluj-Napoca a ratat o ocazie uriaşă de a se impune în faÅ£a lui Bayern Munchen, chiar pe Allianz Arena, pierzând cu 2:3 (1:2) partida contând pentru cea de-a treia etapă a grupelor Ligii Campionilor.

Echipa antrenată de Sorin CîrÅ£u a reuÅŸit contraperformanÅ£a de a înscrie două goluri în propria-i poartă, Cadu ÅŸi Panin anulând în doar câteva minute (32 ÅŸi 38) speranÅ£ele născute de golul aceluiaÅŸi ghinionist Cadu (minutul 28). Bayern a dominat, dar nu a strălucit, nereuÅŸind să îÅŸi facă jocul obiÅŸnuit pe superba arenă Allianz, iar Traore, “perla” de la poalele Feleacului, autorul unei bare, a demonstrat încă o dată că nu are norocul, dar nici maturitatea necesare unui mare fotbalist la început de drum, ÅŸi sub aceste coordonate cele două echipe au intrat la cabine.

La reluare, bavarezii au dorit să închidă jocul, iar Cadu a reuÅŸit să îÅŸi facă o seară de coÅŸmar, având o nouă contribuÅ£ie decisivă la un gol în poarta lui Stăncioiu (Gomez, minutul 77). Golul lui Culio, reluare din careu, în minutul 86, a făcut puÅ£ină dreptate echipei clujene, însă cele trei puncte rămân în Germania, iar regretele pleacă în România.

Ce s-a întâmplat în această seară reprezintă o nouă confirmare a faptului că norocul Å£ine, în general, cu cei puternici, iar de autogoluri beneficiază mai ales echipele mari. AÅŸadar, o palmă morală primită de Sorin CârÅ£u exact când i se clatină scaunul mai tare, după ce antrenorul echipei clujene a ridiculizat performanÅ£ele Unirii Urziceni în competiÅ£ia supremă, pe motiv că a beneficiat de autogoluri.

În celălalt meci al grupei, FC Basel a reuÅŸit surpriza ÅŸi a învins AS Roma, chiar pe Olimpico, cu 3:1. Acest rezultat lămureÅŸte în mare măsură problema primului loc al grupei, Bayern fiind ca ÅŸi câÅŸtigătoare, însă lasă deschisă lupta pentru locul al doilea, toate celelalte 3 echipe având ÅŸanse reale să acceadă în optimile Ligii. DiferenÅ£a va fi probabil făcută de punctele pe care cele 3 vor reuÅŸi să le ia bavarezilor.

Bayern Munchen – CFR Cluj-Napoca 3:2 (2:1)

Au marcat:Cadu ’32 – autogol, Panin ’38 – autogol, Gomez ‘77 / Cadu ’28, Culio ‘86
CartonaÅŸe galbene:Schweinsteiger ’71, Pranjic ‘84 / E.Dica ’19, Panin ‘25

Bayern Munchen: Butt - Lahm, Tymoshchuk, Badstuber, Pranjici - Ottl, Schweinsteiger (’78 Braafheid) - Hamit Altintop, Muller, Kroos – Gomez.
Antrenor: Louis van Gaal.

CFR Cluj: Stăncioiu - Panin, Piccolo, Cadu, Rada - Culio, Dică, Kivuvu, Rafael Bastos (’56 Hora) - Traore ('71 Bjelanovic), De Zerbi.
Antrenor: Sorin CîrÅ£u.

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.