Miami Heat - LA Lakers 94 - 88

Baschet masculin - Internaţional / Autor: Dumitru Virgil Darie / Data: 11 Mar. 2011

La începutul sezonului era unul din cele mai aÅŸteptate meciuri ale sezonului. La ora începerii partidei era doar meciul săptămânii. Åži asta din vina ambelor echipe. DeÅŸi e echipa momentului, Lakers plăteÅŸte tribut inconstanÅ£ei din prima jumătate a sezonului. Jucătorii lui Miami se caută încă, lipsa de omogenitate fiind evidentă, îndeosebi pe finalurile echilibrate ale meciurilor.

Victoria oricărei echipe avea să însemne ÅŸi un soi de revanşă. Miami trebuia să demonstreze că poate depăşi seria de înfrângeri ÅŸi prilej mai nimerit decât partida cu Lakers nu se putea ivi, iar Lebron trebuia să treacă peste insuccesul din All-Star Game. De partea cealaltă, Lakers avea nevoie de victorie pentru a răzbuna înfrângerea zdrobitoare din prima zi de Crăciun. De asemenea, parcursul excelent din ultima perioadă trebuia consolidat pentru ca la sfârÅŸitul sezonului regulat să se concretizeze în ocuparea poziÅ£iei secunde în ConferinÅ£a de Vest (teoretic ÅŸi prima poziÅ£ie este accesibilă).

Favorita certă era Lakers, care venea după o serie 8 victorii consecutive, în timp ce gazdele partidei bifaseră în ultimele cinci meciuri tot atâtea înfrângeri.

După primul sfert Miami era în avantaj, 29-26. Chalmers din 4 aruncări de trei puncte a înscris 9 puncte ÅŸi a „reuÅŸit” ÅŸi un airball. LeBron ÅŸi-a condus echipa terminând sfertul cu un coÅŸ excepÅ£ional. De partea cealaltă, Lakers a contat pe tabelă doar pe Gasol ÅŸi Bryant, care au marcat împreună 20 de puncte.

Primele minute din sfertul doi îi dau prilej lui  Mike Miller să iasă la rampă marcând 8 puncte (2 coÅŸuri de trei). Gasol ÅŸi Bosh se remarcă ÅŸi ei în ofensivă ÅŸi implicit defensiva ambelor echipe nu e la cel mai ridicat nivel. Miami conduce la pauza mare, 55-53 după un coÅŸ a lui Bosh după o recuperare ofensivă. Unele statistici după două sferturi pot părea surprinzătoare: Miami are mai multe recuperări, mai multe puncte din apropierea panoului ÅŸi mai multe puncte din partea rezervelor.

Sfertul trei începe cu ratări pe bandă rulantă de ambele părÅ£i. 9 puncte consecutive Lakers ÅŸi 68-62, cea mai mare diferenţă de la începutul meciului. Lebron James înscrie din nou în ultimele secunde ale sfertului, care se încheie cu un avantaj minim pentru Lakers, 70-68. Cele doar 30 de puncte înscrise de cele două echipe în acest sfert se explică prin multitudinea de greÅŸeli.

Sfertul patru ni-l redescoperă pe Mike Bibby. Două coÅŸuri de 3 ÅŸi Miami trece în avantaj, 76-73. Ultimele minute se reduc la trei oameni: Wade ÅŸi James contra Kobe. Bryant termină cartuÅŸele prea devreme ÅŸi Wade îÅŸi conduce echipa spre victorie după un ultim sfert extraordinar. Åži dilema apare iarăşi: care e cea mai bună echipă din NBA?

Principalii marcatori:

MIAMI: Bosh 24 de puncte, 9 recuperări, Wade 20 de puncte, 5 recuperări şi 5 pase decisive, James 19 puncte, 8 recuperări şi 9 pase decisive, Mike Miller 12 puncte, 7 recuperări

LA LAKERS: Bryant 24 de puncte, 2 recuperări şi 2 pase decisive, Gasol 20 de puncte, 5 recuperări şi o pasă decisivă, Bynum 13 puncte, 12 recuperări, 2 pase decisive

Baschet masculin / Internaţional / Autor: Dumitru Virgil Darie / 11 Mar. 2011

Baschet masculin / Internaţional / Autor: Dumitru Virgil Darie / 28 Ian. 2011