Portugalia - România 24-17. Înfrângere ruşinoasă pentru ,,Stejari''

Rugby - Cupa Europeană a Naţiunilor / Data: 06 Feb. 2011

România a debutat cu stângul în Cupa Europeană a Naţiunilor, fiind învinsă în deplasare de Portugalia cu scorul de 24-17 (24-3).

După calificarea la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, în urma barajului cu Uruguay, şi emulaţia creată în jurul echipei naţionale, „Stejarii’’ şi-au dezamăgit crunt suporterii, pierzând fără drept de apel în faţa unei echipe al cărei nume nu spune foarte multe în rugby-ul mondial.

Portugalia a marcat 3 eseuri în primele 25 de minute, intrând la pauză cu un avantaj neverosimil, de peste 20 de puncte (24-3). În repriza secundă România a reuşit să reducă din diferenţă prin încercările reuşite de Cazan şi Nicolae, transformate de Dumbravă şi Vlaicu, însă nu a putut evita o înfrângere deloc onorantă, cea mai drastică suferită vreodată în faţa Portugaliei, care îngrijorează în perspectiva meciurilor cu adversari de un cu totul alt calibru la Cupa Mondială. Singura consolare, dacă poate fi vorba de aşa ceva după o înfrângere în faţa Portugaliei, este punctul bonus defensiv, care ne clasează pe locul al cincilea, în faţa Ucrainei, singura echipă fără punct câştigat.

În celelalte partide, Rusia s-a impus în faţa Spaniei cu 28-24, iar Georgia a surclasat Ucraina cu 62-3. Următorul meci al ,,Stejarilor'' va avea loc pe 12 februarie, la Kiev, contra reprezentativei Ucrainei.

05.02.2011
Portugalia - Romania 24-17 (24-3)
Arbitru D. Jones (Ţara Galilor)

Au marcat: Silva 1 e, Oliveira 1 e, Aquillar 1 e, Gardner 3 t, 1 lp, respectiv Dumbravă1 lp, 1 t, Vlaicu 1 t, Nicolae 1 e, Cazan 1 e

Portugalia: 15. Pedro Leal - 14. Goncalo Foro, 13. Frederico Oliveira, 12. Pedro Silva, 11. Antonio Aguillar - 10. Joseph Gardener, 9. Jose Pinto - 8. Juan Severino, 7. Julian Bardy, 6. Vasco Uva - 5. Goncalo Uva, 4. Eduardo Acosta - 3. Anthony Alves, 2. Joao Correia (C), 1. Juan Murre
Rezerve: 16. Lionel Campergne, 17. Joao Junior, 18. Tiago Girao, 19. Laurent Balague, 20. Pedro Cabral, 21. Fracisco Mira, 22. Jose Lima

România: 15. Iulian Dumitraş - 14. Cătălin Nicolae, 13. Csaba Gal , 12. Cătălin Dascălu, 11. Ionuţ Botezatu - 10. Dănuţ Dumbravă, 9. Valentin Calafeteanu - 8. Daniel Carpo, 7. Ovidiu Toniţa, 6. Viorel Lucaci - 5. Cristian Petre, 4. Marius Sirbe - 3. Nicolae Nere, 2. Cătălin Beca, 1. Bogdan Bălan
Rezerve: 16. Bogdan Zebega, 17. Cezar Popescu, 18. Mihai Macovei, 19. Valentin Popîrlan, 20. Florin Surugiu, 21. Ionel Cazan, 22. Florin Vlaicu

Rugby / Cupa Europeană a Naţiunilor / 06 Feb. 2011

România a debutat cu stângul în Cupa Europeană a Naţiunilor, fiind învinsă în deplasare de Portugalia cu scorul de 24-17 (24-3). După calificarea la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, în urma barajului cu Uruguay, şi emulaţia creată în jurul echipei naţionale...