Steaua - victorie dramatică împotriva Braşovului, Sport Club se impune în Ungaria. Vezi toate rezultatele etapei

Hockey - MOL Liga / Data: 04 Oct. 2010

Steaua Rangers a învins dramatic, cu 3:2, după lovituri de departajare, SCM 68 Fenestela BraÅŸov, într-unul din cele mai interesante meciuri ale etapei. Întâlnirea  a contat atât pentru Liga MOL, cât ÅŸi pentru campionatul intern. BraÅŸovenii au câÅŸtigat primele două reprize cu acelaÅŸi scor, 1:0, iar la jumătatea celei de-a treia reprize victoria se contura din ce în ce mai clar, Steaua nereuÅŸind să perforeze nici măcar o dată poarta apărată de Patric Polk. Însă, la fel ca în partidele cu Dab.Docler ÅŸi Ferencvaros, finiÅŸul bucureÅŸtenilor a fost extraordinar, Ioan Timaru reuÅŸind să egaleze cu doar 8 secunde înaintea expirării timpului regulamentar, după ce în prealabil Mihai Georgescu, în minutul 51, reaprinsese speranÅ£ele steliÅŸtilor. Cum în prelungiri nu s-a întâmplat nimic notabil, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, la care zeiÅ£a Fortuna le-a zâmbit hocheiÅŸtilor militari. În clasament, Steaua acumulează două puncte foarte importante, însă rămâne pe penultimul loc al clasamentului, în special din cauza înfrângerii cu lanterna roÅŸie, Újpesti TE (1:5) ÅŸi a meciului pierdut la masa verde cu Ferencvaros, iar braÅŸovenii coboară o poziÅ£ie, până pe locul al ÅŸaselea, fiind depăşiÅ£i de aceeaÅŸi echipă - Ferencvaros.

În derby-ul etapei, Sport Club Miercurea Ciuc a învins în deplasare, după prelungiri, cu 2:1,  deÅ£inătoarea trofeului, formaÅ£ia maghiară Vasas HC. Cele trei reprize regulamentare s-au încheiat la egalitate (0:0, 1:1, 0:0), golul victoriei fiind marcat de Novak în minutul 63. Ciucanii rămân lideri, cu 25 de puncte, cu 2 mai mult decât Dab.Docler, învinsă de Miskolci JJSE cu 6:3, iar Vasas se menÅ£ine pe ultima treaptă  a podiumului, la ÅŸase lungimi de primul loc. În ultima partidă Ferencvaros a învins Sapa Fehérvár Alba Volan cu 6:4 (1:1, 3:2, 2:1), rezultat în urma căruia câÅŸtigă un loc în clasament, urcând până pe poziÅ£ia a cincea.

Rezultate complete 03.10.2010

• Steaua Rangers – SCM Fenestela BraÅŸov 3:2 (0:1, 0:1, 2:0, 0:0, 1:0)
  • Vasas HC - Sport Club Miercurea Ciuc 1:2 (0:0, 1:1, 0:0, 0:1)
  • Miskolci JJSE – Dab.Docler 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
  • Ferencvaros TC - Sapa Fehérvár Alba Volan cu 6:4 (1:1, 3:2, 2:1)