Rezultatele primei faze: U Cluj, VCM Piatra Neamţ şi Explorări Baia Mare - calificate în sferturi, Steaua eliminată

Volei masculin - Cupa României / Data: 15 Oct. 2010

Vineri, 15.10.2010, au fost programate meciurile din prima fază a Cupei României la volei masculin, la care au participat echipele din Divizia A1, cu excepţia primelor patru clasate.

Gazdele de la Explorări Baia Mare au câştigat categoric partida cu nou promovata CSMU LPS Suceava, scor 3:0 (25 :18, 25 :12, 25 :17), acelaşi scor înregistrându-se şi în partida VCM LPS Piatra Neamţ – Torpi Târgu Mureş (25:21, 25:23, 25:19), nemţenii calificându-se în sferturi.

Universitatea Cluj-Napoca a reuşit să treacă de SCM U Craiova în patru seturi, revenind după ce a fost condusă cu 1:0 (18:25, 25:11, 25:18, 25:22).

În ultimul meci al zilei, în derby-ul bucureştean, CSM Bucureşti a furnizat surpriza, eliminând Steaua cu 3:1(22:25, 25:18, 25:21, 25:15).

În sferturile de finală celor 4 învingătoare li se vor adăuga Remat Zalău, Tomis Constanţa, Dinamo Bucureşti şi Unirea Dej, calificate direct în această fază a competiţiei.

Volei masculin / Cupa României / 18 Oct. 2010

Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la volei masculin

Dinamo Bucureşti este noua deţinătoare a Cupei României, după ce a învins astăzi în finala turneului de la Baia Mare formaţia Tomis Constanţa cu scorul de 3:0 (25:14, 25:22, 25:17).

Volei masculin / Cupa României / 17 Oct. 2010

Dinamo Bucureşti şi Tomis Constanţa în finala Cupei României

CVM Tomis, deţinătoarea ultimelor 6 Cupe ale Romniei

Dinamo Bucureşti şi Tomis Constanţa s-au calificat astăzi pentru finala Cupei României la volei, care va avea loc mâine la Baia Mare. Dinamo a reuşit o victorie mai puţin scontată împotriva campioanei en titre şi reprezentantei noastre în Liga campionilor, Remat Zalău, scor 3:1, în timp ce formaţia de la Marea Neagră a reuşit să revină după ce a fost condusă cu 2:0 la seturi.

Pag. 1 din 2 | 2 art./pag. | Total 4 art.