Un All-Star Game de vis

sport101.ro - Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / Data: 21 Feb. 2011
Kobe Bryant Foto newsone.com

Înc─â din primele minute Kobe Bryant a vrut s─â atrag─â aten┼úia asupra faptului c─â ┼úine foarte mult s─â-l egaleze pe Bob Petit la num─ârul de titluri de MVP în All-Star Game (4), marcând 9 din primele 19 puncte ale Vestului. Pân─â la sfâr┼čitul primului sfert demn─â de remarcat a fost primirea de care s-au bucurat cei patru juc─âtori ai lui Boston. Chiar dac─â e vorba de un meci f─âr─â miz─â, ostilitatea fanilor pentru ve┼čnicii rivali ai lui Lakers nu a lipsit.

În sfertul doi lipsa de motiva┼úie ┼či de concentrare iese în eviden┼ú─â. Deron Williams p─âtrunde ┼či de sub co┼č întoarce mingea pentru Ginobilli, care surprins de rapiditatea fazei uit─â s─â treac─â în jum─âtatea advers─â. Justin Beiber, MVP-ul meciului celebrit─â┼úilor, ne anun┼ú─â c─â e fanul lui Kobe, dar nu are idee cine va fi declarat juc─âtorul partidei. Griffin exagereaz─â cu vân─âtoarea de  slam-dunk-uri ┼či se ciocne┼čte de un coechipier. Kobe ┼či Durant ajut─â Vestul s─â-┼či conserve avantajul la pauz─â (76-64).

La pauz─â Rihanna ne-a ar─âtat care e diferen┼úa între live ┼či playback. Sfertul trei este început excelent de James ┼či colegii s─âi din Est ┼či diferen┼úa scade la doar 4 puncte(83-79). Kobe simte pericolul ┼či înscrie 5 puncte consecutive. Chiar dac─â e un musafir nepoftit în Staples Center, Lebron vrea s─â câ┼čtige chiar ┼či meciurile demonstrative ┼či începe cursa de urm─ârire. Colegii îl sus┼úin ┼či ap─âr─ârile devin mai pu┼úin vis─âtoare, iar partida se transform─â într-una cu miz─â.

Ray Allen ne aduce aminte c─â s─âpt─âmâna trecut─â a dep─â┼čit recordul de co┼čuri de trei puncte de┼úinut de Reggie Miller ┼či ofer─â o doz─â de suspans finalului. Cum avea s─â declare ┼či dup─â meci Kobe e obosit ┼či e rândul lui Kevin Durant s─â ias─â în fa┼ú─â. Echipa Vestului câ┼čtig─â dup─â un meci în care a fost condus─â magistral de Kobe Bryant (37 de puncte, 14 recuper─âri, 3 pase decisive ┼či 3 intercep┼úii) ┼či Kevin Durant ( 34 de puncte). Kobe prime┼čte titlul de MVP ┼či Lebron James se consoleaz─â cu faptul c─â e doar al doilea juc─âtor, dup─â Michael Jordan, care reu┼če┼čte un triple double în meciul vedetelor (29 puncte, 12 recuper─âri ┼či 10 pase decisive).

sport101.ro / Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / 15 Mar. 2011

Întoarcerea taurilor

În deschiderea meciului cu Utah de s─âpt─âmâna trecut─â, Chicago a celebrat împlinirea a 20 de ani de la câ┼čtigarea primului titlu de campioan─â NBA. Au spus câteva cuvinte pentru fani doi dintre juc─âtorii de baz─â de atunci: Michael Jordan ┼či Scottie Pippen. De┼či...

sport101.ro / Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / 02 Mar. 2011

Pistoane uzate

All-Star Game-ul a fost prilejul ideal s─â observ c─â anumite lucruri nu pot fi schimbate. La jum─âtatea primului sfert intrau pentru prima dat─â pe teren cei patru juc─âtori ai lui Boston selec┼úiona┼úi s─â joace în acea partid─â, Garnett, Pierce, Allen ┼či Rando. Antipatia fanilor...

Pag. 1 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.