FC Liverpool – Steaua Bucureşti 4-1

Fotbal - Cupe Europene / Data: 17 Sep. 2010

Steaua a avut un debut nefericit în grupele Europa League, fiind învinsă cu 4-1 în deplasare de FC Liverpool, una dintre favoritele la câÅŸtigarea competiÅ£iei. Chiar dacă Liverpool a evoluat cu o formulă de echipă mult schimbată faţă de cea folosită în ultima etapă de campionat, piesele grele fiind odihnite, Steaua a suferit una dintre cele mai ruÅŸinoase înfrângeri ale unei echipe româneÅŸti pe Anfield Road. De-a lungul timpului,  Petrolul PloieÅŸti, Dinamo, Rapid ÅŸi Unirea Urziceni au obÅ£inut rezultate mult mai strânse, Rapidul obÅ£inând chiar o remiză (0-0), iar sezonul trecut Unirea Urziceni pierzând doar cu 1-0, într-un meci în care Liverpool a jucat cu prima echipa. Privind lucrurile din alt unghi de vedere, putem spune că Steaua este prima echipă românească care a înscris pe terenul lui Liverpool, autorul acestei performanÅ£e fiind Cristian Tănase.

Revenind la meciul propriu-zis, Steaua a părut a fi marcată de atmosferă ÅŸi de numele adversarului, primind unul dintre cele mai rapide goluri din istoria cupelor europene, în urma unei pase greÅŸite a lui Abrudan către propriul portar. Joe Cole, pe care steliÅŸtii ÅŸi-l amintesc din dubla cu West Ham United de acum 10 ani, a profitat de acest cadou nesperat ÅŸi meciul a început practic de la 1-0 pentru englezi. Până la pauză, Steaua a echilibrat jocul ÅŸi a reuÅŸit să egaleze, printr-un gol frumos reuÅŸit pe axa Bogdan Stancu – Tănase, readucându-ne speranÅ£a unui rezultat onorabil.

După pauză, Liverpool ÅŸi-a impus jocul, reuÅŸind să câÅŸtige la un scor care ne scuteÅŸte de orice alte comentarii, chiar dacă penalty-ul din care s-a marcat golul de 2-1 poate fi contestat. N’Gog, care a înscris în ambele meciuri cu Unirea Urziceni, a demonstrat încă o dată că se simte excelent când evoluează împotriva echipelor româneÅŸti, perforând de două ori poarta lui TătăruÅŸanu, cel de-al patrulea gol aparÅ£inându-i lui Lucas. În ciuda declaraÅ£iilor belicoase ale lui Ilie Dumitrescu, privind “subordonarea” adversarului, Steaua se întoarce acasă cu o evoluÅ£ie care a lăsat de dorit ÅŸi cu un scor ruÅŸinos, deja intrat în istoria întâlnirilor dintre Liverpool ÅŸi echipele româneÅŸti.

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.