Croaţia 2010 România – Spania 11-10. Victorie mare pentru polo-ul românesc

Polo - Campionatul European / Data: 30 Aug. 2010

NaÅ£ionala de polo a României a obÅ£inut astăzi o victorie foarte importantă în economia grupei A, 11 – 10 (2-1, 3-2, 3-5, 3-2)  contra vicecampioanei mondiale Spania. Este a doua victorie consecutivă a tricolorilor la Campionatul European din CroaÅ£ia, după cea cu Turcia, scor 12-6.

După adjudecarea primelor două reprize (scor 2-1 ÅŸi 3-2), tricolorii au scăzut ritmul ÅŸi au fost egalaÅ£i la 8 după o repriză a treia cu foarte multe goluri (3-5). Nici un egal  nu ar fi fost rău pentru băieÅ£ii noÅŸtri, însă le-ar fi îngreunat foarte mult misiunea în perspectiva meciului cu Italia, decisiv pentru ocuparea locului 3  ÅŸi calificarea în fazele superioare ale competiÅ£iei, mai ales că italienii îi învinseseră pe iberici în prima zi a campionatului, scor 7-6.

În ultima repriză, poloiÅŸtii conduÅŸi de antrenorul Istvan Kovacs au reuÅŸit să facă dreptate, impunându-se cu 3-2 ÅŸi adjudecându-ÅŸi toate punctele, scor final 11-10, păstrând intacte speranÅ£ele pentru o calificare miraculoasă în semifinale. Următoarea partidă a României va avea loc miercuri, de la orele 19.00, cu CroaÅ£ia, ÅŸi va fi transmisă în direct de postul public  TVR 1.

În asemenea momente de bucurie poate nu este cazul să înoÅ£i împotriva curentului, însă sper ca la finalul competiÅ£iei, indiferent de rezultat, să aibă loc o dezbatere publică, în care să fie implicate presa, cluburile, FederaÅ£ia Română de Polo, reprezentanÅ£ii ministerului de resort, ai autorităţilor locale ÅŸi, în mod special, potenÅ£ialii sponsori, pentru a se reuÅŸi găsirea unor soluÅ£ii pentru scoaterea acestui sport din starea dezastruoasă în care se află.

SituaÅ£ia bazinelor ÅŸi a marilor cluburi cu secÅ£ii de polo din BucureÅŸti (Steaua, Rapid, Sportul StudenÅ£esc, Dinamo), sărăcia în care se zbat sportivii, antrenorii ÅŸi bazele sportive trebuie să îÅŸi găsească un loc de primă mărime pe agenda celor enumeraÅ£i mai sus ÅŸi ar trebui, totodată, să constituie un subiect de reflecÅ£ie privind implicarea statului în polo la cel mai înalt nivel ÅŸi eficienÅ£a acestei implicări, în anul 2010. Mă refer, desigur, la situaÅ£ia mizeră a cluburilor patronate de Ministerul Apărării (Steaua), Ministerul AdministraÅ£iei ÅŸi Internelor (Dinamo) ÅŸi Ministerul Transporturilor (Rapid), ministere care sunt exponente ale statului român.

Polo / Campionatul European / 12 Sep. 2010

Croaţia, noua campioană a Europei

CroaÅ£ia a câÅŸtigat Campionatul European de polo pe apă, organizat pe teren propriu, învingând în finala competiÅ£iei reprezentativa Italiei, scor 7-3. În finala mică,

Polo / Campionatul European / 11 Sep. 2010

Rusia – campioană europeană în competiţia feminină

Campionatul European de polo pe apă din CroaÅ£ia ÅŸi-a stabilit laureatele, în competiÅ£ia feminină. În finala turneului, ieri, 10 septembrie,  Rusia a învins clar Grecia cu 11-6, iar în lupta pentru medaliile de bronz Olanda a depăşit Italia cu 14-12.  Clasamentul final este următorul:

Pag. 1 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.