Portugalia - România 24-17. Înfrângere ruşinoasă pentru ,,Stejari''

Rugby - Cupa Europeană a Naţiunilor / Data: 06 Feb. 2011

România a debutat cu stângul în Cupa Europeană a NaÅ£iunilor, fiind învinsă în deplasare de Portugalia cu scorul de 24-17 (24-3).

După calificarea la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, în urma barajului cu Uruguay, ÅŸi emulaÅ£ia creată în jurul echipei naÅ£ionale, „Stejarii’’ ÅŸi-au dezamăgit crunt suporterii, pierzând fără drept de apel în faÅ£a unei echipe al cărei nume nu spune foarte multe în rugby-ul mondial.

Portugalia a marcat 3 eseuri în primele 25 de minute, intrând la pauză cu un avantaj neverosimil, de peste 20 de puncte (24-3). În repriza secundă România a reuÅŸit să reducă din diferenţă prin încercările reuÅŸite de Cazan ÅŸi Nicolae, transformate de Dumbravă ÅŸi Vlaicu, însă nu a putut evita o înfrângere deloc onorantă, cea mai drastică suferită vreodată în faÅ£a Portugaliei, care îngrijorează în perspectiva meciurilor cu adversari de un cu totul alt calibru la Cupa Mondială. Singura consolare, dacă poate fi vorba de aÅŸa ceva după o înfrângere în faÅ£a Portugaliei, este punctul bonus defensiv, care ne clasează pe locul al cincilea, în faÅ£a Ucrainei, singura echipă fără punct câÅŸtigat.

În celelalte partide, Rusia s-a impus în faÅ£a Spaniei cu 28-24, iar Georgia a surclasat Ucraina cu 62-3. Următorul meci al ,,Stejarilor'' va avea loc pe 12 februarie, la Kiev, contra reprezentativei Ucrainei.

05.02.2011
Portugalia - Romania 24-17 (24-3)
Arbitru D. Jones (Å¢ara Galilor)

Au marcat: Silva 1 e, Oliveira 1 e, Aquillar 1 e, Gardner 3 t, 1 lp, respectiv Dumbravă1 lp, 1 t, Vlaicu 1 t, Nicolae 1 e, Cazan 1 e

Portugalia: 15. Pedro Leal - 14. Goncalo Foro, 13. Frederico Oliveira, 12. Pedro Silva, 11. Antonio Aguillar - 10. Joseph Gardener, 9. Jose Pinto - 8. Juan Severino, 7. Julian Bardy, 6. Vasco Uva - 5. Goncalo Uva, 4. Eduardo Acosta - 3. Anthony Alves, 2. Joao Correia (C), 1. Juan Murre
Rezerve: 16. Lionel Campergne, 17. Joao Junior, 18. Tiago Girao, 19. Laurent Balague, 20. Pedro Cabral, 21. Fracisco Mira, 22. Jose Lima

România: 15. Iulian DumitraÅŸ - 14. Cătălin Nicolae, 13. Csaba Gal , 12. Cătălin Dascălu, 11. IonuÅ£ Botezatu - 10. DănuÅ£ Dumbravă, 9. Valentin Calafeteanu - 8. Daniel Carpo, 7. Ovidiu ToniÅ£a, 6. Viorel Lucaci - 5. Cristian Petre, 4. Marius Sirbe - 3. Nicolae Nere, 2. Cătălin Beca, 1. Bogdan Bălan
Rezerve: 16. Bogdan Zebega, 17. Cezar Popescu, 18. Mihai Macovei, 19. Valentin Popîrlan, 20. Florin Surugiu, 21. Ionel Cazan, 22. Florin Vlaicu

Rugby / Cupa Europeană a Naţiunilor / 06 Feb. 2011

România a debutat cu stângul în Cupa Europeană a NaÅ£iunilor, fiind învinsă în deplasare de Portugalia cu scorul de 24-17 (24-3). După calificarea la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, în urma barajului cu Uruguay, ÅŸi emulaÅ£ia creată în jurul echipei naÅ£ionale...