România – Turcia 15-8. Din nou cu Spania, pentru locul 7. Croaţia – Italia, marea finală

Polo - Campionatul European / Data: 09 Sep. 2010

Reprezentativa de polo pe apă a României a învins astăzi, 9 septembrie 2010, cu scorul de 15-8 (3-2, 6-0, 2-3, 4-3), echipa naÅ£ională a Turciei, în reeditarea meciului de deschidere al Campionatului European din CroaÅ£ia, meci câÅŸtigat atunci de tricolori cu scorul de 12-6. PoloiÅŸtii români s-au impus fără dubii, forÅ£ând doar în repriza a doua, câÅŸtigată la scor de tenis, 6-0, după care au redus turaÅ£ia motoarelor, permiÅ£ând ambiÅ£ioasei echipe turce câÅŸtigarea unui sfert (cel de-al treilea, cu 3-2).

În urma acestui rezultat, băieÅ£ii noÅŸtri vor întâlni vineri, 10 septembrie 2010, de la orele 13.00, în lupta pentru locul al ÅŸaptelea, fosta colegă de grupă, vicecampioana mondială Spania, care a învins astăzi naÅ£ionala Greciei cu 12-11 după prelungiri. Tricolorii au un moral bun înaintea disputei cu Spania, pe care au depăşit-o în grupe cu 11-10. Tot mâine vor avea loc ÅŸi meciurile Turcia – Grecia (pentru locurile 9-10), de la orele 11.00,  ÅŸi Muntenegru – Germania (pentru locurile 5-6), de la orele 15.00.

Tot astăzi, în meciul pentru locurile 11-12, reprezentativa Rusiei a învins Macedonia (FYROM) cu scorul de 5-4, evitând astfel ultima poziÅ£ie a clasamentului final ÅŸi luându-ÅŸi revanÅŸa pentru înfrângerea suferită în grupe.

În lupta pentru medalii, Å£ara gazdă, CroaÅ£ia, s-a impus în faÅ£a Serbiei cu 10-9, după un meci foarte echilibrat, fiind prima finalistă a Campionatului European. În cea de-a doua semifinală, Italia s-a impus în faÅ£a Ungariei cu 10-8, confirmând evoluÅ£ia excepÅ£ională de la acest Campionat European. AÅŸadar, marea finală va fi CroaÅ£ia – Italia, ambele foste colege ale României în grupa A, ceea ce denotă forÅ£a acestei grupe ÅŸi pune într-o lumină foarte favorabilă evoluÅ£ia României, privată doar de ghinion ÅŸi de arbitri (în meciul cu campioana europeană Muntenegru) de accederea în lupta pentru medalii. CroaÅ£ia pare a fi favorită la câÅŸtigarea titlului european, beneficiind de suportul fanilor ÅŸi de ascendentul victoriei din grupă. Pentru medalia de bronz vor lupta Ungaria ÅŸi Serbia.

Iată programul complet al zilei de 9 septembrie 2010

Rusia – Macedonia 5-4 (1-2, 2-0, 1-0, 1-2)

Spania – Grecia 10-10 (2-3, 3-1, 3-3, 2-3), 12-11 după prelungiri

România – Turcia 15-8 (3-2, 6-0, 2-3, 4-3)

Semifinala 1 Serbia – CroaÅ£ia 9-10 (1-2, 4-4, 2-2, 2-2)

Semifinala 2 Italia – Ungaria 10-8

Polo / Campionatul European / 12 Sep. 2010

Croaţia, noua campioană a Europei

CroaÅ£ia a câÅŸtigat Campionatul European de polo pe apă, organizat pe teren propriu, învingând în finala competiÅ£iei reprezentativa Italiei, scor 7-3. În finala mică,

Polo / Campionatul European / 11 Sep. 2010

Rusia – campioană europeană în competiţia feminină

Campionatul European de polo pe apă din CroaÅ£ia ÅŸi-a stabilit laureatele, în competiÅ£ia feminină. În finala turneului, ieri, 10 septembrie,  Rusia a învins clar Grecia cu 11-6, iar în lupta pentru medaliile de bronz Olanda a depăşit Italia cu 14-12.  Clasamentul final este următorul:

Pag. 1 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.