Sport Club - victorie după lovituri de departajare, Steaua - înfrângere dramatică cu Vasas HC

Hockey - MOL Liga / Data: 08 Oct. 2010

Sport Club Miercurea Ciuc a reuÅŸit să îÅŸi învingă principala urmăritoare, Dab.Docler, cu 3:2 (2:0, 0:1, 0:1, 0:0, 1:0), după executarea loviturilor de departajare, ÅŸi să îÅŸi ia astfel revanÅŸa pentru înfrângerea de acum două săptămâni, din Ungaria (1:3). Sport Club Miercurea Ciuc acumulează 30 de puncte ÅŸi se menÅ£ine la 6 puncte de Dab.Docler, care are însă un meci mai puÅ£in disputat. Pentru campionii României au înscris Hruby Jozef (minutul 8), Molnár Zsolt (minutul 18) ÅŸi Lubomir Hurtaj – golul victoriei, pentru formaÅ£ia maghiară marcând Magosi Bálint, în minutele 38 ÅŸi 50.

Steaua Rangers a pierdut din nou contra celor de la Vasas HC, câÅŸtigătoarea en titre a Ligii MOL, ÅŸi rămâne pe penultimul loc al clasamentului. Scorul final a fost 4:5 după lovituri de departajare (1:1, 1:3, 2:0, 0:0, 0:1) , autorii golurilor steliste fiind Răzvan LupaÅŸcu (minutele 9 ÅŸi 26), Denis Zabludovsky, minutul 45 ÅŸi Andrei Butochnov, în ultimul minut. Pentru Vasas au marcat Patrik Popovics (în primul minut), Szappanos Dávid (minutul 23) , Sabol Lubomir (minutul 31), Gröschl Tamás (minutul 35) ÅŸi Berta Ákos, golul victoriei. Să remarcăm totuÅŸi că Steaua a reuÅŸit să salveze un punct, cu care se menÅ£ine la trei lungimi de locul al ÅŸaptelea, Sapa Fehérvár Alba Volan. Vasas HC cade pe locul al patrulea, cu 24 de puncte, fiind egalată la puncte de Miskolci JJSE, care are însă un golaveraj mai bun.

SCM Fenestela BraÅŸov a fost învinsă în deplasare cu 3:5 (1:1, 1:2, 1:2) de Miskolci JJSE ÅŸi s-a îndepărtat aproape iremediabil de plutonul primelor clasate. Pentru braÅŸoveni a înscris SzÅ‘cs Szabolcs, în minutele 10 ÅŸi 38, ÅŸi Antal Zsombor, în minutul 47, iar pentru Miskolci JJSE au punctat Martin Saluga (minutul 17), Rafaj Attila (minutul 28), Matt Waddell (minutul 31), Szilágyi Levente (minutul 45) ÅŸi Vladimir Dubek, în ultima fază a partidei. BraÅŸovenii rămân în continuare pe locul 6, cu 15 puncte, ratând ÅŸansa de a îi depăşi pe cei de la Ferencvaros, care nu au fost programÅ£i în această rundă.

În înfruntarea ultimelor clasate, Újpesti TE a fost învinsă acasă de Sapa Fehérvár Alba Volan ÅŸi are ÅŸanse minime de a părăsi ultima poziÅ£ie a clasamentului până la sfârÅŸitul competiÅ£iei, având doar 3 puncte în 11 partide ÅŸi un golaveraj foarte slab, 24:96. Alba Volan acumulează trei puncte foarte preÅ£ioase în economia clasamentului, având o zestre de 13 puncte cu care poate spera, în cel mai favorabil scenariu posibil, la locul al cincilea al clasamentului final al sezonului regulat. Pentru statistică, să spunem că rezultatul final a fost 4:5 (2:1, 1:0, 1:4), după ce Újpesti TE a condus cu 4:1 până în minutul 48!

Liga MOL Rezultate complete ÅŸi clasament

08.10.2010

• Sport Club Miercurea Ciuc – Dab.Docler 3:2 (2:0, 0:1, 0:1, 0:0, 1:0)
  • Steaua Rangers – Vasas HC 4:5 (1:1, 1:3, 2:0, 0:0, 0:1)
  • Miskolci JJSE – SCM Fenestela 68 BraÅŸov 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
  • Újpesti TE - Sapa Fehérvár AV19 4:5 (2:1, 1:0, 1:4)