România – Croaţia 7-13. Ghinion teribil în momentele cheie

Polo - Campionatul European / Data: 01 Sep. 2010

România a pierdut cel de-al treilea meci disputat la Campionatul European de Polo pe apă cu scorul de  7-13  (4-3, 1-3, 1-4, 1-3 ), în faÅ£a uneia dintre marile favorite la câÅŸtigarea trofeului, formaÅ£ia ţării – gazdă, CroaÅ£ia. În palmaresul croaÅ£ilor se înscriu performanÅ£e impresionante, printre care un titlu mondial, în 2007, un argint olimpic la Atlanta, precum ÅŸi două finale, ambele pierdute, la Europenele din 1999 ÅŸi 2003. Un alt argument pentru forÅ£a polo-ului croat îl reprezintă cele 13 trofee cucerite în cea mai importantă competiÅ£ie intercluburi din Europa de către 4 echipe (Mladost Zagreb – 7 trofee, recordul competiÅ£iei, Jug Dubrovnik – 3, Jadran Split – 2 ÅŸi Splitska Banska Split – 1). Acestora li se adaugă o salbă de medalii de aur în competiÅ£iile naÅ£ionalelor de juniori ÅŸi de tineret, dublate de o infrastructură extraordinară.

Odată făcute aceste precizări, să spunem că, după un început de meci foarte bun, în care au condus cu 3-1 ÅŸi 4-2, tricolorii, ”ajutaÅ£i ” ÅŸi de ghinion, au început să piardă teren, astfel încât la finalul celui de-al doilea sfert croaÅ£ii au reuÅŸit să întoarcă rezultatul, scor 6-5.  Sfertul al treilea a constituit cheia meciului, pe fondul unor mari ratări ale tricolorilor croaÅ£ii desprinzându-se decisiv (10-6). Mingea a refuzat să intre în poartă în câteva situaÅ£ii clare, ceea ce ÅŸi-a pus amprenta asupra psihicului elevilor lui Kovacs Istvan. Ultima repriză nu a mai putut schimba nimic, România cedând partida fără drept de apel (7-13).

Ghinionul băieÅ£ilor noÅŸtri în momentele cele mai importante ale meciului i-a privat de un rezultat foarte bun (cel puÅ£in un egal), care ar fi însemnat enorm în economia luptei pentru calificare. Chiar ÅŸi aÅŸa, băieÅ£ii noÅŸtri păstrează ÅŸanse reale pentru calificarea în semifinale, având nevoie de o victorie în ultimele două meciuri, cu Italia, liderul grupei cu maxim de puncte, sau cu Muntenegru, campioana europeană en-titre. România poate prinde locul 3 chiar ÅŸi doar cu un egal, cu Muntenegru, dacă este ajutată de jocul rezultatelor (în cazul unei înfrângeri a muntenegrenilor cu Spania).

Polo / Campionatul European / 12 Sep. 2010

Croaţia, noua campioană a Europei

CroaÅ£ia a câÅŸtigat Campionatul European de polo pe apă, organizat pe teren propriu, învingând în finala competiÅ£iei reprezentativa Italiei, scor 7-3. În finala mică,

Polo / Campionatul European / 11 Sep. 2010

Rusia – campioană europeană în competiţia feminină

Campionatul European de polo pe apă din CroaÅ£ia ÅŸi-a stabilit laureatele, în competiÅ£ia feminină. În finala turneului, ieri, 10 septembrie,  Rusia a învins clar Grecia cu 11-6, iar în lupta pentru medaliile de bronz Olanda a depăşit Italia cu 14-12.  Clasamentul final este următorul:

Pag. 1 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.