România – Spania 8-7. Locul 7 în final la Campionatul European de Polo pe apă

Polo - Campionatul European / Data: 10 Sep. 2010

În meciul decisiv pentru ocuparea locului 7 România a învins joi, 10 septembrie 2010,  vicecampioana mondială Spania cu 8-7 (0-0, 4-3, 4-0, 0-4), într-o reeditare a partidei din grupe, când tricolorii se impuseseră cu 11-10. După un prim sfert fără gol, naÅ£ionala noastră l-a început ezitant pe cel de-al doilea, fiind condusă cu 3-1. A urmat o serie incredibilă de 7 goluri marcate fără a primi niciunul (3 în al doilea sfert ÅŸi patru în cel de-al treilea) ÅŸi vicecampioana mondială Spania a trebuit să se recunoască învinsă din nou, scor 8-7, în ciuda finalului în forţă al spaniolilor, care au marcat patru goluri consecutive.

Muntenegru, cu care băieÅ£ii noÅŸtri au remizat în grupă, 9-9, a învins categoric Germania cu 14-6 ÅŸi a reuÅŸit să îÅŸi adjudece locul 5, ultimul care asigura calificarea directă la Campionatul European din 2012, din Olanda. Tot astăzi, în partida pentru locurile 9-10, într-o dispută cu adânci conotaÅ£ii istorice ÅŸi politice, Grecia a învins Turcia cu 10-7. Cele două finale, Italia – CroaÅ£ia pentru medaliile de aur, ÅŸi Ungaria – Serbia, pentru cele de bronz, vor avea loc sâmbătă, de la orele 18.30 (finala mică), respectiv 22.00 (marea finală). Astăzi se mai dispută finalele feminine, Italia – Olanda pentru locul 3 (de la orele 18.30) ÅŸi finala mare Grecia – Rusia, de la orele 22.00.

Polo / Campionatul European / 12 Sep. 2010

Croaţia, noua campioană a Europei

CroaÅ£ia a câÅŸtigat Campionatul European de polo pe apă, organizat pe teren propriu, învingând în finala competiÅ£iei reprezentativa Italiei, scor 7-3. În finala mică,

Polo / Campionatul European / 11 Sep. 2010

Rusia – campioană europeană în competiţia feminină

Campionatul European de polo pe apă din CroaÅ£ia ÅŸi-a stabilit laureatele, în competiÅ£ia feminină. În finala turneului, ieri, 10 septembrie,  Rusia a învins clar Grecia cu 11-6, iar în lupta pentru medaliile de bronz Olanda a depăşit Italia cu 14-12.  Clasamentul final este următorul:

Pag. 1 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.