Play-off Europa League – Doar Steaua merge mai departe

Fotbal - Cupe Europene / Data: 27 Aug. 2010

Steaua rămâne singura echipă românească în Europa League, după ce a eliminat după lovituri de departajare formaÅ£ia elveÅ£iană Grasshoppers  Zurich. După un meci bun la BucureÅŸti, câÅŸtigat cu 1-0, Steaua a evoluat foarte slab în meciul retur, pierzând cu acelaÅŸi scor ÅŸi trimiÅ£ând meciul în prelungiri , fiind salvată doar de imprecizia elveÅ£ienilor ÅŸi de portarul TătăruÅŸanu. Cum în prelungiri nu s-a mai înscris, s-a ajuns la loteria penalty-urilor, la care Steaua a dovedit o mai mare concentrare si maturitate.

Pentru a reflecta însă adevarul din teren, să spunem că TătăruÅŸanu a fost indiscutabil cel mai bun jucător al partidei. În ciuda modului în care a fost obÅ£inută, această calificare este totuÅŸi de apreciat, cu atât mai mult cu  cât celelalte echipe româneÅŸti au capotat in corpore, iar speranÅ£ele FRF ÅŸi ale celorlaltor echipe din Liga I de a prinde ÅŸi anul viitor un loc direct în grupele Ligii Campionilor se leagă încă o dată (pentru a câta oară?), în principal, de punctele pe care le va aduce Steaua României, deoarece e greu de crezut că CFR Cluj va putea emite pretenÅ£ii în faÅ£a unor echipe ca Bayern Munchen ÅŸi AS Roma.

FC Vaslui a pierdut previzibil în FranÅ£a, 0 – 2 cu Lille OSC, după egalul alb din România. Dacă echipa lui Adrian Porumboiu poate invoca circumstanÅ£e atenuante, cum ar fi arbitrajul ruÅŸinos, care i-a favorizat clar pe francezi, ar trebui să remarcăm însă ÅŸi faptul că nu a demonstrat că are forÅ£a de a obÅ£ine calificarea.

Unirea Urziceni a început surprinzător partida cu Hajduk Split, cu un gol ÅŸi o bară în primele minute, ÅŸi părea că poate reuÅŸi minunea de a întoarce rezultatul de la Split (1-4). Din păcate, ghinionul din prima repriză ÅŸi gestionarea necorespunzătoare a avantajului de un om, timp de aproape 20 de minute, au făcut ca Unirea să se mulÅ£umească ÅŸi cu un egal, 1 – 1, mai ales după eliminarea lui Maftei ÅŸi ocaziile uriaÅŸe ratate de croaÅ£i pe finalul partidei. Åži aÅŸa Hajduk îÅŸi mai adaugă pe lista ,,victimelor” româneÅŸti ÅŸi pe vicecampioana României, Unirea Urziceni, după Universitatea Craiova, Steaua ÅŸi Dinamo (cu menÅ£iunea că pe Steaua a depăşit-o în grupele Champions League ÅŸi cu ajutorul unor rezultate indirecte).

În ceea ce o priveÅŸte, FC TimiÅŸoara nu ne-a creat niciun moment impresia că poate pune sub semnul întrebării soarta calificării în dubla cu Manchester City. A fost o eliminare fără istoric, care a demonstrat fără echivoc limitele formaÅ£iei din Banat.

Fotbal / Cupe Europene / 11 Mar. 2011

Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica...

Fotbal / Cupe Europene / 17 Dec. 2010

Optimile Liga Campionilor. Inter - Bayern şi Arsenal - Barcelona ţin capul de afiş

Mircea Lucescu a avut noroc, Åžahtior urmând să întâlnească în optimile Ligii Campionilor AS Roma. Turul va avea loc la Roma, meciul decisiv fiind programat la DoneÅ£k. Capul de afiÅŸ al optimilor este Inter Milano - Bayern Munchen, reeditarea finalei din 2010.

Pag. 1 din 22 | 2 art./pag. | Total 44 art.